HP MFP Analog Fax Accessory 700
Special Price
£279.97
£335.96
Regular Price
£486.90
£584.28
Out of stock
SKU
2EH31A
MFP Analog Fax Accessory 700
- Enjoy secure faxing on your device with manual and scheduled memory lock. This convenient feature keeps sensitive information confidential by ensuring that faxed documents are only printed for authorized personnel.
| Type | Fax kit |
|---|---|
| Device compatibility | Multifunctional |
| SKU | 2EH31A |
| EAN | 0192545363839 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | N |
| Features | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Device compatibility | Multifunctional |
| Type | Fax kit |
| HP segment | Business, Enterprise |
| Weight & dimensions | |
| Width | 121 mm |
| Depth | 41.4 mm |
| Height | 16.5 mm |
| Weight | 26.6 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 295 mm |
| Package depth | 204 mm |
| Package height | 114 mm |
| Package weight | 410 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Brand compatibility | HP |
| Device compatibility | Multifunctional |
| Type | Fax kit |
| Products per pallet | 240 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 24 pc(s) |
| Pallet gross weight | 129.88 g |
| Master (outer) case gross weight | 4.87 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/gb-en/product/setup-user-guides/hp-mfp-analog-fax-accessory-700/model/18269968?sku=2EH31A ; https://h10032.www1.hp.com/ctg/Manual/c05792004.pdf |
| Pallet weight (imperial) | 129.9 kg (286.3 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1198.9 x 1000.8 x 1831.3 mm (47.2 x 39.4 x 72.1") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1200 x 1000 x 1831 mm |
| Master (outer) case gross weight (imperial) | 4.87 kg (10.7 lbs) |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545363839 |
| Brand-specific features | |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 192545363839 |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 240 pc(s) |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 24 pc(s) |
| Pallet gross weight | 129.88 g |
| Master (outer) case gross weight | 4.87 g |
| Products per master (outer) case | 10 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Canon 4000C002 printer/scanner spare part Finisher 1 pc(s)Special Price £352.04 £422.45 Regular Price £612.24 £734.69 -
Datamax O'Neil DPR51-2357-00 printer/scanner spare partSpecial Price £162.82 £195.38 Regular Price £283.16 £339.79 -
Zebra P1050667-035 printer/scanner spare part/accessorySpecial Price £301.37 £361.64 Regular Price £524.12 £628.94 -
Zebra P1031365-046 printer/scanner spare part/accessorySpecial Price £415.51 £498.61 Regular Price £722.62 £867.14 -
Zebra P1031365-047 printer/scanner spare part/accessorySpecial Price £415.51 £498.61 Regular Price £722.62 £867.14 -
Zebra 3PTY-PCLIP-216145 printer/scanner spare part Mounting kit 1 pc(s)Special Price £267.42 £320.90 Regular Price £465.08 £558.10 -
Xerox Convenience StaplerSpecial Price £305.28 £366.34 Regular Price £530.92 £637.10 -
Xerox 550 Sheet TraySpecial Price £221.75 £266.10 Regular Price £385.66 £462.79 -
Xerox 550 Sheet TraySpecial Price £169.31 £203.17 Regular Price £294.46 £353.35 -
RecommendedZebra P1123335-057 printer/scanner spare part Print head 1 pc(s)Special Price £384.04 £460.85 Regular Price £667.90 £801.48 -
Honeywell 50178579-001 printer/scanner spare part Cutter 1 pc(s)Special Price £295.65 £354.78 Regular Price £514.18 £617.02 -
Zebra P1058930-074 printer/scanner spare part LAN interfaceSpecial Price £277.16 £332.59 Regular Price £482.02 £578.42 -
Zebra P1027135-033 printer/scanner spare part MotherboardSpecial Price £375.37 £450.44 Regular Price £652.82 £783.38 -
Zebra P1037974-069 printer/scanner spare part Cutter 1 pc(s)Special Price £383.39 £460.07 Regular Price £666.76 £800.11 -
Zebra P1094879-020 printer/scanner spare part 1 pc(s)Special Price £354.76 £425.71 Regular Price £616.98 £740.38 -
Zebra P1058930-097C printer/scanner spare part WLAN interface 1 pc(s)Special Price £354.96 £425.95 Regular Price £617.32 £740.78 -
Zebra P1027135-024 printer/scanner spare part MotherboardSpecial Price £374.80 £449.76 Regular Price £651.82 £782.18 -
Zebra P1083320-039 printer/scanner spare part LAN interfaceSpecial Price £277.76 £333.31 Regular Price £483.06 £579.67 -
Zebra P1080383-253 printer/scanner spare part Main logic board 1 pc(s)Special Price £262.12 £314.54 Regular Price £455.86 £547.03 -
NewHP MFP Analog Fax 702 AccessorySpecial Price £290.39 £348.47 Regular Price £505.02 £606.02 -
Xerox 115R00127 Transfer Belt, 200K pages for Xerox VersaLink C 7000Special Price £253.39 £304.07 Regular Price £440.68 £528.82 -
PopularXerox ELATEC TWN4 MultiTech-P RFID CARD READER WHITE USB 2M CABLESpecial Price £123.94 £148.73 Regular Price £215.54 £258.65 -
Xerox 550 sheet + 100 sheet Dual TraySpecial Price £201.11 £241.33 Regular Price £349.76 £419.71 -
Hot ProductZebra P1080383-603 printer/scanner spare part Battery 1 pc(s)Special Price £299.98 £359.98 Regular Price £521.70 £626.04 -
BestsellerZebra P1083320-037C printer/scanner spare part WLAN interface 1 pc(s)Special Price £325.61 £390.73 Regular Price £566.28 £679.54
You may also be interested in
| Product |
New
HP MFP Analog Fax Accessory 700
Special Price
£279.97
£335.96
Regular Price
£486.90
£584.28
|
Recommended
Zebra P1058930-074 printer/scanner spa...
Special Price
£277.16
£332.59
Regular Price
£482.02
£578.42
|
Hot Product
Xerox ELATEC TWN4 MultiTech-P RFID CAR...
Special Price
£123.94
£148.73
Regular Price
£215.54
£258.65
|
Popular
Xerox 115R00127 Transfer Belt, 200K pa...
Special Price
£253.39
£304.07
Regular Price
£440.68
£528.82
|
Zebra P1083320-039 printer/scanner spa...
Special Price
£277.76
£333.31
Regular Price
£483.06
£579.67
|
Bestseller
Zebra P1083320-037C printer/scanner sp...
Special Price
£325.61
£390.73
Regular Price
£566.28
£679.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
2EH31A
|
P1058930-074
|
497N04029
|
115R00127
|
P1083320-039
|
P1083320-037C
|
| Manufacturer |
HP
|
Zebra
|
Xerox
|
Xerox
|
Zebra
|
Zebra
|
| Type |
Fax kit
|
LAN interface
|
NFC-P RFID card reader
|
Belt
|
LAN interface
|
WLAN interface
|
| Brand compatibility |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Xerox
|
N/A
|
N/A
|
| Device compatibility |
Multifunctional
|
Label printer
|
Multifunctional
|
Laser/LED printer
|
Label printer
|
Label printer
|











