Ubiquiti UniFi Flex Mini 2.5G Managed 2.5G Ethernet (100/1000/2500) Power over Ethernet (PoE) Desktop White
Special Price
£39.28
£47.14
Regular Price
£72.74
£87.29
Out of stock
SKU
USW-Flex-2.5G-5
5x 1/2.5 GbE RJ45, 25 Gbps, 18.6 Mpps, 12.5 Gbps throughput, DC 5V/1A/5W, PoE 44-57V/6.4W, -20 - 45°C, 10 - 90% humidity, 117.1 x 90 x 21.2 mm, 206 g
- Optional powering with included 5V, 1A USB-C adapter
- Ethernet In-Band
- Certifications CE, FCC, IC
| Power over ethernet | Yes |
|---|---|
| Ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Ports quantity | 5 |
| SKU | USW-Flex-2.5G-5 |
| EAN | 0810084696040 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | N |
| Product Family | UniFi |
Compact, 5-port 2.5G switch that can be powered with PoE or a USB-C adapter.
| Management features | |
|---|---|
| Reset button | Yes |
| Switch type | Managed |
| Multicast support | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Power connector | USB |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 5 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Copper ethernet cabling technology | 2.5GBASE-T |
| Network | |
| Copper ethernet cabling technology | 2.5GBASE-T |
| Rate limiting | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| 10G support | No |
| Data transmission | |
| Switching capacity | 25 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Forwarding rate | 18.6 Mpps |
| Throughput | 12.5 Gbit/s |
| Multicast features | |
| Multicast support | Yes |
| Design | |
| Reset button | Yes |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Power, Progress |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Performance | |
| Minimum system requirements | UniFi Network Version 8.4.62 and later |
| Power | |
| Power consumption (max) | 5 W |
| Power plug type | Type A |
| Power supply included | Yes |
| Input current | 1 A |
| DC input voltage | 5 V |
| Power source | AC/DC/PoE |
| Power connector | USB |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 6.4 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) voltage | 57 V |
| Other features | |
|---|---|
| Networking features | STP / RSTP with priorities and port-level disable, Egress rate limit |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 117.1 mm |
| Depth | 90 mm |
| Height | 21.2 mm |
| Weight | 206 g |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Technical details | |
| Form factor | Desktop |
| Product colour | White |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
| Indication | |
| LED indicators | Activity, Power, Progress |
| System requirements | |
| Minimum system requirements | UniFi Network Version 8.4.62 and later |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
DrayTek VSQ60X-K network switch Unmanaged L2 2.5G Ethernet (100/1000/2500) BlackSpecial Price £41.04 £49.25 Regular Price £76.00 £91.20 -
Zyxel GS1100-16 Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000)Special Price £42.07 £50.48 Regular Price £77.90 £93.48 -
Cisco Business CBS110-8T-D Unmanaged Switch | 8 Port GE | Desktop | Ext PS | Limited Lifetime Protection (CBS110-8T-D)Special Price £31.28 £37.54 Regular Price £57.92 £69.50 -
Cisco Business CBS110-5T-D Unmanaged Switch | 5 Port GE | Desktop | Ext PS | Limited Lifetime Protection (CBS110-5T-D)Special Price £25.24 £30.29 Regular Price £46.74 £56.09 -
D-Link 5-Port Desktop Gigabit PoE+ SwitchSpecial Price £41.04 £49.25 Regular Price £76.00 £91.20 -
Zyxel XMG-105 Unmanaged 2.5G Ethernet (100/1000/2500) GreySpecial Price £57.79 £69.35 Regular Price £107.02 £128.42 -
D-Link 16-Port Unmanaged Gigabit Ethernet SwitchSpecial Price £53.88 £64.66 Regular Price £99.78 £119.74 -
StarTech.com Unmanaged 2.5G Switch - 5 Port Gigabit Switch - 2.5GBASE-T Unmanaged Ethernet Switch - Ethernet Splitter - Din Rail or Wall Mount - Multi-Gigabit - Auto-MDIX - 9K JumboSpecial Price £39.31 £47.17 Regular Price £72.80 £87.36 -
NewZyxel GS1915-8 Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) BlackSpecial Price £46.40 £55.68 Regular Price £85.92 £103.10 -
HPE Aruba Networking User Experience Insight Mounting KitSpecial Price £58.44 £70.13 Regular Price £101.64 £121.97 -
HPE Aruba Networking Aruba Instant On 1430 8G Unmanaged L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) WhiteSpecial Price £37.51 £45.01 Regular Price £69.46 £83.35 -
Zyxel GS1005HP Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) SilverSpecial Price £29.71 £35.65 Regular Price £55.02 £66.02 -
Zyxel GS1008HP Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) SilverSpecial Price £41.59 £49.91 Regular Price £77.02 £92.42 -
Zyxel GS1200-5HP v2 Managed Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) GreySpecial Price £32.99 £39.59 Regular Price £61.10 £73.32 -
Intellinet 2-Port Gigabit High-Power PoE+ Extender Repeater, IEEE 802.3at/af Power over Ethernet (PoE+/PoE), metalSpecial Price £44.42 £53.30 Regular Price £82.26 £98.71 -
NETGEAR GS116 Unmanaged L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) BlackSpecial Price £57.72 £69.26 Regular Price £106.88 £128.26 -
D-Link 8-Port PoE Gigabit Smart Managed SwitchSpecial Price £73.74 £88.49 Regular Price £136.56 £163.87 -
TP-Link Omada ES208GP network switch Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) DIN rail BlackSpecial Price £55.05 £66.06 Regular Price £101.94 £122.33 -
TP-Link TL-SG105S-M2 network switch Managed 2.5G Ethernet (100/1000/2500) BlackSpecial Price £37.86 £45.43 Regular Price £70.12 £84.14 -
TP-Link LiteWave 10-Port Gigabit Desktop Switch with 8-Port PoE+Special Price £60.20 £72.24 Regular Price £111.48 £133.78 -
Reolink 8 PORT POE SWITCH 120W Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) 1U BlackSpecial Price £51.83 £62.20 Regular Price £95.98 £115.18 -
TP-Link Omada 8-Port Gigabit Smart SwitchSpecial Price £49.43 £59.32 Regular Price £91.54 £109.85 -
TP-Link 5-Port Gigabit Easy Smart PoE Switch with 4-Port PoE+Special Price £43.03 £51.64 Regular Price £79.68 £95.62 -
D-Link 8-Port Gigabit PoE Unmanaged Desktop SwitchSpecial Price £57.24 £68.69 Regular Price £106.00 £127.20 -
TP-Link TL-SG1005P-PD network switch Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) BlackSpecial Price £39.24 £47.09 Regular Price £72.66 £87.19 -
D-Link 24-Port Fast Ethernet Unmanaged Desktop SwitchSpecial Price £39.25 £47.10 Regular Price £72.68 £87.22 -
TP-Link TL-SF1006P network switch Unmanaged Fast Ethernet (10/100) Power over Ethernet (PoE) BlackSpecial Price £30.33 £36.40 Regular Price £56.16 £67.39 -
NETGEAR GS108T-300 Managed L2/L3/L4 Gigabit Ethernet (10/100/1000) GreySpecial Price £59.76 £71.71 Regular Price £110.66 £132.79 -
TP-Link TL-SG108PE network switch Managed L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) BlackSpecial Price £49.99 £59.99 Regular Price £92.58 £111.10 -
Trendnet GREENnet Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) BlackSpecial Price £37.80 £45.36 Regular Price £70.00 £84.00 -
TP-Link TL-SG1016 network switch Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) 1U BlackSpecial Price £50.55 £60.66 Regular Price £93.62 £112.34 -
TP-Link TL-SF1008P network switch Unmanaged Fast Ethernet (10/100) Power over Ethernet (PoE) OliveSpecial Price £33.70 £40.44 Regular Price £62.40 £74.88 -
NETGEAR GS308LP Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) Desktop BlackSpecial Price £59.63 £71.56 Regular Price £110.42 £132.50 -
Hot ProductTP-Link Omada 5-Port Gigabit Easy Managed Switch with 4-Port PoE+Special Price £39.50 £47.40 Regular Price £73.14 £87.77 -
TP-Link Omada ES206GP network switch Managed Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) BlackSpecial Price £47.09 £56.51 Regular Price £87.20 £104.64 -
TP-Link 8-Port 10/100Mbps + 3-Port Gigabit Desktop Switch with 8-Port PoE+Special Price £56.17 £67.40 Regular Price £104.02 £124.82 -
RecommendedNETGEAR GS305Pv3 Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) BlackSpecial Price £46.39 £55.67 Regular Price £85.90 £103.08 -
TP-Link LiteWave 5-Port Gigabit Desktop Switch with 4-Port PoE+Special Price £27.81 £33.37 Regular Price £51.50 £61.80 -
TP-Link 5-Port 2.5G Desktop SwitchSpecial Price £51.68 £62.02 Regular Price £95.70 £114.84 -
D-Link Gigabit Smart Managed Switches DGS-1100 SeriesSpecial Price £31.26 £37.51 Regular Price £57.88 £69.46 -
TP-Link TL-SG116 network switch Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) BlackSpecial Price £43.03 £51.64 Regular Price £79.68 £95.62 -
TP-Link TL-SF1024D network switch Unmanaged Fast Ethernet (10/100) GreySpecial Price £33.19 £39.83 Regular Price £61.46 £73.75 -
D-Link 16-Port Gigabit Unmanaged Desktop SwitchSpecial Price £56.96 £68.35 Regular Price £105.48 £126.58 -
TP-Link 9-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 8-Port PoE+Special Price £37.08 £44.50 Regular Price £68.66 £82.39 -
TP-Link TL-SG1008P network switch Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) HazelnutSpecial Price £39.87 £47.84 Regular Price £73.84 £88.61 -
TP-Link TL-SG1016D network switch Unmanaged L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) BlackSpecial Price £47.41 £56.89 Regular Price £87.80 £105.36 -
PopularNETGEAR ProSafe 16 Port Gigabit Desktop Switch Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000)Special Price £56.14 £67.37 Regular Price £103.96 £124.75 -
TP-Link LiteWave 8-Port Gigabit Desktop Switch with 8-Port PoE+Special Price £35.09 £42.11 Regular Price £64.98 £77.98 -
BestsellerTP-Link TL-SG1005P network switch Unmanaged Gigabit Ethernet (10/100/1000) Power over Ethernet (PoE) BlackSpecial Price £29.66 £35.59 Regular Price £54.92 £65.90
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Ubiquiti UniFi Flex Mini 2.5G Managed...
Special Price
£39.28
£47.14
Regular Price
£72.74
£87.29
|
D-Link 24-Port Fast Ethernet Unmanaged...
Special Price
£39.25
£47.10
Regular Price
£72.68
£87.22
|
Popular
D-Link 16-Port Gigabit Unmanaged Deskt...
Special Price
£56.96
£68.35
Regular Price
£105.48
£126.58
|
TP-Link TL-SF1008P network switch Unma...
Special Price
£33.70
£40.44
Regular Price
£62.40
£74.88
|
Recommended
TP-Link TL-SF1024D network switch Unma...
Special Price
£33.19
£39.83
Regular Price
£61.46
£73.75
|
Hot Product
TP-Link TL-SG1016 network switch Unman...
Special Price
£50.55
£60.66
Regular Price
£93.62
£112.34
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
USW-Flex-2.5G-5
|
DES-1024D/B
|
DGS-1016D/B
|
TL-SF1008P
|
TL-SF1024D
|
TL-SG1016
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
D-Link
|
D-Link
|
TP-LINK
|
TP-LINK
|
TP-LINK
|
| Rack mounting |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
Y
|
Y
|
| Power over Ethernet (PoE) |
Y
|
N
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
| Stackable |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
N/A
|
| Switch type |
Managed
|
Unmanaged
|
Unmanaged
|
Unmanaged
|
Unmanaged
|
Unmanaged
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity |
4 to 5
|
22 to 24
|
15 to 16
|
7 to 8
|
22 to 24
|
15 to 16
|
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type |
2.5G Ethernet (100/1000/2500)
|
Fast Ethernet (10/100)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
Fast Ethernet (10/100)
|
Fast Ethernet (10/100)
|
Gigabit Ethernet (10/100/1000)
|
