AMD EPYC 75F3 processor 2.95 GHz 256 MB L3
Special Price
£930.30
£1,116.36
Regular Price
£1,617.92
£1,941.50
Out of stock
SKU
100-000000313
32 cores, 64 threads, 2.95 GHz base frequency, 4.0GHz boost frequency, 256MB L3 cache, 280W TDP
| Processor socket | Socket SP3 |
|---|---|
| Processor cores | 32 |
| Processor family | AMD EPYC |
| SKU | 100-000000313 |
| EAN | 8592978331757 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | N |
| Product Family | EPYC |
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.95 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor model | 75F3 |
| Processor threads | 64 |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 32 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
NewHPE Xeon Intel 6530P 2.3GHz 32-core 225W Processor forSpecial Price £3,053.87 £3,664.64 Regular Price £5,311.08 £6,373.30 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9985WX processor 3.2 GHz 256 MB L3 BoxSpecial Price £6,665.52 £7,998.62 Regular Price £11,592.20 £13,910.64 -
AMD Ryzen Threadripper 9980X processor 3.2 GHz 256 MB L3 TraySpecial Price £4,176.73 £5,012.08 Regular Price £7,263.88 £8,716.66 -
Hot ProductAMD Ryzen Threadripper PRO 9985WX processor 3.2 GHz 256 MB L3 TraySpecial Price £6,665.52 £7,998.62 Regular Price £11,592.20 £13,910.64 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 7985WX processor 3.2 GHz 256 MB L3 BoxSpecial Price £6,221.09 £7,465.31 Regular Price £10,819.28 £12,983.14 -
Intel Xeon Gold 6346 processor 3.1 GHz 36 MB TraySpecial Price £2,296.56 £2,755.87 Regular Price £3,994.02 £4,792.82 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5995WX processor 2.7 GHz 256 MB L3 TraySpecial Price £5,328.67 £6,394.40 Regular Price £9,267.26 £11,120.71 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 7965WX processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,221.25 £2,665.50 Regular Price £3,863.04 £4,635.65 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX processor 3.6 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,710.11 £3,252.13 Regular Price £4,713.24 £5,655.89 -
RecommendedAMD Ryzen Threadripper 9980X processor 3.2 GHz 256 MB L3 BoxSpecial Price £4,176.73 £5,012.08 Regular Price £7,263.88 £8,716.66 -
AMD Ryzen Threadripper 7970X processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,087.92 £2,505.50 Regular Price £3,631.16 £4,357.39 -
PopularAMD Ryzen Threadripper PRO 7975WX processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £3,243.44 £3,892.13 Regular Price £5,640.76 £6,768.91 -
BestsellerAMD Ryzen Threadripper 7980X processor 3.2 GHz 256 MB L3 BoxSpecial Price £4,176.73 £5,012.08 Regular Price £7,263.88 £8,716.66 -
AMD EPYC 7713 processor 2 GHz 256 MB L3Special Price £957.40 £1,148.88 Regular Price £1,665.04 £1,998.05 -
AMD EPYC 9334 processor 2.7 GHz 128 MB L3Special Price £1,435.73 £1,722.88 Regular Price £2,496.92 £2,996.30 -
AMD EPYC 7713P processor 2 GHz 256 MB L3Special Price £948.32 £1,137.98 Regular Price £1,649.26 £1,979.11 -
AMD EPYC 7643 processor 2.3 GHz 256 MB L3Special Price £726.10 £871.32 Regular Price £1,262.78 £1,515.34 -
AMD EPYC 9374F processor 3.85 GHz 256 MB L3Special Price £2,783.90 £3,340.68 Regular Price £4,841.56 £5,809.87 -
AMD EPYC 9354 processor 3.25 GHz 256 MB L3Special Price £1,353.84 £1,624.61 Regular Price £2,354.50 £2,825.40 -
AMD EPYC 7642 processor 2.3 GHz 256 MB L3 TraySpecial Price £497.71 £597.25 Regular Price £865.58 £1,038.70 -
AMD EPYC 9274F processor 4.05 GHz 256 MB L3Special Price £2,081.70 £2,498.04 Regular Price £3,620.34 £4,344.41
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD EPYC 75F3 processor 2.95 GHz 256 M...
Special Price
£930.30
£1,116.36
Regular Price
£1,617.92
£1,941.50
|
Popular
AMD EPYC 7642 processor 2.3 GHz 256 MB...
Special Price
£497.71
£597.25
Regular Price
£865.58
£1,038.70
|
AMD EPYC 7713 processor 2 GHz 256 MB L3
Special Price
£957.40
£1,148.88
Regular Price
£1,665.04
£1,998.05
|
Hot Product
AMD EPYC 7643 processor 2.3 GHz 256 MB...
Special Price
£726.10
£871.32
Regular Price
£1,262.78
£1,515.34
|
AMD EPYC 7713P processor 2 GHz 256 MB L3
Special Price
£948.32
£1,137.98
Regular Price
£1,649.26
£1,979.11
|
Recommended
Intel Xeon Gold 6346 processor 3.1 GHz...
Special Price
£2,296.56
£2,755.87
Regular Price
£3,994.02
£4,792.82
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000313
|
100-000000074
|
100-000000344
|
100-000000326
|
100-000000337
|
CD8068904570201
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
up to 22nm
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
Intel Xeon
|
| Processor socket |
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
LGA 4189
|
| Processor cores |
32
|
48
|
64
|
48
|
64
|
16
|
| On-board graphics card |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Package type |
N/A
|
Tray
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Tray
|