Allied Telesis 2914SP Internal Fiber 1000 Mbit/s
Special Price
£171.06
£205.27
Regular Price
£297.50
£357.00
Out of stock
SKU
AT-2914SP-901
PCI Express Gigabit Network Adapters with Wake-on-LAN (WoL) Support, 1x 100/1000 Mbit/s SFP
- Jumbo frames up to 9.6KB
- Smart Load Balancing (SLB) and failover
- Link aggregation (IEEE 802.3ad)
- Generic trunking (FEC/GEC) / IEEE 802.3ad-draft static
- UEFI network boot
- Low-profile and standard height brackets included
The Allied Telesis 2914SP is a gigabit PCIe x1 network adapter with an open SFP port. This port supports both Fast Ethernet and Gigabit SFP’s. This adapter supports Wake-on-LAN without the use of an external power supply.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP |
| Interface | Fiber |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Antenna | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Technical details | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
| Load balancing system | Yes |
| Jumbo frames | 9600 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.2, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Auto-negotiation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Design | |
| Certification | UL, FCC/EN55022 Class A, TUV, EN55024, CE, C-TICK, VCCI |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Output voltage | 3.3 V |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| System requirements | |
|---|---|
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 88 mm |
| Height | 69 mm |
| Weight | 68 g |
| Packaging data | |
| Low-profile bracket | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Performance | |
| Server operating systems supported | Windows Server 2008, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012, Windows Server 2012 R2 |
| Priority queuing supported | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows Vista |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Certificates | |
| Certification | UL, FCC/EN55022 Class A, TUV, EN55024, CE, C-TICK, VCCI |
| Packaging content | |
| Low-profile bracket | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Jumbo frames | 9600 |
| Priority queuing supported | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
StarTech.com 2-Port PCIe 10Gb Ethernet Network Card, 10GbE Network Interface Card, Broadcom BCM57416 Chipset, Dual RJ45 10GBase-T/Gigabit, NIC Card, TAASpecial Price £346.75 £416.10 Regular Price £603.04 £723.65 -
QNAP QNA-UC10G2T network card Ethernet 10000 Mbit/sSpecial Price £328.54 £394.25 Regular Price £571.38 £685.66 -
NewQNAP QXG-25G2SF-E810 network card Internal Fiber 25000 Mbit/sSpecial Price £352.12 £422.54 Regular Price £612.38 £734.86 -
StarTech.com Quad Port 10G SFP+ Network Card - Intel XL710 Open SFP+ Converged Adapter - PCIe 10 Gigabit Ethernet Server NIC - 10GbE Fiber Optic LAN Card - Dell PowerEdge HPE ProLiantSpecial Price £407.70 £489.24 Regular Price £709.04 £850.85 -
HPE Ethernet 10/25Gb 2-port SFP28 MCX4121A-ACUT AdapterSpecial Price £511.72 £614.06 Regular Price £889.94 £1,067.93 -
QNAP QXG-10G2SF-X710 network card InternalSpecial Price £184.68 £221.62 Regular Price £321.18 £385.42 -
StarTech.com Dual Port 40G QSFP+ Network Card - Intel XL710 Open QSFP+ Converged Adapter - PCIe 40 Gigabit Ethernet Server NIC - 40GbE Fiber Optic LAN Card - Dell PowerEdge HPE ProLiantSpecial Price £321.97 £386.36 Regular Price £559.94 £671.93 -
StarTech.com 1-Port 40G QSFP+ Network Card - Intel XL710 Open QSFP+ Converged Adapter - PCIe 40 Gigabit Ethernet Server NIC - 40GbE Fiber Optic LAN Card - Dell PowerEdge HPE ProLiantSpecial Price £284.53 £341.44 Regular Price £494.84 £593.81 -
HPE Broadcom BCM57504 Ethernet 10/25Gb 4-port SFP28 Adapter forSpecial Price £355.58 £426.70 Regular Price £618.40 £742.08 -
HPE Aruba Networking PD-9501-5GCO-DC 60W 802.3bt Smart Rate Otdr Surge Protection Midspan InjectorSpecial Price £258.41 £310.09 Regular Price £449.40 £539.28 -
HPE Intel I350-T4 Ethernet 1Gb 4-port BASE-T Adapter forSpecial Price £191.85 £230.22 Regular Price £333.66 £400.39 -
RecommendedHPE Broadcom BCM57416 Ethernet 10Gb 2-port BASE-T Adapter forSpecial Price £211.27 £253.52 Regular Price £367.42 £440.90 -
APC Device monitoring and management, Network Management Cards, NMC3 with Environmental Monitoring and Modbus, secure remote UPS monitoring and managementSpecial Price £553.04 £663.65 Regular Price £961.80 £1,154.16 -
QNAP QXG-10G2T network card Internal Ethernet 10000 Mbit/sSpecial Price £197.56 £237.07 Regular Price £343.58 £412.30 -
APC LCES2 Internal EthernetSpecial Price £527.07 £632.48 Regular Price £916.64 £1,099.97 -
Intel E810-XXVDA2 f/ OCP 3.0 Internal FiberSpecial Price £210.25 £252.30 Regular Price £365.66 £438.79 -
Intel E810-XXVDA2 Internal FiberSpecial Price £210.25 £252.30 Regular Price £365.66 £438.79 -
Allied Telesis 100FX Desktop PCI-e Fiber Network Adapter Card w/PCI Express, Federal & Government 100 Mbit/sSpecial Price £144.15 £172.98 Regular Price £250.70 £300.84 -
HPE Broadcom BCM57412 Ethernet 10Gb 2-port SFP+ Adapter forSpecial Price £142.47 £170.96 Regular Price £247.78 £297.34 -
HPE Broadcom BCM5719 Ethernet 1Gb 4-port BASE-T OCP3 Adapter forSpecial Price £76.07 £91.28 Regular Price £132.30 £158.76 -
Allied Telesis AT-2711FX/SC 100 Mbit/sSpecial Price £144.15 £172.98 Regular Price £250.70 £300.84 -
Intel E810-XXVDA2 Internal FiberSpecial Price £202.81 £243.37 Regular Price £352.72 £423.26 -
Intel X710-T2L Internal Ethernet 10000 Mbit/sSpecial Price £236.30 £283.56 Regular Price £410.96 £493.15 -
StarTech.com Dual Port 10G PCIe Network Adapter Card - Intel-X550AT 10GBASE-T & NBASE-T PCI Express Network Interface Adapter 10/5/2.5/1GbE Multi Gigabit Ethernet 5 Speed NIC LAN CardSpecial Price £323.84 £388.61 Regular Price £563.20 £675.84 -
PopularHPE Ethernet 1Gb 4-port FLR-T BCM5719 AdapterSpecial Price £63.47 £76.16 Regular Price £110.38 £132.46 -
Allied Telesis AT-2911SX/LC-901 network card Internal Fiber 1000 Mbit/sSpecial Price £240.26 £288.31 Regular Price £417.84 £501.41 -
Hot ProductIntel X710-T2L Internal Ethernet 10000 Mbit/sSpecial Price £226.08 £271.30 Regular Price £393.18 £471.82 -
Intel X710DA2BLK network card Internal Fiber 10000 Mbit/sSpecial Price £210.25 £252.30 Regular Price £365.66 £438.79 -
BestsellerIntel X550T2 network card Internal Ethernet 10000 Mbit/sSpecial Price £92.10 £110.52 Regular Price £160.18 £192.22
You may also be interested in
| Product |
Allied Telesis 2914SP Internal Fiber 1...
Special Price
£171.06
£205.27
Regular Price
£297.50
£357.00
|
Hot Product
Intel X710DA2BLK network card Internal...
Special Price
£210.25
£252.30
Regular Price
£365.66
£438.79
|
New
Allied Telesis AT-2711FX/SC 100 Mbit/s
Special Price
£144.15
£172.98
Regular Price
£250.70
£300.84
|
Bestseller
Intel X550T2 network card Internal Eth...
Special Price
£92.10
£110.52
Regular Price
£160.18
£192.22
|
Popular
Allied Telesis AT-2911SX/LC-901 networ...
Special Price
£240.26
£288.31
Regular Price
£417.84
£501.41
|
Recommended
StarTech.com Quad Port 10G SFP+ Networ...
Special Price
£407.70
£489.24
Regular Price
£709.04
£850.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AT-2914SP-901
|
X710DA2BLK
|
AT-2711FX/SC-901
|
X550T2
|
AT-2911SX/LC-901
|
PEX10GSFP4I
|
| Manufacturer |
Allied Telesis
|
Intel
|
Allied Telesis
|
Intel
|
Allied Telesis
|
StarTech.com
|
| Interface |
Fiber
|
Fiber
|
N/A
|
Ethernet
|
Fiber
|
Fiber
|
| Internal |
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
N/A
|
100 Mbit/s
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
PCI Express
|
PCI Express
|
PCI
|
PCI Express
|
PCI Express
|
PCI Express
|
