Hytera BL1204 two-way radio accessory Battery
Special Price
£22.14
£26.57
Regular Price
£38.50
£46.20
Out of stock
SKU
BL1204
1200 mAh Li-Ion, 7.4V, IP56, Black
| SKU | BL1204 |
|---|---|
| Manufacturer | HYTERA |
| Availability | N |
BL1204
BL1204 (EOL) Lithium-Ion Battery (1200mAh) -- for TC-610, TC-610P, TC-620, POWER446
BL1204 (EOL) Lithium-Ion Battery (1200mAh) -- for TC-610, TC-610P, TC-620, POWER446
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Hytera |
| Compatibility | TC-610, TC-610P, TC-620, POWER446 |
| Certification | IP56 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1200 mAh |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Battery life (max) | 9 h |
| Battery recharge cycles (max) | 400 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 55 mm |
| Depth | 102 mm |
| Height | 16 mm |
| Weight | 87 g |
Write Your Own Review