AMD Ryzen 9 9950X3D processor 4.3 GHz 144 MB L2 & L3 Box
Special Price
£590.00
£708.00
Regular Price
£1,026.08
£1,231.30
421 In stock
SKU
100-100000719WOF
AMD Ryzen 9 9950X3D Gaming and Content Creation Processor, Boxed
| SKU | 100-100000719WOF |
|---|---|
| EAN | 0730143315555 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 9 |
The ultimate 16-core desktop CPU with 2nd gen AMD 3D V-Cacheâ„¢ Technology that can do it all with incredible performance for the most demanding gamers and creators.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor base frequency | 4.3 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 170 W |
| Processor cache | 144 MB |
| Processor model | 9950X3D |
| Processor threads | 32 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.7 GHz |
| Processor lithography | 4 nm |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ 9 |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5600 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 170 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3 |
| Thermal Design Power (TDP) | 170 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| Thermal Design Power (TDP) | 170 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Supported instruction sets | AES, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE, SSE2, SSE3, SSE4.1, SSE4.2, SSSE3 |
| Market segment | Desktop |
| I/O configuration | |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB ports quantity | 4 |
| Operational conditions | |
| Minimum operating temperature | 95 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
AMD EPYC 8024P processor 2.4 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £327.98 £393.58 Regular Price £570.40 £684.48 -
Intel Core Ultra 9 285 processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £481.34 £577.61 Regular Price £837.12 £1,004.54 -
AMD EPYC 8124P processor 2.45 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £528.87 £634.64 Regular Price £919.78 £1,103.74 -
AMD EPYC 7313P processor 3 GHz 128 MB L3Special Price £328.57 £394.28 Regular Price £571.42 £685.70 -
Intel Core Ultra 9 285K processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £479.09 £574.91 Regular Price £833.20 £999.84 -
Intel Xeon E-2336 processor 2.9 GHz 12 MB Smart CacheSpecial Price £270.40 £324.48 Regular Price £470.26 £564.31 -
AMD EPYC 7203P processor 2.8 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £206.44 £247.73 Regular Price £359.02 £430.82 -
HPE Intel Xeon-Silver 4410Y 2.0GHz 12-core 150W Processor forSpecial Price £683.74 £820.49 Regular Price £1,189.12 £1,426.94 -
HPE Intel Xeon-Silver 4509Y 2.6GHz 8-core 125W Processor forSpecial Price £1,388.33 £1,666.00 Regular Price £2,414.48 £2,897.38 -
AMD EPYC 7303P processor 2.4 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £206.53 £247.84 Regular Price £359.18 £431.02 -
NewHPE Intel Xeon-Silver 4510 2.4GHz 12-core 150W Processor forSpecial Price £1,388.33 £1,666.00 Regular Price £2,414.48 £2,897.38 -
AMD EPYC 7252 processor 3.1 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £205.72 £246.86 Regular Price £357.78 £429.34 -
Intel Xeon E-2356G processor 3.2 GHz 12 MB Smart CacheSpecial Price £296.71 £356.05 Regular Price £516.02 £619.22 -
Intel Core i9-14900F processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £467.88 £561.46 Regular Price £813.70 £976.44 -
Intel Core i7-12700F processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £216.00 £259.20 Regular Price £375.66 £450.79 -
Intel Core i9-14900KS processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £567.99 £681.59 Regular Price £987.80 £1,185.36 -
AMD EPYC 7232P processor 3.1 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £205.72 £246.86 Regular Price £357.78 £429.34 -
AMD EPYC 7262 processor 3.2 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £251.61 £301.93 Regular Price £437.58 £525.10 -
Intel Xeon E-2468 processor 2.6 GHz 24 MBSpecial Price £361.13 £433.36 Regular Price £628.06 £753.67 -
Intel Core i7-14700 processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £325.28 £390.34 Regular Price £565.70 £678.84 -
Intel Core i5-14600KF processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £175.50 £210.60 Regular Price £305.22 £366.26 -
AMD EPYC 7272 processor 2.9 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £209.52 £251.42 Regular Price £364.38 £437.26 -
Intel Core i7-14700K processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £296.10 £355.32 Regular Price £514.96 £617.95 -
Intel Core i5-14600KF processor 24 MB Smart CacheSpecial Price £166.50 £199.80 Regular Price £289.56 £347.47 -
Intel Core i9-14900 processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £490.31 £588.37 Regular Price £852.72 £1,023.26 -
Intel Core i7-14700F processor 33 MB Smart CacheSpecial Price £256.51 £307.81 Regular Price £446.10 £535.32 -
RecommendedIntel Core Ultra 9 285K processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £493.01 £591.61 Regular Price £857.40 £1,028.88 -
PopularIntel Core i7-14700K processor 33 MB Smart CacheSpecial Price £287.11 £344.53 Regular Price £499.32 £599.18 -
Intel Core i7-12700KF processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £217.95 £261.54 Regular Price £379.04 £454.85 -
Intel Core i7-12700 processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £282.00 £338.40 Regular Price £490.44 £588.53 -
Intel Core i5-12600K processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £174.11 £208.93 Regular Price £302.80 £363.36 -
Intel Core i7-14700KF processor 33 MB Smart CacheSpecial Price £273.60 £328.32 Regular Price £475.82 £570.98 -
Intel Core i7-14700F processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £309.40 £371.28 Regular Price £538.08 £645.70 -
Intel Core i7-12700K processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £268.97 £322.76 Regular Price £467.78 £561.34 -
Intel Core i5-14600K processor 24 MB Smart CacheSpecial Price £175.50 £210.60 Regular Price £305.22 £366.26 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £278.21 £333.85 Regular Price £483.84 £580.61 -
Intel Core i9-14900KS processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £582.81 £699.37 Regular Price £1,013.58 £1,216.30 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £271.99 £326.39 Regular Price £473.02 £567.62 -
BestsellerAMD Ryzen 7 5700X processor 3.4 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £256.59 £307.91 Regular Price £446.24 £535.49 -
Hot ProductAMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £301.32 £361.58 Regular Price £524.04 £628.85 -
AMD Ryzen 9 9950X3D processor 4.3 GHz 144 MB L2 & L3 TraySpecial Price £583.98 £700.78 Regular Price £1,015.62 £1,218.74 -
AMD Ryzen 9 9900X3D processor 4.4 GHz 140 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £474.82 £569.78 Regular Price £825.78 £990.94 -
AMD Ryzen 9 7950X processor 4.5 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £583.98 £700.78 Regular Price £1,015.62 £1,218.74 -
AMD Ryzen 9 9950X processor 4.3 GHz 80 MB L2 & L3 TraySpecial Price £532.43 £638.92 Regular Price £925.96 £1,111.15 -
AMD Ryzen 9 9950X processor 4.3 GHz 80 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £532.43 £638.92 Regular Price £925.96 £1,111.15 -
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £362.65 £435.18 Regular Price £630.70 £756.84
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD Ryzen 9 9950X3D processor 4.3 GHz...
Special Price
£590.00
£708.00
Regular Price
£1,026.08
£1,231.30
|
AMD EPYC 7252 processor 3.1 GHz 64 MB...
Special Price
£205.72
£246.86
Regular Price
£357.78
£429.34
|
AMD EPYC 7262 processor 3.2 GHz 128 MB...
Special Price
£251.61
£301.93
Regular Price
£437.58
£525.10
|
Recommended
AMD EPYC 7272 processor 2.9 GHz 64 MB...
Special Price
£209.52
£251.42
Regular Price
£364.38
£437.26
|
Popular
AMD EPYC 7232P processor 3.1 GHz 32 MB...
Special Price
£205.72
£246.86
Regular Price
£357.78
£429.34
|
Hot Product
AMD EPYC 7313P processor 3 GHz 128 MB L3
Special Price
£328.57
£394.28
Regular Price
£571.42
£685.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100000719WOF
|
100-000000080
|
100-000000041
|
100-000000079
|
100-000000081
|
100-000000339
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen 9
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
| Processor cores |
16
|
8
|
8
|
12
|
8
|
16
|
| On-board graphics card |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Package type |
Box
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
N/A
|