HPE AMD EPYC 9655P 2.6GHz 96-core 400W Processor for
Special Price
£16,518.49
£19,822.19
Regular Price
£28,727.80
£34,473.36
Out of stock
SKU
P72662-B21
AMD EPYC 9655P 2.6GHz 96-core 400W Processor for HPE
- Exceptional performance for cloud, enterprise, and HPC workloads
- Cutting-edge security features with AMD Infinity Guard
- Energy-efficient
- Outstanding return on IT investment
- Broad ecosystem support
| Processor socket | Socket SP5 |
|---|---|
| Processor cores | 96 |
| Processor family | AMD EPYC |
| On-board graphics card | No |
| SKU | P72662-B21 |
| EAN | 0190017727134 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | N |
.
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.6 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 400 W |
| Processor cache | 384 MB |
| Processor model | 9655P |
| Processor threads | 192 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 96 |
| Processor socket | Socket SP5 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dodeca-channel |
| Memory bandwidth (max) | 576 GB/s |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 400 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 400 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 400 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Market segment | Server |
Write Your Own Review
Related Products
Check items to add to the cart or
-
RecommendedHPE ProLiant DL325 Gen11 9224 2.5GHz 24c 64GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SATA SSD 2x1000W RPS EU ServerSpecial Price £8,039.59 £9,647.51 Regular Price £13,981.90 £16,778.28 -
BestsellerHPE ProLiant DL325 Gen11 9124 3.0GHz 16-core 1P 32GB-R MR408i-o 8SFF 1000W PS EU ServerSpecial Price £10,394.61 £12,473.53 Regular Price £18,077.58 £21,693.10 -
HPE SimpliVity 325 Gen10 Plus v2 8SFF Configure-to-order NodeSpecial Price £1,196.00 £1,435.20 Regular Price £2,080.00 £2,496.00 -
HPE ProLiant DL345 Gen11 8LFF Configure-to-order ServerSpecial Price £3,595.39 £4,314.47 Regular Price £6,252.86 £7,503.43 -
HPE ProLiant DL345 Gen11 8SFF Configure-to-order ServerSpecial Price £2,533.57 £3,040.28 Regular Price £4,406.20 £5,287.44 -
HPE ProLiant DL345 Gen11 24SFF Configure-to-order ServerSpecial Price £3,186.29 £3,823.55 Regular Price £5,541.38 £6,649.66 -
HPE SimpliVity 325 Gen11 8SFF Configure-to-order NodeSpecial Price £1,979.84 £2,375.81 Regular Price £3,443.20 £4,131.84 -
HPE ProLiant DL345 Gen11 9115 3.2GHz 16c 1P 2x32GB-R 8LFF MR416i-p 2x960GB SSD 2x1000W PS EU ServerSpecial Price £8,466.77 £10,160.12 Regular Price £14,724.82 £17,669.78 -
Hot ProductHPE ProLiant DL345 Gen11 9115 3.2GHz 16c 1P 2x32GB-R 8SFF MR416i-p 2x480GB SSD 2x1000W PS EU ServerSpecial Price £7,902.75 £9,483.30 Regular Price £13,743.92 £16,492.70 -
HPE ProLiant DL345 Gen11 9015 3.5GHz 8c 1P 2x32GB-R 8LFF MR416i-p 2x960GB SSD 2x1000W PS EU ServerSpecial Price £6,650.82 £7,980.98 Regular Price £11,566.64 £13,879.97 -
NewHPE ProLiant DL325 Gen11 9115 3.2GHz 16c 1P 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x1000W PS EU ServerSpecial Price £7,478.35 £8,974.02 Regular Price £13,005.82 £15,606.98 -
PopularHPE ProLiant DL325 Gen11 8SFF Configure-to-order ServerSpecial Price £3,099.12 £3,718.94 Regular Price £5,389.78 £6,467.74 -
HPE ProLiant DL345 Gen11 9124 3.0GHz 16-core 1P 32GB-R MR408i-o 8SFF 1000W PS EU ServerSpecial Price £10,468.86 £12,562.63 Regular Price £18,206.72 £21,848.06