Hytera BL2008 two-way radio accessory Battery
Special Price
£43.47
£52.16
Regular Price
£75.60
£90.72
Out of stock
SKU
BL2008
2000 mAh Li-Ion, 7,4V, IP67, Black
| SKU | BL2008 |
|---|---|
| Manufacturer | HYTERA |
| Availability | N |
BL2008
Li-ion Battery
Li-ion Battery
| Features | |
|---|---|
| Product type | Battery |
| Product colour | Black |
| Brand compatibility | Hytera |
| Certification | IP67 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Battery voltage | 7.4 V |
| Battery recharge cycles (max) | 500 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 56.3 mm |
| Depth | 18.4 mm |
| Height | 106.4 mm |
| Weight | 115 g |
Write Your Own Review