Ubiquiti U7 Pro Max 5700 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Special Price
£208.20
£249.84
Regular Price
£385.56
£462.67
Out of stock
SKU
U7-PRO-MAX
WiFi 7 AP, 6 GHz, 8 spatial streams, 2.5 GbE RJ45 port, PoE+, 44-57V DC, polycarbonate, aluminum, white
- WiFi 7 with 6 GHz support
- 8 spatial streams
- Real-time spectral analysis for enhanced channel selection*
- 160 m2 (1,750 ft2) coverage
- 500+ connected devices
- Powered using PoE+
- 2.5 GbE uplink
| Maximum data transfer rate | 5700 Mbit/s |
|---|---|
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 6 GHz | Yes |
| SKU | U7-PRO-MAX |
| EAN | 0810084695555 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | N |
Ceiling-mounted WiFi 7 AP with 8 spatial streams, 6 GHz support, and a dedicated spectral scanning engine for interference-free WiFi in demanding, large-scale environments.
| Data transmission | |
|---|---|
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5700 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Reset button | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5.7 GHz |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5700 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Wireless LAN features | |
| Frequency band | 2.4 - 5.7 GHz |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Management features | |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Features | |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Frequency band | 2.4 - 5.7 GHz |
| VLAN support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3at |
| Ethernet LAN data rates | 2500 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 5700 Mbit/s |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Yes |
| Throughput data rate | 5765 Mbit/s |
| Spatial streams | 8 |
| Security | |
| Security algorithms | PPSK, WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 44 - 57 V |
| Design | |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Recommended usage | Indoor |
| Antenna | |
|---|---|
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5.9 dBi |
| Technical details | |
| Reset button | Yes |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 206 mm |
| Depth | 206 mm |
| Weight | 680 g |
| Height | 46 mm |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
HPE Aruba Networking Networking Instant On Access Point Bundle with PSU (WW) AP22Special Price £95.66 £114.79 Regular Price £177.14 £212.57 -
Cisco Meraki MR28 1.5 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £275.90 £331.08 Regular Price £510.92 £613.10 -
HPE Aruba Networking AP-505H (RW) Dual Radio 802.11ax 2x2 1+4 Ethernet PSE USB Hospitality APSpecial Price £290.40 £348.48 Regular Price £537.78 £645.34 -
HPE Aruba Networking AP-503H (RW) Dual Radio 802.11ax 2x2 1+2 Ethernet Unified Hospitality APSpecial Price £206.92 £248.30 Regular Price £383.18 £459.82 -
RecommendedCisco Meraki MR36-HW wireless access point WhiteSpecial Price £331.61 £397.93 Regular Price £614.10 £736.92 -
HPE Aruba Networking Networking Instant On Indoor Access Point Wi-Fi 6 4x4 (RW) AP25Special Price £137.59 £165.11 Regular Price £254.80 £305.76 -
Hot ProductHPE Aruba Networking AP-505 (RW) Dual Radio 2x2 802.11ax Internal Antennas Unified Campus APSpecial Price £290.40 £348.48 Regular Price £537.78 £645.34 -
BestsellerHPE Aruba Networking Networking Instant On Indoor Access Point 2x2 Wi-Fi 6 (RW) AP22Special Price £81.27 £97.52 Regular Price £150.50 £180.60 -
HPE Networking Instant On Access Point Dual Radio 2x2 Wi-Fi 6 (RW) AP22DSpecial Price £139.59 £167.51 Regular Price £258.50 £310.20 -
NETGEAR WAX608Y 1200 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £217.38 £260.86 Regular Price £402.56 £483.07 -
HPE Networking Instant On Access Point Bundle with PSU Dual Radio 2x2 Wi-Fi 6 (RW) AP22DSpecial Price £153.88 £184.66 Regular Price £284.96 £341.95 -
NETGEAR WBE710 White Power over Ethernet (PoE)Special Price £271.07 £325.28 Regular Price £501.98 £602.38 -
D-Link AX3000 Wi-Fi 6 Dual-Band PoE Outdoor Access PointSpecial Price £161.56 £193.87 Regular Price £299.18 £359.02 -
NewZyxel WBE530-EU0101F wireless access point WhiteSpecial Price £252.70 £303.24 Regular Price £467.96 £561.55 -
Zyxel WBE630S 11530 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £314.85 £377.82 Regular Price £583.06 £699.67 -
TP-Link Omada AX3000 Indoor/Outdoor WiFi 6 Access PointSpecial Price £169.07 £202.88 Regular Price £313.10 £375.72 -
TP-Link Omada AX3000 Indoor/Outdoor WiFi 6 Access PointSpecial Price £169.07 £202.88 Regular Price £313.10 £375.72 -
HPE Aruba Networking AP-605CM12 CAT12 LTE Cellular ModuleSpecial Price £250.78 £300.94 Regular Price £464.40 £557.28 -
OMADA EAP787 wireless access point White Power over Ethernet (PoE)Special Price £190.18 £228.22 Regular Price £352.18 £422.62 -
NETGEAR AX5400 5400 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £228.43 £274.12 Regular Price £423.02 £507.62 -
DrayTek VigorAP 918R 866 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £230.04 £276.05 Regular Price £426.00 £511.20 -
Cisco Catalyst 9105AXW-E Wireless Access Point, Wi-Fi 6, 2x2 MU-MIMO, Controller Managed, PoE, Wall Mount (Wall Plate included) (C9105AXW-E)Special Price £290.56 £348.67 Regular Price £538.08 £645.70 -
D-Link Nuclias AX1800 Wi-Fi Cloud-Managed Access PointSpecial Price £103.26 £123.91 Regular Price £191.22 £229.46 -
Zyxel WAX630S 2400 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £256.83 £308.20 Regular Price £475.62 £570.74 -
DrayTek VigorAP 918R 866 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £195.48 £234.58 Regular Price £362.00 £434.40 -
HPE Networking Instant On Outdoor Access Point Dual Radio 2x2 Wi-Fi 6 (RW) AP27Special Price £165.39 £198.47 Regular Price £306.28 £367.54 -
Zyxel NWA210BE 11530 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £182.27 £218.72 Regular Price £337.54 £405.05 -
DrayTek VigorAP 1062C Wi-Fi 6 AX6000 Ceiling AP with 2.5Gb PoE EthernetSpecial Price £170.64 £204.77 Regular Price £316.00 £379.20 -
HPE Networking Instant On Access Point Dual Radio Tri Band 2x2 Wi-Fi 6E (RW) AP32Special Price £164.86 £197.83 Regular Price £305.30 £366.36 -
HPE Networking Instant On AP21 (RW) Dual Radio 2x2 Wi-Fi 6 Access PointSpecial Price £60.34 £72.41 Regular Price £111.74 £134.09 -
NETGEAR Insight Cloud Managed WiFi 6 AX1800 Dual Band Outdoor Access Point (WAX610Y) 1800 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £175.31 £210.37 Regular Price £324.64 £389.57 -
Cisco Business 240AC 802.11ac 4x4 Wave 2 Access Point 2 GbE Ports - Ceiling Mount, Limited Lifetime Protection (CBW240AC-E)Special Price £148.68 £178.42 Regular Price £275.34 £330.41 -
Ubiquiti UniFi6 Enterprise 4800 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £218.84 £262.61 Regular Price £405.26 £486.31 -
Cisco Catalyst 9105AXI-E Wireless Access Point, Wi-Fi 6, 2x2 MU-MIMO, Controller Managed, PoE, Internal antenna, Ceiling or Desk Mount (C9105AXI-E)Special Price £264.16 £316.99 Regular Price £489.18 £587.02 -
D-Link AX3600 Wi-Fi 6 Dual-Band PoE Access PointSpecial Price £163.44 £196.13 Regular Price £302.66 £363.19 -
TP-Link Omada AX3600 Wireless Dual Band Multi-Gigabit Ceiling Mount Access PointSpecial Price £187.82 £225.38 Regular Price £347.82 £417.38 -
PopularNETGEAR Insight Cloud Managed WiFi 6 AX3600 Dual Band Access Point (WAX620) 3600 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £201.60 £241.92 Regular Price £373.34 £448.01
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Ubiquiti U7 Pro Max 5700 Mbit/s White...
Special Price
£208.20
£249.84
Regular Price
£385.56
£462.67
|
Recommended
DrayTek VigorAP 918R 866 Mbit/s White...
Special Price
£195.48
£234.58
Regular Price
£362.00
£434.40
|
DrayTek VigorAP 918R 866 Mbit/s White...
Special Price
£230.04
£276.05
Regular Price
£426.00
£511.20
|
Hot Product
Cisco Meraki MR36-HW wireless access p...
Special Price
£331.61
£397.93
Regular Price
£614.10
£736.92
|
New
Cisco Business 240AC 802.11ac 4x4 Wave...
Special Price
£148.68
£178.42
Regular Price
£275.34
£330.41
|
Popular
NETGEAR Insight Cloud Managed WiFi 6 A...
Special Price
£175.31
£210.37
Regular Price
£324.64
£389.57
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
U7-PRO-MAX
|
VAP918R-K
|
VAP918RPD-K
|
MR36-HW
|
CBW240AC-E
|
WAX610Y-100EUS
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
Draytek
|
Draytek
|
Cisco
|
Cisco
|
Netgear
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1733 Mbit/s
|
2500 Mbit/s
|
| 2.4 GHz |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| 5 GHz |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
