Zebra ZC100 plastic card printer Dye-sublimation/Thermal transfer Colour 300 x 300 DPI
Special Price
£694.59
£833.51
Regular Price
£1,207.98
£1,449.58
6 In stock
SKU
ZC11-0000000EM00
ZC100 Single-Sided Card Printer
| Product colour | Black,White |
|---|---|
| Print technology | Dye-sublimation/Thermal transfer |
| Colour | Yes |
| Built-in display | Yes |
| SKU | ZC11-0000000EM00 |
| EAN | 5706998271419 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Y |
Whether you need to print single-sided employee identity badges or membership and event guest cards, card printing is a crucial aspect of your business. Deployment flexibility and the time it takes to print and manage your card printing solutions all have an impact on your business — from your brand image to staff productivity to overall operational efficiency. Now there’s a new kind of card printer designed to address it all — the ZC100. You get groundbreaking simple operation and the slimmest fit-everywhere design, along with a toolbox of additional capabilities that make the ZC100 even easier to integrate, use, and manage. The ZC100 — when only the best single-sided card printer will do.
| Printing | |
|---|---|
| Colour | Yes |
| Duplex printing | No |
| Print speed (monochrome) | 700 card/h |
| Print speed (colour) | 150 card/h |
| Card types | PVC, PVC Composite |
| Print technology | Dye-sublimation/Thermal transfer |
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Features | |
| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Internal memory | 2048 MB |
| Product colour | Black, White |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Display | |
| Display | LCD |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0 |
| Ethernet LAN | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Technical details | |
| Card types | PVC, PVC Composite |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Memory | |
| Internal memory | 2048 MB |
| Print quality | |
|---|---|
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Print technology | |
| Print technology | Dye-sublimation/Thermal transfer |
| Colour | |
| Product colour | Black, White |
| Security | |
| Cable lock slot | Yes |
| Software | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.2 Jaguar |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| System requirements | |
| Mac compatibility | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.2 Jaguar |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 157 mm |
| Depth | 383 mm |
| Height | 258 mm |
| Weight | 3.9 kg |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Zebra ZC300 plastic card printer Dye-sublimation/Thermal transfer Colour 300 x 300 DPISpecial Price £998.32 £1,197.98 Regular Price £1,736.20 £2,083.44 -
Zebra ZC100 plastic card printer Dye-sublimation/Thermal transfer Colour 300 x 300 DPISpecial Price £825.57 £990.68 Regular Price £1,435.78 £1,722.94 -
Zebra ZC100 plastic card printer Dye-sublimation/Thermal transfer Colour 300 x 300 DPISpecial Price £723.48 £868.18 Regular Price £1,258.22 £1,509.86 -
Zebra ZC300 plastic card printer Dye-sublimation/Thermal transfer Colour 300 x 300 DPISpecial Price £833.99 £1,000.79 Regular Price £1,450.42 £1,740.50 -
Zebra ZC300 plastic card printer Dye-sublimation Colour 300 x 300 DPISpecial Price £861.33 £1,033.60 Regular Price £1,497.96 £1,797.55
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Zebra ZC100 plastic card printer Dye-s...
Special Price
£694.59
£833.51
Regular Price
£1,207.98
£1,449.58
|
Bestseller
Zebra ZC300 plastic card printer Dye-s...
Special Price
£833.99
£1,000.79
Regular Price
£1,450.42
£1,740.50
|
Zebra ZC300 plastic card printer Dye-s...
Special Price
£998.32
£1,197.98
Regular Price
£1,736.20
£2,083.44
|
Recommended
Zebra ZC100 plastic card printer Dye-s...
Special Price
£723.48
£868.18
Regular Price
£1,258.22
£1,509.86
|
Popular
Zebra ZC300 plastic card printer Dye-s...
Special Price
£861.33
£1,033.60
Regular Price
£1,497.96
£1,797.55
|
Zebra ZC100 plastic card printer Dye-s...
Special Price
£825.57
£990.68
Regular Price
£1,435.78
£1,722.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ZC11-0000000EM00
|
ZC31-000C000EM00
|
ZC31-0M0C000EM00
|
ZC11-0000Q00EM00
|
ZC31-000CQ00EM00
|
ZC11-000C000EM00
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
| Colour |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Built-in display |
Y
|
Y
|
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Print technology |
Dye-sublimation/Thermal transfer
|
Dye-sublimation/Thermal transfer
|
Dye-sublimation/Thermal transfer
|
Dye-sublimation/Thermal transfer
|
Dye-sublimation
|
Dye-sublimation/Thermal transfer
|
