Allied Telesis AT-2911SX/SC-901 network card Internal Fiber 1000 Mbit/s
Special Price
£204.63
£245.56
Regular Price
£355.88
£427.06
Out of stock
SKU
AT-2911SX/SC-901
1000BASE-SX Single-port Fiber NIC for PCIe x1 bus, SC connector, Federal/Government
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Fiber |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SKU | AT-2911SX/SC-901 |
| EAN | 0767035196619 |
| Manufacturer | Allied Telesis |
| Availability | N |
Allied Telesis AT-2911 Series Network Interface Cards feature a PCI Express (PCIe x1) design, providing the maximum possible bandwidth and bus efficiency while providing the benefits of low power consumption.
High Reliability
The AT-2911 Series Gigabit interface comes with a comprehensive Microsoft Windows utility which performs detailed tests, diagnostics and analysis.
Advanced Manageability
The priority queuing offered by the AT-2911 Series can help users set up the network based on their own needs. The comprehensive diagnostics and configuration software suite provides system administrators and engineers with a profound tool to analyze the interface card and check specific data.
High Reliability
The AT-2911 Series Gigabit interface comes with a comprehensive Microsoft Windows utility which performs detailed tests, diagnostics and analysis.
Advanced Manageability
The priority queuing offered by the AT-2911 Series can help users set up the network based on their own needs. The comprehensive diagnostics and configuration software suite provides system administrators and engineers with a profound tool to analyze the interface card and check specific data.
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Internal | Yes |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SC |
| Interface | Fiber |
| Host interface | PCI Express |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Antenna | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Technical details | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.2, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ac, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Jumbo frames support | Yes |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE‑ZX |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Management protocols | SNMP |
| Flow control support | Yes |
| Design | |
| Certification | UL FCC/EN55022 A TUV EN55024 CE C-TICK VCCI |
| Internal | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
| Output voltage | 3.3 V |
| Power consumption (typical) | 9.2 W |
| Indication | |
|---|---|
| Link/Act LED | Yes |
| LED indicators | Yes |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 87 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 700 g |
| Protocols | |
| Management protocols | SNMP |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Certificates | |
| Certification | UL FCC/EN55022 A TUV EN55024 CE C-TICK VCCI |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Other features | |
| Management protocols | SNMP |
| Link/Act LED | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
PopularVertiv Liebert IntelliSlot Unity CardSpecial Price £205.33 £246.40 Regular Price £357.10 £428.52 -
HPE Intel I350-T4 Ethernet 1Gb 4-port BASE-T Adapter forSpecial Price £191.85 £230.22 Regular Price £333.66 £400.39 -
StarTech.com 2-Port 2.5Gbps NBASE-T PoE Network Card, Dual Intel I225-V, 802.3af/at PoE+ Multi-Gigabit NIC, PCI Express Server LAN Card, LP4/8-Pin PCIe-PoweredSpecial Price £160.86 £193.03 Regular Price £279.76 £335.71 -
StarTech.com 2-Port 10Gbps SFP+ OCP 3.0 Server Network Card with Intel X710, SFF 4C+ Compatible, Dual-Port OCP NIC, Works with Windows & LinuxSpecial Price £296.56 £355.87 Regular Price £515.76 £618.91 -
StarTech.com 4-Port RJ45 Gigabit OCP 3.0 Server Network Card w/Intel® I350-AM4, SFF 4C+ Compatible, Multi-Speed Ethernet, PCIe 3.0, LAN Transformer, NIC w/PXE/9KSpecial Price £255.21 £306.25 Regular Price £443.84 £532.61 -
QNAP QXG-10G2SF-X710 network card InternalSpecial Price £183.49 £220.19 Regular Price £319.12 £382.94 -
StarTech.com 4-Port GbE SFP Network Card, PCIe 2.0 x2 (x4, x8, x16 Compatible), Intel I350-AM4 4x 1GbE Controller, 1000BASE Copper/Fiber Optic, Desktop/Server Quad-Port Gigabit Ethernet NIC - Windows & LinuxSpecial Price £178.55 £214.26 Regular Price £310.52 £372.62 -
StarTech.com 4-Port 2.5Gbps NBASE-T PCIe Network Card, Intel I225-V, Quad-Port Computer Network Card, Multi-Gigabit NIC, PCI Express Server LAN Card, Desktop Ethernet InterfaceSpecial Price £164.46 £197.35 Regular Price £286.02 £343.22 -
StarTech.com 2-Port 10GbE PCIe Network Adapter Card, Network Card for PCs/Servers, Six-Speed PCIe Ethernet Card with Jumbo Frame Support, NIC/LAN Interface Card, 10GBASE-T and NBASE-TSpecial Price £124.71 £149.65 Regular Price £216.88 £260.26 -
NewHPE Mellanox MCX631102AS-ADAT Ethernet 10/25Gb 2-port SFP28 Adapter forSpecial Price £255.24 £306.29 Regular Price £443.90 £532.68 -
HPE Intel E810-XXVDA2 Ethernet 10/25Gb 2-port SFP28 Adapter forSpecial Price £204.03 £244.84 Regular Price £354.84 £425.81 -
HPE Broadcom BCM57416 Ethernet 10Gb 2-port BASE-T Adapter forSpecial Price £211.27 £253.52 Regular Price £367.42 £440.90 -
Citizen 2000405 network card Internal Ethernet 100 Mbit/sSpecial Price £194.52 £233.42 Regular Price £338.30 £405.96 -
StarTech.com USB 3.0 to Fiber Optic Converter - 1000Base-SX SCSpecial Price £208.87 £250.64 Regular Price £363.26 £435.91 -
HPE Ethernet 10/25Gb 2-port SFP28 MCX4121A-ACUT AdapterSpecial Price £511.72 £614.06 Regular Price £889.94 £1,067.93 -
Zebra ZebraNet 10/100 Print Server Internal 100 Mbit/sSpecial Price £277.17 £332.60 Regular Price £482.04 £578.45 -
Honeywell FOR PX940 Internal WLANSpecial Price £414.87 £497.84 Regular Price £721.52 £865.82 -
StarTech.com USB-C to Fiber Optic Converter - Open SFPSpecial Price £194.53 £233.44 Regular Price £338.32 £405.98 -
StarTech.com USB 3.0 to Fiber Optic Converter - Compact USB to Open SFP Adapter - USB to Gigabit Network Adapter - USB 3.0 Fiber Adapter Multi Mode(MMF)/Single Mode Fiber(SMF) CompatibleSpecial Price £170.48 £204.58 Regular Price £296.48 £355.78 -
StarTech.com 2-Port PCI Express 10GBase-T Ethernet Network Card - with Intel X540 ChipSpecial Price £296.02 £355.22 Regular Price £514.82 £617.78 -
StarTech.com 4 Port Gigabit Power over Ethernet PCIe Network Card - PSE / PoE PCI Express NICSpecial Price £247.25 £296.70 Regular Price £430.00 £516.00 -
Hot ProductIntel E810-XXVDA2 Internal FiberSpecial Price £180.70 £216.84 Regular Price £314.26 £377.11 -
RecommendedEaton NETWORK-M3 network card Internal Ethernet 1000 Mbit/sSpecial Price £282.60 £339.12 Regular Price £491.48 £589.78 -
StarTech.com 2-Port 10G Fiber Network Card with Open SFP+ - PCIe, Intel ChipSpecial Price £301.50 £361.80 Regular Price £524.34 £629.21 -
Vertiv IntelliSlot RDU101 Internal Ethernet 100 Mbit/sSpecial Price £220.31 £264.37 Regular Price £383.14 £459.77 -
Allied Telesis 2914SX/LC Internal Fiber 1000 Mbit/sSpecial Price £204.63 £245.56 Regular Price £355.88 £427.06 -
BestsellerIntel I350T4V2BLK network card Internal Ethernet 1000 Mbit/sSpecial Price £120.01 £144.01 Regular Price £208.72 £250.46
You may also be interested in
| Product |
Popular
Allied Telesis AT-2911SX/SC-901 networ...
Special Price
£204.63
£245.56
Regular Price
£355.88
£427.06
|
New
Citizen 2000405 network card Internal...
Special Price
£194.52
£233.42
Regular Price
£338.30
£405.96
|
Zebra ZebraNet 10/100 Print Server Int...
Special Price
£277.17
£332.60
Regular Price
£482.04
£578.45
|
Bestseller
Intel I350T4V2BLK network card Interna...
Special Price
£120.01
£144.01
Regular Price
£208.72
£250.46
|
Hot Product
StarTech.com 4 Port Gigabit Power over...
Special Price
£247.25
£296.70
Regular Price
£430.00
£516.00
|
Recommended
StarTech.com 2-Port 10G Fiber Network...
Special Price
£301.50
£361.80
Regular Price
£524.34
£629.21
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AT-2911SX/SC-901
|
2000405
|
79823
|
I350T4V2BLK
|
ST4000PEXPSE
|
PEX20000SFPI
|
| Manufacturer |
Allied Telesis
|
Citizen
|
Zebra
|
Intel
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Interface |
Fiber
|
Ethernet
|
N/A
|
Ethernet
|
Ethernet
|
Fiber
|
| Internal |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
100 Mbit/s
|
100 Mbit/s
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Connectivity technology |
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
| Host interface |
PCI Express
|
N/A
|
RJ-45
|
PCI Express
|
PCI Express
|
PCI Express
|
