Yealink W57R IP phone Black 2 lines TFT
Special Price
£84.78
£101.74
Regular Price
£135.64
£162.77
330 In stock
SKU
W57R
1880–1900 MHz (Europe), 1920–1930 MHz (US), 157 mm x 51 mm x 24 mm, 1460 mAh, Lithium-ion, 3.7 V, 5.4 WH, 183 g, Black
- 1.8" color screen with intuitive UI
- HD voice with Opus audio codec and Noise Cancellation
- Up to 40 hours of talk time
- Up to 575 hours of standby time
- Vibration alarm
- No Perception Upgrade, not affecting any work
- Withstand falls of up to 3.5 meters
| Product type | IP phone |
|---|---|
| SKU | W57R |
| EAN | 6938818310223 |
| Manufacturer | Yealink |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Business Design, Exquisite Details
W57R is Yealink's most recent professional DECT phone. It features a business appearance of a smartphone that fits into the daily routine and a belt clip for simple carrying. It's small and lightweight but compact, having a 1.8" TFT color display and an optimized dial-pad layout with more key space. W57R also has a disinfectant-resistant surface and will not fade when exposed to UV-C light.
HD Audio Quality,
Noise-free Conversations
With over 20 years of experience in audio technology, Yealink applied a combination of state-of-the-art technologies to the W57R to provide users with crystal-clear calls. Even in complex or wireless interference-filled environments, the W57R could deliver a stable and high-quality audio experience that fits perfectly into everyday work.
Superior Durability,
Professional Protection
The Yealink W57R is a professional rugged DECT phone built to endure even in harsh work environments.
-It can withstand a 3.5m drop without being damaged, and its durable rubber surface prevents slips, scratches, and everyday wear and tear.
-There is also no need to worry about the Oops moments in daily life, as the W57R resists spills and splashes of liquids like coffee, soda, and juice.
-Protection rating of 54 (IP54), dust doesn't stand a chance, either.
Seamless Compatibility,
Free Mobility
Yealink W57R is compatible with DECT bases of single cell (W70B) for small- to medium-sized business as well as multi-cell(W80DM/W90DM) for larger spaces, providing superior mobile communication experience with seamless handover and an industry-leading roaming solution to
meet diverse needs of scalable DECT solutions.
W57R is Yealink's most recent professional DECT phone. It features a business appearance of a smartphone that fits into the daily routine and a belt clip for simple carrying. It's small and lightweight but compact, having a 1.8" TFT color display and an optimized dial-pad layout with more key space. W57R also has a disinfectant-resistant surface and will not fade when exposed to UV-C light.
HD Audio Quality,
Noise-free Conversations
With over 20 years of experience in audio technology, Yealink applied a combination of state-of-the-art technologies to the W57R to provide users with crystal-clear calls. Even in complex or wireless interference-filled environments, the W57R could deliver a stable and high-quality audio experience that fits perfectly into everyday work.
Superior Durability,
Professional Protection
The Yealink W57R is a professional rugged DECT phone built to endure even in harsh work environments.
-It can withstand a 3.5m drop without being damaged, and its durable rubber surface prevents slips, scratches, and everyday wear and tear.
-There is also no need to worry about the Oops moments in daily life, as the W57R resists spills and splashes of liquids like coffee, soda, and juice.
-Protection rating of 54 (IP54), dust doesn't stand a chance, either.
Seamless Compatibility,
Free Mobility
Yealink W57R is compatible with DECT bases of single cell (W70B) for small- to medium-sized business as well as multi-cell(W80DM/W90DM) for larger spaces, providing superior mobile communication experience with seamless handover and an industry-leading roaming solution to
meet diverse needs of scalable DECT solutions.
| Features | |
|---|---|
| International Protection (IP) code | IP54 |
| DECT connectable | Yes |
| Maximum outdoor range | 300 m |
| Maximum indoor range | 50 m |
| Integrated voicemail | Yes |
| Handset type | Wireless handset |
| Mounting | Desk |
| Device lock | Yes |
| Keypad number of keys | 25 |
| Headset connectivity | 3.5 mm |
| Handset | Yes |
| Product colour | Black |
| Base station | Yes |
| Backlight keypad | Yes |
| Technical details | |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| DECT connectable | Yes |
| Maximum outdoor range | 300 m |
| Maximum indoor range | 50 m |
| Integrated voicemail | Yes |
| Answering machine | Yes |
| Handset type | Wireless handset |
| Mounting | Desk |
| Input current | 0.2 A |
| Device lock | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Number of melodies | 9 |
| Keypad number of keys | 25 |
| Headset connectivity | 3.5 mm |
| Handset | Yes |
| Direct call | Yes |
| Base station | Yes |
| Backlight keypad | Yes |
| Power | |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1460 mAh |
| AC adapter output current | 0.6 A |
| Input current | 0.2 A |
| Talk time | 40 h |
| Standby time | 575 h |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter output voltage | 5 V |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Design | |
| Product type | IP Phone |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Handset type | Wireless handset |
| Mounting | Desk |
| Device lock | Yes |
| Product colour | Black |
| Backlight keypad | Yes |
| Protection features | Drop proof, Dust resistant, Scratch resistant, Shock resistant, Spill resistant, Splash proof |
| Performance | |
| DECT connectable | Yes |
| Maximum outdoor range | 300 m |
| Maximum indoor range | 50 m |
| Phone features | |
| Answering machine | Yes |
| Vibrating alert | Yes |
| Lines quantity | 2 lines |
| Speed dialling | Yes |
| Redialing | Yes |
| Phonebook capacity | 100 entries |
| Intercom | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Do not disturb function | Yes |
| Direct call | Yes |
| Conference call | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call forwarding | Yes |
| Anonymous call rejection | Yes |
| Anonymous call | Yes |
| Call history | Yes |
| Emergency call | Yes |
| Management features | |
| Integrated voicemail | Yes |
| Keypad number of keys | 25 |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 128 x 160 pixels |
| Display diagonal | 4.57 cm (1.8") |
| Display | TFT |
| Graphical user interface (GUI) language | Multi |
| Audio | |
|---|---|
| Frequency range | 100 - 7000 Hz |
| Speakerphone | Yes |
| Number of melodies | 9 |
| Noise reduction | Yes |
| Microphone mute | Yes |
| Network | |
| Wi-Fi | No |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Microphone | |
| Microphone mute | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Headset connectivity | 3.5 mm |
| Battery | |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1460 mAh |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Handset dimensions (WxDxH) | 51 x 24 x 157 mm |
| Handset weight | 183 g |
| Packaging content | |
| Charger | Yes |
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Handset | Yes |
| Base station | Yes |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Yealink W71P IP phone Black LCDSpecial Price £73.31 £87.97 Regular Price £117.30 £140.76 -
Yealink MP52 E2 Teams IP phone Grey LEDSpecial Price £132.50 £159.00 Regular Price £212.00 £254.40 -
Yealink W74P IP phone Grey TFTSpecial Price £92.79 £111.35 Regular Price £148.46 £178.15 -
NewYealink SIP-T53W IP phone Grey 8 lines LCD Wi-FiSpecial Price £93.81 £112.57 Regular Price £150.10 £180.12 -
Yealink Yealink-SIP-T74USpecial Price £105.39 £126.47 Regular Price £168.62 £202.34 -
Yealink W78P IP phone Black TFTSpecial Price £114.55 £137.46 Regular Price £183.28 £219.94 -
RecommendedYealink W76P IP phone Grey 20 lines TFTSpecial Price £99.66 £119.59 Regular Price £159.46 £191.35 -
Yealink Yealink-SIP-T74WSpecial Price £116.85 £140.22 Regular Price £186.96 £224.35 -
Yealink AX83H IP phone Black TFT Wi-FiSpecial Price £84.78 £101.74 Regular Price £135.64 £162.77 -
Yealink Yealink-SIP-T85WSpecial Price £121.43 £145.72 Regular Price £194.28 £233.14 -
Yealink Yealink-SIP-T73WSpecial Price £80.19 £96.23 Regular Price £128.30 £153.96 -
Yealink SIP-T44W IP phone Grey 8 lines LCD Wi-FiSpecial Price £73.28 £87.94 Regular Price £117.24 £140.69 -
Hot ProductYealink Yealink-SIP-T73USpecial Price £72.18 £86.62 Regular Price £115.48 £138.58 -
Yealink W77P IP phone Black TFTSpecial Price £120.29 £144.35 Regular Price £192.46 £230.95 -
PopularYealink SIP-T53 IP phone Grey 8 lines LCDSpecial Price £76.21 £91.45 Regular Price £121.94 £146.33 -
BestsellerYealink W73P Dect Phone System (W70B and W73H)Special Price £84.78 £101.74 Regular Price £135.64 £162.77
You may also be interested in
| Product |
Yealink W57R IP phone Black 2 lines TFT
Special Price
£84.78
£101.74
Regular Price
£135.64
£162.77
|
New
Yealink SIP-T53W IP phone Grey 8 lines...
Special Price
£93.81
£112.57
Regular Price
£150.10
£180.12
|
Recommended
Yealink W76P IP phone Grey 20 lines TFT
Special Price
£99.66
£119.59
Regular Price
£159.46
£191.35
|
Bestseller
Yealink W73P Dect Phone System (W70B a...
Special Price
£84.78
£101.74
Regular Price
£135.64
£162.77
|
Popular
Yealink W77P IP phone Black TFT
Special Price
£120.29
£144.35
Regular Price
£192.46
£230.95
|
Hot Product
Yealink SIP-T44W IP phone Grey 8 lines...
Special Price
£73.28
£87.94
Regular Price
£117.24
£140.69
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
W57R
|
T53W
|
W76P
|
W73P
|
W77P
|
SIP-T44W
|
| Manufacturer |
Yealink
|
Yealink
|
Yealink
|
Yealink
|
Yealink
|
Yealink
|
| Product type |
IP phone
|
IP mobile phone
|
IP mobile phone
|
IP mobile phone
|
IP phone
|
IP phone
|
