Urban Factory Ergo Air filled seat Meshed backrest
Special Price
£115.00
£138.00
Regular Price
£200.00
£240.00
Out of stock
SKU
ESC05UF
Simple adjustable office chair, Plastic wheels, Black
- Seat: Ergonomic with lumbar support
- Covering: Breathable mesh, high-density padding
- Tilt mechanism: From 90° to 120°
- Armrests and headrest: Height adjustable (+/- 4CM)
- Base: On casters
| Castor wheels | Yes |
|---|---|
| SKU | ESC05UF |
| EAN | 0888225020573 |
| Manufacturer | Urban Factory |
| Availability | N |
The unique thing about this office chair is the back: it’s made of breathable fabric with a curved shape. This means your back will get optimal support and it will help you maintain correct body posture.
The office chair features an advanced adjustable 90-120º reclining mechanism and a swing system.
ERGO
Optimal working comfort !
The ERGO chair is designed to follow the shape of your body and mainly your back in order to allow you to work in an adequate posture. The ergonomics and the material of the backrest will make the chair extremely comfortable and you will also be able to adjust the inclination of the backrest to give you greater freedom of movement.
Adjustable and comfortable
Height, hardness and tilt adjustment !
The ERGO ergonomic chair tilts from 90 ° to 120 ° according to your needs so that you adopt the most suitable posture. You also have the possibility to adjust the height of the headrest so that the seat adapts to your size and your morphology, The backrest is decorated with a lumbar rest to support your back during your long working days.
The office chair features an advanced adjustable 90-120º reclining mechanism and a swing system.
ERGO
Optimal working comfort !
The ERGO chair is designed to follow the shape of your body and mainly your back in order to allow you to work in an adequate posture. The ergonomics and the material of the backrest will make the chair extremely comfortable and you will also be able to adjust the inclination of the backrest to give you greater freedom of movement.
Adjustable and comfortable
Height, hardness and tilt adjustment !
The ERGO ergonomic chair tilts from 90 ° to 120 ° according to your needs so that you adopt the most suitable posture. You also have the possibility to adjust the height of the headrest so that the seat adapts to your size and your morphology, The backrest is decorated with a lumbar rest to support your back during your long working days.
| Features | |
|---|---|
| Castor wheels | Yes |
| Seat type | Air filled seat |
| Backrest type | Meshed backrest |
| Seat colour | Black |
| Backrest colour | Black |
| Base colour | Black |
| Tilt angle range | 90 - 120° |
| Height adjustment | 4 cm |
| Armrest | Yes |
| Adjustable armrest | Yes |
| Headrest | Yes |
| Adjustable headrest | Yes |
| Frame colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Tilt adjustment | Yes |
| Country of origin | China |
| Weight & dimensions | |
| Height (max) | 132 cm |
| Width | 600 mm |
| Depth | 520 mm |
| Weight | 18 kg |
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 700 mm |
| Package weight | 18.8 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 330 mm |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 700 mm |
| Package weight | 18.8 kg |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Country of origin | China |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Dynamic OP000115 office/computer chair Padded seat Mesh backrestSpecial Price £131.95 £158.34 Regular Price £229.48 £275.38 -
Dynamic BR000178 office/computer chair Padded seat Padded backrestSpecial Price £100.48 £120.58 Regular Price £174.74 £209.69 -
NewDynamic Eclipse Plus XL Padded seat Padded backrestSpecial Price £162.86 £195.43 Regular Price £283.24 £339.89 -
Dynamic OP000039 office/computer chair Padded seat Padded backrestSpecial Price £139.28 £167.14 Regular Price £242.22 £290.66 -
RecommendedUrban Factory ADJUSTABLE WORKING CHAIR Strap seat Mesh backrestSpecial Price £127.24 £152.69 Regular Price £221.28 £265.54 -
Dynamic OP000232 office/computer chair Padded seat Padded backrestSpecial Price £168.27 £201.92 Regular Price £292.64 £351.17 -
Dynamic EX000241 office/computer chair Padded seat Meshed backrestSpecial Price £117.43 £140.92 Regular Price £204.22 £245.06 -
Urban Factory Ergo Padded seat Mesh backrestSpecial Price £96.65 £115.98 Regular Price £168.08 £201.70 -
Leitz 65450085 office/computer chair Padded seatSpecial Price £93.82 £112.58 Regular Price £163.16 £195.79 -
Leitz Ergo Active Sitting Stool with Wheels and Wobble Comfort SeatSpecial Price £119.98 £143.98 Regular Price £208.66 £250.39 -
Leitz Ergo Cosy Active Padded seatSpecial Price £117.09 £140.51 Regular Price £203.64 £244.37 -
Leitz Ergo Sitting Stool with Wheels and Comfort SeatSpecial Price £95.99 £115.19 Regular Price £166.94 £200.33 -
Hot ProductLeitz 65450089 office/computer chair Padded seatSpecial Price £93.82 £112.58 Regular Price £163.16 £195.79 -
BestsellerLeitz Ergo Cosy Active Padded seatSpecial Price £117.09 £140.51 Regular Price £203.64 £244.37 -
PopularLeitz Ergo Cosy Active Padded seatSpecial Price £117.09 £140.51 Regular Price £203.64 £244.37
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Urban Factory Ergo Air filled seat Mes...
Special Price
£115.00
£138.00
Regular Price
£200.00
£240.00
|
Dynamic OP000115 office/computer chair...
Special Price
£131.95
£158.34
Regular Price
£229.48
£275.38
|
Bestseller
Dynamic BR000178 office/computer chair...
Special Price
£100.48
£120.58
Regular Price
£174.74
£209.69
|
New
Dynamic Eclipse Plus XL Padded seat Pa...
Special Price
£162.86
£195.43
Regular Price
£283.24
£339.89
|
Dynamic OP000039 office/computer chair...
Special Price
£139.28
£167.14
Regular Price
£242.22
£290.66
|
Popular
Urban Factory ADJUSTABLE WORKING CHAIR...
Special Price
£127.24
£152.69
Regular Price
£221.28
£265.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ESC05UF
|
OP000115
|
BR000178
|
KC0035
|
OP000039
|
ESC01UF
|
| Manufacturer |
Urban Factory
|
Dynamic
|
Dynamic
|
Dynamic
|
Dynamic
|
Urban Factory
|
| Castor wheels |
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
