Western Digital Blue WD10EARZ internal hard drive 3.5" 1 TB Serial ATA III
Special Price
£61.48
£73.78
Regular Price
£106.92
£128.30
Out of stock
SKU
WD10EARZ
Western Digital Blue WD10EARZ, 3.5", 1 TB, 5400 RPM
| Component for | PC |
|---|---|
| SKU | WD10EARZ |
| EAN | 0718037899831 |
| Manufacturer | Western Digital |
| Availability | N |
| Product Family | Blue |
Western Digital Blue WD10EARZ. HDD size: 3.5", HDD capacity: 1 TB, HDD speed: 5400 RPM
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| Hard drive | |
| Component for | PC |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 150 MB/s |
| Hot-swap | No |
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Features | |
| Type | HDD |
| Component for | PC |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| HDD average transfer rate | 150 MB/s |
| Interface | Serial ATA III |
| Hot-swap | No |
| Certification | BSMI, ICES-003/NMB-003, CE, FCC, KC, Maghreb, RCM, UKCA, VCCI, CB-Scheme, TUV, UL |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| HDD capacity | 1 TB |
| Storage drive buffer size | 64 MB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^14 bits read |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Hot-swap | No |
| Weight & dimensions | |
| Width | 101.6 mm |
| Weight | 990 g |
| Height | 147 mm |
| Depth | 26.1 mm |
| Other features | |
| Interface | Serial ATA III |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
RecommendedOrigin Storage 1TB 5400RPM 2.5in SATA HDD 7mmSpecial Price £98.01 £117.61 Regular Price £170.46 £204.55 -
Origin Storage 500GB Hot Plug Entry 7.2K 3.5in SATASpecial Price £85.22 £102.26 Regular Price £148.20 £177.84 -
Origin Storage 500Gb 5400Rpm 2.5 SATA Notebook etc DriveSpecial Price £104.55 £125.46 Regular Price £181.82 £218.18 -
Origin Storage 500GB 7.2k P/Edge R/T x10 Series 3.5in SATA Hotswap HD w/ CaddySpecial Price £85.76 £102.91 Regular Price £149.14 £178.97 -
Origin Storage 500GB 7.2K 3.5in PE 13G Series SATA Hot-Swap HD KitSpecial Price £85.91 £103.09 Regular Price £149.40 £179.28 -
Origin Storage 500GB Desktop Hard Drive Kit 3.5in SATA 7200RPM w/ CablesSpecial Price £80.45 £96.54 Regular Price £139.92 £167.90 -
PopularOrigin Storage 500GB 3.5in SATA 7200rpmSpecial Price £67.64 £81.17 Regular Price £117.64 £141.17 -
BestsellerOrigin Storage 500Gb Desktop 3.5in SATA HD kit7200Rpm Data cable/No railsSpecial Price £80.45 £96.54 Regular Price £139.92 £167.90 -
Origin Storage 500Gb 7.2K SATA 3.5in HDD Kit with CablesSpecial Price £80.45 £96.54 Regular Price £139.92 £167.90
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Western Digital Blue WD10EARZ internal...
Special Price
£61.48
£73.78
Regular Price
£106.92
£128.30
|
Recommended
Origin Storage 1TB 5400RPM 2.5in SATA...
Special Price
£98.01
£117.61
Regular Price
£170.46
£204.55
|
Origin Storage 500GB 7.2k P/Edge R/T x...
Special Price
£85.76
£102.91
Regular Price
£149.14
£178.97
|
Popular
Origin Storage 500Gb Desktop 3.5in SAT...
Special Price
£80.45
£96.54
Regular Price
£139.92
£167.90
|
Origin Storage 500GB 7.2K 3.5in PE 13G...
Special Price
£85.91
£103.09
Regular Price
£149.40
£179.28
|
Origin Storage 500GB Hot Plug Entry 7....
Special Price
£85.22
£102.26
Regular Price
£148.20
£177.84
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
WD10EARZ
|
NB-1000SATA/5
|
DELL-500SATA/7-S11
|
DELL-500SATA/7-BWC
|
DELL-500SATA/7-S17
|
CPQ-500SA/72-S5
|
| Manufacturer |
Western Digital
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
Origin Storage
|
| HDD capacity |
≈ 1 TB
|
≈ 1 TB
|
≈ 300 GB
|
≈ 300 GB
|
N/A
|
≈ 300 GB
|
| Interface |
Serial ATA III
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
Serial ATA
|
| Type |
HDD
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| HDD speed |
5400RPM to 5900RPM
|
5400RPM to 5900RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
7200RPM to 10000RPM
|
N/A
|
7200RPM to 10000RPM
|
| HDD size |
3.5 "
|
2.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
3.5 "
|
| Component for |
PC
|
Notebook
|
Server/workstation
|
PC
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
