Yealink SIP-T53W IP phone Grey 8 lines LCD Wi-Fi
Special Price
£93.81
£112.57
Regular Price
£150.10
£180.12
1 In stock
SKU
T53W
3.7" LCD, BT 4.2, Wi-Fi, USB, HD
| Product type | IP mobile phone |
|---|---|
| SKU | T53W |
| EAN | 6938818303188 |
| Manufacturer | Yealink |
| Availability | Y |
Adjustable High-Resolution Display
Aligning with a fully adjustable display, the T5 Business Phone Series can easily fulfill the viewing needs at a variety of angles and under a variety of lighting conditions and finally provides optimized user experience.
Acoustic Shield technology
The Yealink T5 Business Phone Series is designed with Yealink Acoustic Shield technology to deliver distraction-free voice clarity for remote participants by utilizing multiple microphones to create a virtual shield.
Corded Cordless Phone
The Yealink New T5 Business Phone Series supports DECT handset compatibility via a DECT dongle Yealink DD10K, up to 4 cordless handsets. Seamless switching of calls between the desktop phone and the cordless DECT handset.
Advanced Wireless Connectivity
Built-in Bluetooth 4.2 for wireless headsets connection and enhanced mobility. Wi-Fi 2.4G/5G to help business maximize the use of wireless network, reduce internet cable cost and support clean and uncluttered workspace communications.
Aligning with a fully adjustable display, the T5 Business Phone Series can easily fulfill the viewing needs at a variety of angles and under a variety of lighting conditions and finally provides optimized user experience.
Acoustic Shield technology
The Yealink T5 Business Phone Series is designed with Yealink Acoustic Shield technology to deliver distraction-free voice clarity for remote participants by utilizing multiple microphones to create a virtual shield.
Corded Cordless Phone
The Yealink New T5 Business Phone Series supports DECT handset compatibility via a DECT dongle Yealink DD10K, up to 4 cordless handsets. Seamless switching of calls between the desktop phone and the cordless DECT handset.
Advanced Wireless Connectivity
Built-in Bluetooth 4.2 for wireless headsets connection and enhanced mobility. Wi-Fi 2.4G/5G to help business maximize the use of wireless network, reduce internet cable cost and support clean and uncluttered workspace communications.
| Features | |
|---|---|
| Number of programmable keys | 8 |
| Dual-Tone Multi-Frequency (DTMF) modes | In-band, Out-of band, SIP info |
| Number of DECT wireless handsets | 4 |
| DECT connectable | Yes |
| Phonebook sharing | Yes |
| Integrated voicemail | Yes |
| Handset type | Wired handset |
| Keypad illumination | Yes |
| Mounting | Desk/Wall |
| Device lock | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Volume control | Buttons |
| Product colour | Grey |
| Technical details | |
| Number of programmable keys | 8 |
| Dual-Tone Multi-Frequency (DTMF) modes | In-band, Out-of band, SIP info |
| Number of DECT wireless handsets | 4 |
| DECT connectable | Yes |
| Phonebook sharing | Yes |
| Integrated voicemail | Yes |
| Answering machine | Yes |
| Handset type | Wired handset |
| Keypad illumination | Yes |
| Mounting | Desk/Wall |
| Device lock | Yes |
| Volume control | Buttons |
| Speakerphone | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | AES, HTTPS, SIPS |
| Design | |
| Product type | IP mobile phone |
| Handset type | Wired handset |
| Keypad illumination | Yes |
| Mounting | Desk/Wall |
| Device lock | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | Grey |
| Performance | |
| Dual-Tone Multi-Frequency (DTMF) modes | In-band, Out-of band, SIP info |
| DECT connectable | Yes |
| Phone features | |
| Call transfer | Yes |
| Call return | Yes |
| Phonebook sharing | Yes |
| Number of VoIP accounts | 12 |
| Answering machine | Yes |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Lines quantity | 8 lines |
| Speed dialling | Yes |
| Redialing | Yes |
| Phonebook capacity | 1000 entries |
| Full duplex | Yes |
| Do not disturb function | Yes |
| Conference call | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Call pick up | Yes |
| Call park | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call forwarding | Yes |
| Anonymous call rejection | Yes |
| Anonymous call | Yes |
| Call history | Yes |
| Management features | |
| Number of programmable keys | 8 |
| Integrated voicemail | Yes |
| Volume control | Buttons |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 360 x 160 pixels |
| Display diagonal | 9.4 cm (3.7") |
| Display | LCD |
| Backlight display | Yes |
| Camera | |
| Front camera | No |
| Audio | |
|---|---|
| Comfort noise generation (CNG) | Yes |
| Automatic gain control | Yes |
| Voice codecs | G.722, G.723.1, G.726, G.729A, G.729B, OPUS, iLBC |
| Voice activity detection | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Adaptive jitter buffers | Yes |
| Packet loss concealment (PLC) | Yes |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported network protocols | FTP/TFTP/HTTP/HTTPS |
| Security algorithms | AES, HTTPS, SIPS |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | |
| Product colour | Grey |
| Microphone | |
| Microphone mute | Yes |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RJ-9 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| AC adapter output current | 1.2 A |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power consumption (typical) | 2.3 W |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 212 mm |
| Depth | 210.6 mm |
| Height | 174.5 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Number of DECT wireless handsets | 4 |
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Yealink MP52 E2 Teams IP phone Grey LEDSpecial Price £132.50 £159.00 Regular Price £212.00 £254.40 -
Hot ProductYealink Yealink-SIP-T73USpecial Price £72.18 £86.62 Regular Price £115.48 £138.58 -
Yealink W78P IP phone Black TFTSpecial Price £114.55 £137.46 Regular Price £183.28 £219.94 -
Yealink W74P IP phone Grey TFTSpecial Price £92.79 £111.35 Regular Price £148.46 £178.15 -
RecommendedYealink W76P IP phone Grey 20 lines TFTSpecial Price £99.66 £119.59 Regular Price £159.46 £191.35 -
Yealink W57R IP phone Black 2 lines TFTSpecial Price £84.78 £101.74 Regular Price £135.64 £162.77 -
Yealink Yealink-SIP-T74USpecial Price £105.39 £126.47 Regular Price £168.62 £202.34 -
Yealink Yealink-SIP-T74WSpecial Price £116.85 £140.22 Regular Price £186.96 £224.35 -
Yealink Yealink-SIP-T73WSpecial Price £80.19 £96.23 Regular Price £128.30 £153.96 -
Yealink AX83H IP phone Black TFT Wi-FiSpecial Price £84.78 £101.74 Regular Price £135.64 £162.77 -
Yealink Yealink-SIP-T85WSpecial Price £121.43 £145.72 Regular Price £194.28 £233.14 -
Yealink W77P IP phone Black TFTSpecial Price £120.29 £144.35 Regular Price £192.46 £230.95 -
PopularYealink SIP-T53 IP phone Grey 8 lines LCDSpecial Price £76.21 £91.45 Regular Price £121.94 £146.33 -
BestsellerYealink W73P Dect Phone System (W70B and W73H)Special Price £84.78 £101.74 Regular Price £135.64 £162.77
You may also be interested in
| Product |
New
Yealink SIP-T53W IP phone Grey 8 lines...
Special Price
£93.81
£112.57
Regular Price
£150.10
£180.12
|
Recommended
Yealink W76P IP phone Grey 20 lines TFT
Special Price
£99.66
£119.59
Regular Price
£159.46
£191.35
|
Bestseller
Yealink W73P Dect Phone System (W70B a...
Special Price
£84.78
£101.74
Regular Price
£135.64
£162.77
|
Hot Product
Yealink W57R IP phone Black 2 lines TFT
Special Price
£84.78
£101.74
Regular Price
£135.64
£162.77
|
Popular
Yealink W77P IP phone Black TFT
Special Price
£120.29
£144.35
Regular Price
£192.46
£230.95
|
Yealink MP52 E2 Teams IP phone Grey LED
Special Price
£132.50
£159.00
Regular Price
£212.00
£254.40
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T53W
|
W76P
|
W73P
|
W57R
|
W77P
|
MP52 E2 TEAMS
|
| Manufacturer |
Yealink
|
Yealink
|
Yealink
|
Yealink
|
Yealink
|
Yealink
|
| Product type |
IP mobile phone
|
IP mobile phone
|
IP mobile phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
