Hytera BL1807-EX two-way radio accessory Battery
Special Price
£108.68
£130.42
Regular Price
£189.00
£226.80
Out of stock
SKU
BL1807-EX
1800 mAh Li-Ion, 7,4V, IP67, Black
| SKU | BL1807-EX |
|---|---|
| Manufacturer | HYTERA |
| Availability | N |
BL1807-Ex
Use Ex. protection design which complies with ib ⅡC Ex. standards.
Use Ex. protection design which complies with ib ⅡC Ex. standards.
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Hytera |
| Compatibility | TC-610, TC-610P, TC-620, POWER446 |
| Certification | IP67, ⅡC Ex, FM, ATEX, IECEx, CSA, CQST |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1800 mAh |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Battery recharge cycles (max) | 400 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 58 mm |
| Depth | 20.6 mm |
| Height | 120.5 mm |
| Weight | 174 g |
Write Your Own Review