AMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 Tray
Special Price
£297.77
£357.32
Regular Price
£517.86
£621.43
5 In stock
SKU
100-000001404
Ryzen 7 9700X, Tray
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen 7 |
| SKU | 100-000001404 |
| EAN | 5715063764862 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
AMD Ryzen 7 9700X
The New Standard for a Gaming Processor
The New Standard for a Gaming Processor
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor base frequency | 3.8 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 40 MB |
| Processor model | 9700X |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.5 GHz |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5600 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3 |
| I/O configuration | |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB ports quantity | 5 |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Intel Core Ultra 7 265 processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £288.26 £345.91 Regular Price £501.32 £601.58 -
Intel Core Ultra 7 265F processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £274.79 £329.75 Regular Price £477.90 £573.48 -
Intel Core i7-14700KF processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £282.60 £339.12 Regular Price £491.48 £589.78 -
Intel Core Ultra 7 265K processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £259.53 £311.44 Regular Price £451.36 £541.63 -
Intel Core i7-12700F processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £216.00 £259.20 Regular Price £375.66 £450.79 -
Intel Core Ultra 7 265KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £246.05 £295.26 Regular Price £427.92 £513.50 -
Intel Core i9-12900 processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £481.34 £577.61 Regular Price £837.12 £1,004.54 -
Intel Core i7-14700F processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £327.60 £393.12 Regular Price £569.74 £683.69 -
Intel Core i9-14900K processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £401.59 £481.91 Regular Price £698.42 £838.10 -
Intel Core i9-14900KF processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £403.97 £484.76 Regular Price £702.56 £843.07 -
Intel Core i9-12900K processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £508.28 £609.94 Regular Price £883.96 £1,060.75 -
Intel Core i9-12900KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £485.83 £583.00 Regular Price £844.92 £1,013.90 -
AMD Ryzen 9 5900XT processor 3.3 GHz 72 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £292.43 £350.92 Regular Price £508.58 £610.30 -
AMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 TraySpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26 -
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £362.65 £435.18 Regular Price £630.70 £756.84 -
AMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £278.21 £333.85 Regular Price £483.84 £580.61 -
AMD Ryzen 7 9850X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 BoxSpecial Price £416.88 £500.26 Regular Price £725.00 £870.00 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £271.99 £326.39 Regular Price £473.02 £567.62 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £271.99 £326.39 Regular Price £473.02 £567.62 -
AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £333.33 £400.00 Regular Price £579.70 £695.64 -
AMD Ryzen 7 5700X processor 3.4 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £240.88 £289.06 Regular Price £418.92 £502.70 -
AMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £297.77 £357.32 Regular Price £517.86 £621.43 -
RecommendedAMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 104 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £399.10 £478.92 Regular Price £694.08 £832.90 -
AMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 TraySpecial Price £399.10 £478.92 Regular Price £694.08 £832.90 -
AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £333.33 £400.00 Regular Price £579.70 £695.64 -
AMD Ryzen 7 5700X processor 3.4 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £256.59 £307.91 Regular Price £446.24 £535.49 -
BestsellerAMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz 96 MB L3 BoxSpecial Price £375.10 £450.12 Regular Price £652.34 £782.81 -
PopularAMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £301.32 £361.58 Regular Price £524.04 £628.85 -
Hot ProductAMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26
You may also be interested in
| Product |
AMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40...
Special Price
£297.77
£357.32
Regular Price
£517.86
£621.43
|
Bestseller
AMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32...
Special Price
£372.44
£446.93
Regular Price
£647.72
£777.26
|
Hot Product
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16...
Special Price
£301.32
£361.58
Regular Price
£524.04
£628.85
|
Recommended
Intel Core i9-12900K processor 30 MB S...
Special Price
£508.28
£609.94
Regular Price
£883.96
£1,060.75
|
Popular
Intel Core i9-12900KF processor 30 MB...
Special Price
£485.83
£583.00
Regular Price
£844.92
£1,013.90
|
Intel Core i9-12900 processor 30 MB Sm...
Special Price
£481.34
£577.61
Regular Price
£837.12
£1,004.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000001404
|
100-100000063WOF
|
100-100000263BOX
|
BX8071512900K
|
BX8071512900KF
|
BX8071512900
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen 7
|
AMD Ryzen 7
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Core i9
|
Intel Core i9
|
Intel Core i9
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
8
|
8
|
8
|
16
|
16
|
16
|
| On-board graphics card |
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N/A
|
Y
|
| Package type |
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|