Ubiquiti U7 Outdoor 4300 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Special Price
£142.41
£170.89
Regular Price
£263.72
£316.46
Out of stock
SKU
U7-OUTDOOR
WiFi 7, 4 spatial streams, 2.5 GbE RJ45 port, PoE+, 19W, IPX6, UV-stabilized polycarbonate, aluminum alloy, white
- WiFi 7
- 4 spatial streams
- 465 m2 (5,000 ft2) open space coverage with the integrated directional super antenna
- Software-adjustable antenna beamwidth for balanced coverage with the included omni antennas
- 200+ connected devices
- Powered using PoE+
- 2.5 GbE uplink
- Versatile wall and pole mounting
- Weatherproof (outdoor exposed)
| Maximum data transfer rate | 4300 Mbit/s |
|---|---|
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 6 GHz | No |
| SKU | U7-OUTDOOR |
| EAN | 0810084695531 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | N |
All-weather WiFi 7 AP with 4 spatial streams, an integrated directional super antenna, and versatile mounting options.
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4300 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Reset button | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4300 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Management features | |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Features | |
| 6 GHz | No |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 4300 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Throughput data rate | 4324 Mbit/s |
| Spatial streams | 4 |
| Security | |
| Security algorithms | PPSK, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 19 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 44 - 57 V |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IPX6 |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Placement | Ceiling, Pole, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Recommended usage | Outdoor |
| Antenna | |
|---|---|
| Number of connectors | 2 |
| Antenna type | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 12.5 dBi |
| Antenna connector type | RP-SMA |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna features | Detachable antenna |
| Technical details | |
| Reset button | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 170 mm |
| Depth | 54.5 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Height | 208 mm |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
HPE Aruba Networking Networking Instant On Access Point Bundle with PSU (WW) AP22Special Price £95.66 £114.79 Regular Price £177.14 £212.57 -
Cisco Meraki MR28 1.5 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £276.99 £332.39 Regular Price £512.94 £615.53 -
HPE Aruba Networking AP-503H (RW) Dual Radio 802.11ax 2x2 1+2 Ethernet Unified Hospitality APSpecial Price £211.10 £253.32 Regular Price £390.92 £469.10 -
HPE Aruba Networking Networking Instant On Indoor Access Point Wi-Fi 6 4x4 (RW) AP25Special Price £137.59 £165.11 Regular Price £254.80 £305.76 -
HPE Aruba Networking Networking Instant On Indoor Access Point 2x2 Wi-Fi 6 (RW) AP22Special Price £81.27 £97.52 Regular Price £150.50 £180.60 -
DrayTek VigorAP 962C 3000 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £119.44 £143.33 Regular Price £221.18 £265.42 -
HPE Networking Instant On Access Point Bundle with PSU Dual Radio 2x2 Wi-Fi 6 (RW) AP22DSpecial Price £153.88 £184.66 Regular Price £284.96 £341.95 -
HPE Networking Instant On AP21 (RW) Dual Radio 2x2 Wi-Fi 6 Access PointSpecial Price £60.34 £72.41 Regular Price £111.74 £134.09 -
HPE Networking Instant On Access Point Dual Radio Tri Band 2x2 Wi-Fi 6E (RW) AP32Special Price £164.86 £197.83 Regular Price £305.30 £366.36 -
HPE Networking Instant On AP21 (RW) Dual Radio 2x2 Wi-Fi 6 Access Point Bundle with RW PSUSpecial Price £73.16 £87.79 Regular Price £135.48 £162.58 -
TP-Link Omada AX6000 Ceiling Mount WiFi 6 Access PointSpecial Price £124.44 £149.33 Regular Price £230.44 £276.53 -
HPE Networking Instant On Outdoor Access Point Dual Radio 2x2 Wi-Fi 6 (RW) AP27Special Price £165.39 £198.47 Regular Price £306.28 £367.54 -
Zyxel NWA130BE-EU0101F wireless access point 5764 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £128.42 £154.10 Regular Price £237.82 £285.38 -
NewDrayTek VigorAP 1062C Wi-Fi 6 AX6000 Ceiling AP with 2.5Gb PoE EthernetSpecial Price £170.64 £204.77 Regular Price £316.00 £379.20 -
D-Link AX3000 Wi-Fi 6 Dual-Band PoE Access PointSpecial Price £65.37 £78.44 Regular Price £121.06 £145.27 -
TP-Link Omada BE9300 Ceiling Mount Tri-Band Wi-Fi 7 Access PointSpecial Price £129.14 £154.97 Regular Price £239.14 £286.97 -
DrayTek VigorAP 912C 866 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £77.76 £93.31 Regular Price £144.00 £172.80 -
Ubiquiti U7 Pro Wall 5700 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £152.24 £182.69 Regular Price £281.92 £338.30 -
D-Link AX3000 Wi-Fi 6 Dual-Band PoE Outdoor Access PointSpecial Price £161.31 £193.57 Regular Price £298.72 £358.46 -
Zyxel NWA110BE 5764 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £115.99 £139.19 Regular Price £214.80 £257.76 -
Zyxel NWA210BE 11530 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £182.27 £218.72 Regular Price £337.54 £405.05 -
TP-Link Omada AX3000 Indoor/Outdoor WiFi 6 Access PointSpecial Price £169.07 £202.88 Regular Price £313.10 £375.72 -
TP-Link Omada AX3000 Indoor/Outdoor WiFi 6 Access PointSpecial Price £169.07 £202.88 Regular Price £313.10 £375.72 -
OMADA EAP787 wireless access point White Power over Ethernet (PoE)Special Price £190.18 £228.22 Regular Price £352.18 £422.62 -
HPE Networking Instant On Access Point Dual Radio 2x2 Wi-Fi 6 (RW) AP22DSpecial Price £139.59 £167.51 Regular Price £258.50 £310.20 -
TP-Link Omada BE9300 Ceiling Mount Tri-Band Wi-Fi 7 Access PointSpecial Price £149.08 £178.90 Regular Price £276.08 £331.30 -
Zyxel WAX300H 2400 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £132.56 £159.07 Regular Price £245.48 £294.58 -
DrayTek VigorAP 918R 866 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £195.48 £234.58 Regular Price £362.00 £434.40 -
D-Link Nuclias AX1800 Wi-Fi Cloud-Managed Access PointSpecial Price £103.92 £124.70 Regular Price £192.44 £230.93 -
TP-Link Omada AX3000 Indoor/Outdoor WiFi 6 Access PointSpecial Price £127.38 £152.86 Regular Price £235.88 £283.06 -
NETGEAR AX5400 5400 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £228.43 £274.12 Regular Price £423.02 £507.62 -
Ubiquiti Unifi 6 In-Wall 4800 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £146.53 £175.84 Regular Price £271.36 £325.63 -
Ubiquiti UniFi6 Extender 4800 Mbit/s WhiteSpecial Price £121.79 £146.15 Regular Price £225.54 £270.65 -
Ubiquiti U6-Mesh 4800 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £144.62 £173.54 Regular Price £267.82 £321.38 -
D-Link Wireless AC1750 Wave2 Dual-Band PoE Access PointSpecial Price £140.69 £168.83 Regular Price £260.54 £312.65 -
TP-Link Omada EAP610-Outdoor 1800 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £114.97 £137.96 Regular Price £212.90 £255.48 -
TP-Link Omada AX1800 Indoor/Outdoor Wi-Fi 6 Access PointSpecial Price £132.66 £159.19 Regular Price £245.66 £294.79 -
Zyxel NWA90AX PRO 2400 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £82.85 £99.42 Regular Price £153.42 £184.10 -
TP-Link Omada AX5400 Ceiling Mount WiFi 6 Access PointSpecial Price £112.22 £134.66 Regular Price £207.82 £249.38 -
NETGEAR Insight Cloud Managed WiFi 6 AX1800 Dual Band Outdoor Access Point (WAX610Y) 1800 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £175.31 £210.37 Regular Price £324.64 £389.57 -
Ubiquiti U7 Long-Range 7300 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £124.26 £149.11 Regular Price £230.12 £276.14 -
Cisco Business 240AC 802.11ac 4x4 Wave 2 Access Point 2 GbE Ports - Ceiling Mount, Limited Lifetime Protection (CBW240AC-E)Special Price £149.28 £179.14 Regular Price £276.44 £331.73 -
RecommendedUbiquiti U7 Pro Max 5700 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £208.20 £249.84 Regular Price £385.56 £462.67 -
D-Link AX3600 Wi-Fi 6 Dual-Band PoE Access PointSpecial Price £162.78 £195.34 Regular Price £301.44 £361.73 -
TP-Link Omada AX3600 Wireless Dual Band Multi-Gigabit Ceiling Mount Access PointSpecial Price £187.82 £225.38 Regular Price £347.82 £417.38 -
NETGEAR Insight Cloud Managed WiFi 6 AX1800 Dual Band Access Point (WAX610) 1800 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £143.75 £172.50 Regular Price £266.20 £319.44 -
PopularNETGEAR Insight Cloud Managed WiFi 6 AX3600 Dual Band Access Point (WAX620) 3600 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £201.60 £241.92 Regular Price £373.34 £448.01 -
Hot ProductUbiquiti U6-PRO wireless access point 4800 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £121.65 £145.98 Regular Price £225.28 £270.34 -
BestsellerUbiquiti U7 Pro 5800 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £135.03 £162.04 Regular Price £250.06 £300.07
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Ubiquiti U7 Outdoor 4300 Mbit/s White...
Special Price
£142.41
£170.89
Regular Price
£263.72
£316.46
|
Popular
D-Link Wireless AC1750 Wave2 Dual-Band...
Special Price
£140.69
£168.83
Regular Price
£260.54
£312.65
|
Recommended
DrayTek VigorAP 912C 866 Mbit/s White...
Special Price
£77.76
£93.31
Regular Price
£144.00
£172.80
|
DrayTek VigorAP 918R 866 Mbit/s White...
Special Price
£195.48
£234.58
Regular Price
£362.00
£434.40
|
New
Cisco Business 240AC 802.11ac 4x4 Wave...
Special Price
£149.28
£179.14
Regular Price
£276.44
£331.73
|
Hot Product
NETGEAR Insight Cloud Managed WiFi 6 A...
Special Price
£143.75
£172.50
Regular Price
£266.20
£319.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
U7-OUTDOOR
|
DAP-2680
|
VAP912C-K
|
VAP918R-K
|
CBW240AC-E
|
WAX610-100EUS
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
D-Link
|
Draytek
|
Draytek
|
Cisco
|
Netgear
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
1750 Mbit/s
|
N/A
|
N/A
|
1733 Mbit/s
|
2500 Mbit/s
|
| 2.4 GHz |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| 5 GHz |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
