Zebra 02300GS11007 Thermal-transfer ribbon 110mm x 74m Pack=12 for Zebra ZipShip 2300
Special Price
£27.23
£32.68
Regular Price
£47.36
£56.83
Out of stock
SKU
02300GS11007
Zebra Media 2300 Wax Ribbon / Black
| Colour | black |
|---|---|
| SKU | 02300GS11007 |
| EAN | 5711045411359 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | N |
Our Performance Wax thermal transfer ribbon is a custom wax ink formulation that produces high quality normal and rotated bar codes up to 203.2mm per second. This ribbon produces a crisp black image with excellent high speed performance and outstanding visible light and infrared scannability.
Compatible Printers: Zebra ZipShip 2300
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Features | |
|---|---|
| Material | Wax |
| Product colour | Black |
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 1.2 cm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Citizen 110 mm x 300 m, WAX, 4 pcs thermal ribbonSpecial Price £37.12 £44.54 Regular Price £64.56 £77.47 -
Honeywell I90486-0 thermal ribbon 100 m BlackSpecial Price £37.67 £45.20 Regular Price £65.52 £78.62 -
RecommendedZebra 3300 Wax/ Resin thermal ribbon 74 m BlackSpecial Price £37.04 £44.45 Regular Price £64.42 £77.30 -
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 74 m BlackSpecial Price £26.73 £32.08 Regular Price £46.48 £55.78 -
Zebra 3400 Wax-Resin thermal ribbon 450 m BlackSpecial Price £35.93 £43.12 Regular Price £62.48 £74.98 -
Hot ProductZebra 2300 Wax thermal ribbon 74 m BlackSpecial Price £24.96 £29.95 Regular Price £43.40 £52.08 -
PopularZebra 03200GS08407 Thermal-transfer ribbon 84mm x 74m Pack=12 for Zebra ZipShip 3200Special Price £41.16 £49.39 Regular Price £71.58 £85.90 -
BestsellerZebra 3200 Wax/Resin thermal ribbon 74 m BlackSpecial Price £30.89 £37.07 Regular Price £53.72 £64.46
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Zebra 02300GS11007 Thermal-transfer ri...
Special Price
£27.23
£32.68
Regular Price
£47.36
£56.83
|
Citizen 110 mm x 300 m, WAX, 4 pcs the...
Special Price
£37.12
£44.54
Regular Price
£64.56
£77.47
|
Zebra 5095 Resin thermal ribbon 74 m B...
Special Price
£26.73
£32.08
Regular Price
£46.48
£55.78
|
Recommended
Zebra 3400 Wax-Resin thermal ribbon 45...
Special Price
£35.93
£43.12
Regular Price
£62.48
£74.98
|
Hot Product
Zebra 2300 Wax thermal ribbon 74 m Black
Special Price
£24.96
£29.95
Regular Price
£43.40
£52.08
|
Popular
Zebra 03200GS08407 Thermal-transfer ri...
Special Price
£41.16
£49.39
Regular Price
£71.58
£85.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
02300GS11007
|
3330110
|
800132-201
|
03400BK04045
|
800132-002
|
03200GS08407
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Citizen
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
