HPE BladeSystem c-Class 40Gb QSFP+ MPO SR4 100m Transceiver
Special Price
£627.71
£753.25
Regular Price
£1,162.42
£1,394.90
Out of stock
SKU
720187-B21
BladeSystem c-Class 40Gb QSFP+ MPO SR4 100m Transceiver
| Interface type | QSFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| SKU | 720187-B21 |
| EAN | 0887758161562 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | N |
.
| Performance | |
|---|---|
| Fiber optic connector | MPO |
| Networking standards | IEEE 802.3ba |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Duplex system | Full |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| SFP transceiver standard | SR4 |
| Compatible products | BladeSystem c-Class |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Compatible products | BladeSystem c-Class |
| Network | |
| Fiber optic connector | MPO |
| Networking standards | IEEE 802.3ba |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 131.8 mm |
| Depth | 18.4 mm |
| Height | 13.7 mm |
| Weight | 35 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Wavelength | 850 nm |
| Duplex system | Full |
| Compatible products | BladeSystem c-Class |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
NewHPE Aruba Networking 25G SFP28 LC LR 10km SMF TransceiverSpecial Price £3,038.25 £3,645.90 Regular Price £5,283.92 £6,340.70 -
PopularCisco QSFP-40G-SR4= network transceiver module Fiber optic 40000 Mbit/s QSFP+ 850 nmSpecial Price £1,054.93 £1,265.92 Regular Price £1,953.58 £2,344.30 -
Cisco QSFP-100G-AOC1M= InfiniBand/fibre optic cable 1 mSpecial Price £1,303.40 £1,564.08 Regular Price £2,266.78 £2,720.14 -
AddOn Networks QSFP-100G-LR4-S-AO network transceiver module Fiber optic 1000 Mbit/s 1330 nmSpecial Price £808.57 £970.28 Regular Price £1,497.36 £1,796.83 -
Origin Storage XBR-000158 Brocade Compatible Transceiver 128 x SFP+ 4GBase-SW (850nm MMF 150m LC DOM)Special Price £2,304.00 £2,764.80 Regular Price £4,266.66 £5,119.99 -
Cisco WSP-Q40GLR4L= network transceiver module Fiber optic 40000 Mbit/s QSFP+ 1310 nmSpecial Price £1,986.31 £2,383.57 Regular Price £3,678.36 £4,414.03 -
Hot ProductCisco SFP-10/25G-LR-S= network transceiver module Fiber optic 25000 Mbit/s SFP28Special Price £820.89 £985.07 Regular Price £1,520.16 £1,824.19 -
RecommendedCisco QSFP-40/100-SRBD= network transceiver module Fiber optic 100000 Mbit/s QSFP+Special Price £1,224.06 £1,468.87 Regular Price £2,266.78 £2,720.14 -
BestsellerCisco 10GBASE-LR S-Class SFP Module for 10-Gigabit Ethernet Deployments, Hot Swappable, 5-Year Standard Warranty (SFP-10G-LR-S=)Special Price £704.46 £845.35 Regular Price £1,304.56 £1,565.47
You may also be interested in
| Product |
New
HPE BladeSystem c-Class 40Gb QSFP+ MPO...
Special Price
£627.71
£753.25
Regular Price
£1,162.42
£1,394.90
|
Popular
Cisco QSFP-40G-SR4= network transceive...
Special Price
£1,054.93
£1,265.92
Regular Price
£1,953.58
£2,344.30
|
Recommended
Cisco WSP-Q40GLR4L= network transceive...
Special Price
£1,986.31
£2,383.57
Regular Price
£3,678.36
£4,414.03
|
Bestseller
Cisco 10GBASE-LR S-Class SFP Module fo...
Special Price
£704.46
£845.35
Regular Price
£1,304.56
£1,565.47
|
Hot Product
Cisco QSFP-40/100-SRBD= network transc...
Special Price
£1,224.06
£1,468.87
Regular Price
£2,266.78
£2,720.14
|
Cisco QSFP-100G-AOC1M= InfiniBand/fibr...
Special Price
£1,303.40
£1,564.08
Regular Price
£2,266.78
£2,720.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
720187-B21
|
QSFP-40G-SR4=
|
WSP-Q40GLR4L=
|
SFP-10G-LR-S=
|
QSFP-40/100-SRBD=
|
QSFP-100G-AOC1M=
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| Interface type |
QSFP+
|
QSFP+
|
QSFP+
|
SFP+
|
QSFP+
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
40000 Mbit/s
|
40000 Mbit/s
|
40000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
N/A
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Fiber optic
|
N/A
|





