Zebra Z-Ultimate 3000T Silver Permanent Adhesive
Special Price
£468.59
£562.31
Regular Price
£814.94
£977.93
3 In stock
SKU
3006628
70mm x 32mm, 2370 Labels/Roll, 12 Rolls/Box, 25 mm Core, Thermal Transfer, Polyester, Permanent, Adhesive, Silver
| SKU | 3006628 |
|---|---|
| EAN | 5711045902840 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Y |
Z-Ultimate 3000T Silver Zebra Labels are premium silver thermal transfer polyester labels with a permanent acrylic-based adhesive. Z-Ultimate 3000T labels provide excellent print quality, good chemical resistance, superior resistance to abrasion and are suitable for use in a variety of industry applications including asset tracking and component labelling.
| Features | |
|---|---|
| Water-resistant | Yes |
| Finish type | Gloss |
| Shape | Rectangle |
| Format | Roll |
| Adhesive type | Permanent |
| Tear-proof | Yes |
| Adhesive material | Acrylic |
| Print technology | Thermal transfer |
| Material | Polyester |
| Label type | Permanent Adhesive |
| Product colour | Silver |
| Type | Die-cut label |
| Weight & dimensions | |
| Label width | 7 cm |
| Label height | 3.2 cm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Core diameter | 2.54 cm |
| Packaging content | |
| Rolls per pack | 12 |
| Labels per pack | 28440 pc(s) |
| Technical details | |
| Labels per pack | 28440 pc(s) |
| Label type | Permanent Adhesive |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Print technology | |
|---|---|
| Print technology | Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | Silver |
| Material | |
| Material | Polyester |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Zebra Z-Ultimate 3000T SilverSpecial Price £530.24 £636.29 Regular Price £922.16 £1,106.59 -
Zebra Z-Ultimate 3000T WhiteSpecial Price £401.99 £482.39 Regular Price £699.12 £838.94 -
NewZebra ZIPRT3015655 printer label WhiteSpecial Price £442.76 £531.31 Regular Price £770.02 £924.02 -
Zebra ZIPRT3016946 printer label WhiteSpecial Price £375.61 £450.73 Regular Price £653.24 £783.89 -
Zebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhesive printer labelSpecial Price £452.20 £542.64 Regular Price £786.44 £943.73 -
Zebra Z-Ultimate 3000T Silver Self-adhesive printer labelSpecial Price £633.37 £760.04 Regular Price £1,101.52 £1,321.82 -
Zebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhesive printer labelSpecial Price £655.94 £787.13 Regular Price £1,140.76 £1,368.91 -
Hot ProductZebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhesive printer labelSpecial Price £515.63 £618.76 Regular Price £896.74 £1,076.09 -
RecommendedZebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhesive printer labelSpecial Price £458.69 £550.43 Regular Price £797.72 £957.26 -
PopularZebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhesive printer labelSpecial Price £515.41 £618.49 Regular Price £896.36 £1,075.63 -
BestsellerZebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhesive printer labelSpecial Price £459.02 £550.82 Regular Price £798.30 £957.96
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Zebra Z-Ultimate 3000T Silver Permanen...
Special Price
£468.59
£562.31
Regular Price
£814.94
£977.93
|
Bestseller
Zebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhe...
Special Price
£459.02
£550.82
Regular Price
£798.30
£957.96
|
Popular
Zebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhe...
Special Price
£515.41
£618.49
Regular Price
£896.36
£1,075.63
|
Zebra Z-Ultimate 3000T Silver
Special Price
£530.24
£636.29
Regular Price
£922.16
£1,106.59
|
Hot Product
Zebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhe...
Special Price
£515.63
£618.76
Regular Price
£896.74
£1,076.09
|
Zebra Z-Ultimate 3000T White Self-adhe...
Special Price
£452.20
£542.64
Regular Price
£786.44
£943.73
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
3006628
|
880255-050D
|
880261-076D
|
880378-031
|
880261-050D
|
76536
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
