HPE 8TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty 512e Multi Vendor HDD
Special Price
£1,066.92
£1,280.30
Regular Price
£1,855.52
£2,226.62
Out of stock
SKU
819201-B21
8TB SAS 12G Business Critical 7.2K LFF SC 1-year Warranty 512e Multi Vendor HDD
| Component for | Server/workstation |
|---|---|
| SKU | 819201-B21 |
| EAN | 0889296687344 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | N |
| Product Manuals (HTML) |
View Manual |
| Hard drive | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Compatible products | HPE Mainstream Compute Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | Server/workstation |
| HDD interface transfer rate | 12 Gbit/s |
| Interface | SAS |
| Bytes per sector | 512 |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 8 TB |
| Compatible products | HPE Mainstream Compute Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Power | |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Interface | SAS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 26.8 mm |
| Weight | 1.36 kg |
| Height | 220.5 mm |
| Depth | 105.8 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Other features | |
| Interface | SAS |
| Compatible products | HPE Mainstream Compute Platforms, see QuickSpecs for more information |
Write Your Own Review
Related Products
-
HPE ProLiant DL360 Gen10 6248R 3.0GHz 24-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF BC 800W PS ServerSpecial Price £11,291.68 £13,550.02 Regular Price £19,637.70 £23,565.24 -
HPE ProLiant DL360 Gen10 5218R 2.1GHz 20-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF BC 800W PS ServerSpecial Price £8,548.61 £10,258.33 Regular Price £14,867.14 £17,840.57 -
HPE ProLiant DL360 Gen10 6226R 2.9GHz 16-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF BC 800W PS ServerSpecial Price £9,330.74 £11,196.89 Regular Price £16,227.38 £19,472.86 -
HPE ProLiant DL360 Gen10 4215R 3.2GHz 8-core 1P 32GB-R MR416i-a NC 8SFF BC 800W PS ServerSpecial Price £7,799.01 £9,358.81 Regular Price £13,563.50 £16,276.20 -
HPE ProLiant DL380 Gen10 24SFF NC Configure-to-order ServerSpecial Price £2,401.75 £2,882.10 Regular Price £4,176.96 £5,012.35 -
HPE ProLiant DL380 Gen10 8SFF NC Configure-to-order ServerSpecial Price £1,942.84 £2,331.41 Regular Price £3,378.86 £4,054.63 -
HPE ProLiant DL360 Gen10 8SFF NC Configure-to-order ServerSpecial Price £1,786.53 £2,143.84 Regular Price £3,107.00 £3,728.40 -
HPE D3710 EnclosureSpecial Price £2,419.65 £2,903.58 Regular Price £4,208.08 £5,049.70 -
RecommendedHPE D3610 EnclosureSpecial Price £1,405.59 £1,686.71 Regular Price £2,444.50 £2,933.40 -
NewHPE ProLiant DL320 Gen11 Hybrid Configure-to-order Server for CohesitySpecial Price £42,853.69 £51,424.43 Regular Price £74,528.16 £89,433.79 -
BestsellerHPE ProLiant DL320 Gen11 Remote Office Branch Office Configure-to-order Server for CohesitySpecial Price £43,206.39 £51,847.67 Regular Price £75,141.54 £90,169.85 -
PopularHPE ProLiant DL360 Gen10 8SFF Configure-to-order ServerSpecial Price £2,342.63 £2,811.16 Regular Price £4,074.14 £4,888.97