AddOn Networks QSFP-40GBASE-LR4-AO network transceiver module Fiber optic 40000 Mbit/s QSFP+
Special Price
£1,191.74
£1,430.09
Regular Price
£2,206.92
£2,648.30
Out of stock
SKU
QSFP-40GBASE-LR4-AO
SMF, 1270nm to 1330nm, 10km, LC, DOM
| Interface type | QSFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | QSFP-40GBASE-LR4-AO |
| EAN | 8214551784780 |
| Manufacturer | AddOn Networks |
| Availability | N |
MSA Compliant 40GBase-LR4 QSFP+ Transceiver (SMF, 1270nm to 1330nm, 10km, LC, DOM). A 100% MSA Compliant QSFP+ transceiver that operates at 1270nm, 1290nm, 1310nm, 1330nm over single-mode fiber, with a maximum reach of 10km connected via a LC connector. This MSA Compliant QSFP+ transceiver is 100% compliant with its designed networking application. This QSFP+ transceiver is built comply with MSA (Multi-Source Agreement) standards. The actual part shipped may have a different part number, but will be functionally identical and 100% compatible. Trade Agreements Act (TAA) versions of this part are available.
| Network | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 18.8 mm |
| Depth | 71.1 mm |
| Height | 13.5 mm |
| Weight | 108.86 g |
Write Your Own Review