ZAGG Luxe & Glass 360 Bundle For Google Pixel 10 Pro XL
Special Price
£9.91
£11.89
Regular Price
£17.24
£20.69
Out of stock
SKU
700518517
Luxe & Glass 360 Bundle For Google Pixel 10 Pro XL
- 10ft│3m Drop Protection: Luxe has been tested and proven to protect your phone from drops up to 10 feet (3 meters).
- Fortified with Graphene: Graphene is harder than a diamond, yet more elastic than rubber, and up to 200x stronger than steel.
- Ripple Back: The back of the Luxe case has a stylish ripple pattern.
- Slim, Lightweight, Flexible: The Luxe case won’t weigh you down and fits comfortably in your hand and easily in your pocket.
- Up to 100% Recycled Content: Luxe is made with up to 100% post-consumer recycled content.
- Wireless Charging Compatible: Luxe is compatible with most wireless chargers.
- 3X Stronger: Glass+ is 3x stronger than an unprotected screen.
- Scratch Prevention: A precision surface finishing process provides maximum scratch resistance.
- Smudge-Resistant: A long-lasting, oil-resistant finish keeps fingerprints from accumulating.
- EZ Apply® Kit: The installation tray—made from 100% recycled materials—makes applying Glass+ easy and accurate.
- Limited Lifetime Warranty: If your bundle ever gets worn or damaged, we will replace it for as long as you own your device.
| SKU | 700518517 |
|---|---|
| EAN | 0840390354662 |
| Manufacturer | ZAGG |
| Availability | N |
Your new phone deserves total protection — and the 360 Protect Bundle delivers. With the Glass+ screen protector, your screen is 3x stronger than an unprotected one, guarding against scratches and shatters with a smooth, smudge-resistant finish that feels just like the original. Encase it with the ZAGG Luxe case, drop-tested up to 10 feet and made with up to 100% recycled materials. Slim, soft-touch, and fortified with graphene, Luxe offers a premium feel without the bulk.
| Design | |
|---|---|
| Material | Graphene, Plastic |
| Technical details | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Transparent |
| Material | Graphene, Plastic |
| Brand compatibility | |
| Compatibility | Pixel 10 Pro XL |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Features | |
| Case type | Cover |
| Wireless charging | Yes |
| Product colour | Transparent |
| Material | Graphene, Plastic |
| Brand compatibility | |
| Compatibility | Pixel 10 Pro XL |
| Maximum screen size | 17 cm (6.7") |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Built-in battery | No |
| Drop proof up to | 3 m |
| Total amount of recycled materials used for making | 100% |
| Made with recycled materials | Yes |
| Battery | |
|---|---|
| Built-in battery | No |
| Packaging content | |
| Screen protector | Yes |
| Packaging data | |
| Screen protector | Yes |
| Other features | |
| Wireless charging | Yes |
Write Your Own Review