Yealink SIP-T54W IP phone Black 10 lines LCD Wi-Fi
Special Price
£131.79
£158.15
Regular Price
£210.86
£253.03
18 In stock
SKU
T54W
4.3" 480 x 272 LCD, 16 VoIP-Konten, USB 2.0, Bluetooth 4.2, Wi-Fi, PoE, 2x RJ-45, 2x RJ-9, 233x222.6x186.1 mm
| SKU | T54W |
|---|---|
| EAN | 6938818303171 |
| Manufacturer | Yealink |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Adjustable High-Resolution Display
Aligning with a fully adjustable display, the T5 Business Phone Series can easily fulfill the viewing needs at a variety of angles and under a variety of lighting conditions and finally provides optimized user experience.
Acoustic Shield technology
The Yealink T5 Business Phone Series is designed with Yealink Acoustic Shield technology to deliver distraction-free voice clarity for remote participants by utilizing multiple microphones to create a virtual shield.
Corded Cordless Phone
The Yealink New T5 Business Phone Series supports DECT handset compatibility via a DECT dongle Yealink DD10K, up to 4 cordless handsets. Seamless switching of calls between the desktop phone and the cordless DECT handset.
Advanced Wireless Connectivity
Built-in Bluetooth 4.2 for wireless headsets connection and enhanced mobility. Wi-Fi 2.4G/5G to help business maximize the use of wireless network, reduce internet cable cost and support clean and uncluttered workspace communications.
Aligning with a fully adjustable display, the T5 Business Phone Series can easily fulfill the viewing needs at a variety of angles and under a variety of lighting conditions and finally provides optimized user experience.
Acoustic Shield technology
The Yealink T5 Business Phone Series is designed with Yealink Acoustic Shield technology to deliver distraction-free voice clarity for remote participants by utilizing multiple microphones to create a virtual shield.
Corded Cordless Phone
The Yealink New T5 Business Phone Series supports DECT handset compatibility via a DECT dongle Yealink DD10K, up to 4 cordless handsets. Seamless switching of calls between the desktop phone and the cordless DECT handset.
Advanced Wireless Connectivity
Built-in Bluetooth 4.2 for wireless headsets connection and enhanced mobility. Wi-Fi 2.4G/5G to help business maximize the use of wireless network, reduce internet cable cost and support clean and uncluttered workspace communications.
| Features | |
|---|---|
| Number of programmable keys | 10 |
| Dual-Tone Multi-Frequency (DTMF) modes | In-band, Out-of band, SIP info |
| Phonebook sharing | Yes |
| Integrated voicemail | Yes |
| Handset type | Wired handset |
| Mounting | Desk/Wall |
| Device lock | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Volume control | Buttons |
| Handset | Yes |
| Ethernet cable | Yes |
| Product colour | Black |
| Technical details | |
| Number of programmable keys | 10 |
| Dual-Tone Multi-Frequency (DTMF) modes | In-band, Out-of band, SIP info |
| Phonebook sharing | Yes |
| Integrated voicemail | Yes |
| Answering machine | Yes |
| Handset type | Wired handset |
| Mounting | Desk/Wall |
| Device lock | Yes |
| Volume control | Buttons |
| Speakerphone | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Handset | Yes |
| Ethernet cable | Yes |
| Direct call | Yes |
| Security | |
| Security algorithms | AES, HTTPS, SIPS |
| Design | |
| Product type | IP Phone |
| Handset type | Wired handset |
| Mounting | Desk/Wall |
| Device lock | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | Black |
| Performance | |
| Dual-Tone Multi-Frequency (DTMF) modes | In-band, Out-of band, SIP info |
| Phone features | |
| Call transfer | Yes |
| Call return | Yes |
| Phonebook sharing | Yes |
| Number of VoIP accounts | 16 |
| Answering machine | Yes |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Lines quantity | 10 lines |
| Speed dialling | Yes |
| Redialing | Yes |
| Phonebook capacity | 1000 entries |
| Full duplex | Yes |
| Do not disturb function | Yes |
| Direct call | Yes |
| Conference call | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Call pick up | Yes |
| Call park | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call forwarding | Yes |
| Anonymous call rejection | Yes |
| Anonymous call | Yes |
| Call history | Yes |
| Emergency call | Yes |
| Management features | |
| Number of programmable keys | 10 |
| Integrated voicemail | Yes |
| Volume control | Buttons |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 480 x 272 pixels |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Display | LCD |
| Backlight display | Yes |
| Camera | |
| Front camera | No |
| Audio | |
|---|---|
| Comfort noise generation (CNG) | Yes |
| Automatic gain control | Yes |
| Voice codecs | G.722, G.723.1, G.726, G.729A, G.729B, OPUS, iLBC |
| Voice activity detection | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Adaptive jitter buffers | Yes |
| Packet loss concealment (PLC) | Yes |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x, IEEE 802.3af |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported network protocols | FTP/TFTP/HTTP/HTTPS |
| Security algorithms | AES, HTTPS, SIPS |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Maximum data transfer rate | 433 Mbit/s |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Microphone | |
| Microphone mute | Yes |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| RJ-9 ports quantity | 2 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| DC-in jack | Yes |
| Power | |
| AC adapter output current | 2 A |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power consumption (typical) | 4.3 W |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 5.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 233 mm |
| Depth | 222.6 mm |
| Height | 186.1 mm |
| Packaging content | |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Handset | Yes |
| Ethernet cable | Yes |
| Stand included | Yes |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Yealink SIP-T57W IP phone Grey LCD Wi-FiSpecial Price £162.28 £194.74 Regular Price £259.64 £311.57 -
Yealink Yealink-SIP-T77USpecial Price £148.93 £178.72 Regular Price £238.28 £285.94 -
PopularYealink W78P IP phone Black TFTSpecial Price £114.55 £137.46 Regular Price £183.28 £219.94 -
Yealink MP54 Version 2 Android Smart Media IP PhoneSpecial Price £165.73 £198.88 Regular Price £265.16 £318.19 -
RecommendedYealink Yealink-SIP-T87WSpecial Price £168.40 £202.08 Regular Price £269.44 £323.33 -
Yealink Yealink-SIP-T74WSpecial Price £116.85 £140.22 Regular Price £186.96 £224.35 -
Yealink MP52 E2 Teams IP phone Grey LEDSpecial Price £132.50 £159.00 Regular Price £212.00 £254.40 -
Yealink Yealink-SIP-T74USpecial Price £105.39 £126.47 Regular Price £168.62 £202.34 -
Hot ProductYealink SIP-T53W IP phone Grey 8 lines LCD Wi-FiSpecial Price £120.25 £144.30 Regular Price £192.40 £230.88 -
BestsellerYealink Yealink-SIP-T85WSpecial Price £121.43 £145.72 Regular Price £194.28 £233.14
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Yealink SIP-T54W IP phone Black 10 lin...
Special Price
£131.79
£158.15
Regular Price
£210.86
£253.03
|
Hot Product
Yealink SIP-T53W IP phone Grey 8 lines...
Special Price
£120.25
£144.30
Regular Price
£192.40
£230.88
|
Yealink MP52 E2 Teams IP phone Grey LED
Special Price
£132.50
£159.00
Regular Price
£212.00
£254.40
|
Popular
Yealink SIP-T57W IP phone Grey LCD Wi-Fi
Special Price
£162.28
£194.74
Regular Price
£259.64
£311.57
|
Recommended
Yealink Yealink-SIP-T85W
Special Price
£121.43
£145.72
Regular Price
£194.28
£233.14
|
Yealink Yealink-SIP-T77U
Special Price
£148.93
£178.72
Regular Price
£238.28
£285.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
T54W
|
T53W
|
MP52 E2 Teams
|
T57W
|
1301220
|
1301011
|
| Manufacturer |
Yealink
|
Yealink
|
Yealink
|
Yealink
|
Yealink
|
Yealink
|
| Product type |
IP phone
|
IP mobile phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
IP phone
|
