Hytera BL1504 two-way radio accessory Battery
Special Price
£28.18
£33.82
Regular Price
£49.00
£58.80
Out of stock
SKU
BL1504
1500 mAh Li-Ion, 7.4V, IP67, Black
| SKU | BL1504 |
|---|---|
| Manufacturer | HYTERA |
| Availability | N |
BL1504
Adopting anti-counterfeiting IC, the battery works with the radio to help you know whether the battery is original or fake.
Adopting anti-counterfeiting IC, the battery works with the radio to help you know whether the battery is original or fake.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Hytera |
| Certification | IP67 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Battery recharge cycles (max) | 500 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 52.6 mm |
| Depth | 14.2 mm |
| Height | 84.2 mm |
| Weight | 89 g |
Write Your Own Review