Huawei WATCH 5 3.51 cm (1.38") AMOLED 46 mm Digital 466 x 466 pixels Touchscreen Silver GPS (satellite)
Special Price
£408.79
£490.55
Regular Price
£710.94
£853.13
Out of stock
SKU
55020EVY
Huawei WATCH 5, 3.51 cm (1.38"), AMOLED, Touchscreen, GPS (satellite), 58 g
| SKU | 55020EVY |
|---|---|
| EAN | 6942103154317 |
| Manufacturer | Huawei |
| Availability | N |
| Product Family | Watch |
Huawei WATCH 5. Display diagonal: 3.51 cm (1.38"), Display technology: AMOLED, Display resolution: 466 x 466 pixels, Touchscreen. GPS (satellite). Battery capacity: 867 mAh. Weight: 58 g. Band colour: Brown
| Technical details | |
|---|---|
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Barometer | Yes |
| Removable strap | Yes |
| Display brightness | 3000 cd/m² |
| Thermometer | Yes |
| Display technology | AMOLED |
| Built-in camera | No |
| Vibrating motor | Yes |
| Protection features | Splash proof, Waterproof |
| Shape | Round |
| Band colour | Brown |
| Mobile operating systems supported | Android 9.0, iOS 13 |
| Built-in microphone | Yes |
| Display diagonal | 3.51 cm (1.38") |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Display resolution | 466 x 466 pixels |
| Pixel density | 310 ppi |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Display | |
| Display brightness | 3000 cd/m² |
| Display technology | AMOLED |
| Display diagonal | 3.51 cm (1.38") |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 466 x 466 pixels |
| Pixel density | 310 ppi |
| Display type | Digital |
| Design | |
| Market positioning | Smartwatch |
| Watch case size | 46 mm |
| Watch case colour | Silver |
| Watch case material | Ceramic, Titanium |
| Removable strap | Yes |
| Wrist size range | 140 - 210 mm |
| Protection features | Splash proof, Waterproof |
| Shape | Round |
| Band colour | Brown |
| Water resistance | 5 ATM |
| SIM card type | eSIM |
| Performance | |
| Built-in camera | No |
| Mobile operating systems supported | Android 9.0, iOS 13 |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Features | |
| Heart rate monitor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Barometer | Yes |
| Display brightness | 3000 cd/m² |
| Thermometer | Yes |
| Display technology | AMOLED |
| Built-in camera | No |
| Vibrating motor | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android 9.0, iOS 13 |
| Built-in microphone | Yes |
| Display diagonal | 3.51 cm (1.38") |
| Touchscreen | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Display resolution | 466 x 466 pixels |
| Pixel density | 310 ppi |
| Display type | Digital |
| Accelerometer | Yes |
| Quality of sleep | Yes |
| Heart rate sensor type | Optical |
| Pedometer | Yes |
| Blood pressure monitor | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Blood oxygen sensor | Yes |
| Skin temperature sensor | Yes |
| Calendar | Yes |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Depth gauge sensor | Yes |
| Network | |
| SIM card type | eSIM |
| GPS (satellite) | Yes |
| Mobile network connection | Yes |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB port | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Headphone connectivity | Bluetooth |
| Power | |
| Wireless charging | Yes |
| Charging time | 1.66 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 867 mAh |
| Battery life (max) | 288 h |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery life | 4.5 day(s) |
| GPS Performance | |
| GPS (satellite) | Yes |
| Other features | |
| Bluetooth | Yes |
| Protection features | Splash proof, Waterproof |
| Weight & dimensions | |
| Band width | 2.2 cm |
| Weight | 58 g |
| Dimensions (WxDxH) | 46 x 11.3 x 46.7 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 120 mm |
| Package depth | 65 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 353 g |
Write Your Own Review