AMD EPYC 7543 processor 2.8 GHz 256 MB L3
Special Price
£698.57
£838.28
Regular Price
£1,214.90
£1,457.88
Out of stock
SKU
100-000000345
32 cores, 64 threads, 2.8 GHz base frequency, 3.7 GHz boost frequency, 256MB L3 cache, 225W TDP
| Processor socket | Socket SP3 |
|---|---|
| Processor cores | 32 |
| Processor family | AMD EPYC |
| SKU | 100-000000345 |
| EAN | 8592978327910 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | N |
| Product Family | EPYC |
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.8 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Configurable TDP-down | 225 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor model | 7543 |
| Processor threads | 64 |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 32 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| Memory bandwidth (max) | 204.8 GB/s |
| Power | |
| Configurable TDP-down | 225 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| Market segment | Server |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 128 |
| Thermal Design Power (TDP) | 225 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Processor special features | |
| Configurable TDP-up | 240 W |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
NewHPE Xeon Intel 6530P 2.3GHz 32-core 225W Processor forSpecial Price £3,053.87 £3,664.64 Regular Price £5,311.08 £6,373.30 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9975WX processor 4 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £3,434.68 £4,121.62 Regular Price £5,973.36 £7,168.03 -
RecommendedAMD Ryzen Threadripper 9980X processor 3.2 GHz 256 MB L3 BoxSpecial Price £4,193.18 £5,031.82 Regular Price £7,292.48 £8,750.98 -
Intel Xeon Gold 6346 processor 3.1 GHz 36 MB TraySpecial Price £2,305.61 £2,766.73 Regular Price £4,009.76 £4,811.71 -
Hot ProductAMD Ryzen Threadripper PRO 9975WX processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £3,434.68 £4,121.62 Regular Price £5,973.36 £7,168.03 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5995WX processor 2.7 GHz 256 MB L3 TraySpecial Price £5,349.69 £6,419.63 Regular Price £9,303.80 £11,164.56 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 7965WX processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,234.22 £2,681.06 Regular Price £3,885.60 £4,662.72 -
Intel Xeon w7-2475X processor 2.6 GHz 37.5 MB Smart CacheSpecial Price £1,667.03 £2,000.44 Regular Price £2,899.18 £3,479.02 -
AMD Ryzen Threadripper 9980X processor 3.2 GHz 256 MB L3 TraySpecial Price £4,193.18 £5,031.82 Regular Price £7,292.48 £8,750.98 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX processor 3.6 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,725.94 £3,271.13 Regular Price £4,740.76 £5,688.91 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5965WX processor 3.8 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £1,966.01 £2,359.21 Regular Price £3,419.14 £4,102.97 -
BestsellerAMD Ryzen Threadripper 7980X processor 3.2 GHz 256 MB L3 BoxSpecial Price £4,201.11 £5,041.33 Regular Price £7,306.28 £8,767.54 -
AMD Ryzen Threadripper 7970X processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,096.14 £2,515.37 Regular Price £3,645.46 £4,374.55 -
AMD EPYC 9334 processor 2.7 GHz 128 MB L3Special Price £1,441.40 £1,729.68 Regular Price £2,506.78 £3,008.14 -
AMD EPYC 8324PN processor 2.05 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,730.28 £2,076.34 Regular Price £3,009.18 £3,611.02 -
AMD EPYC 7513 processor 2.6 GHz 128 MB L3Special Price £565.50 £678.60 Regular Price £983.48 £1,180.18 -
AMD EPYC 73F3 processor 3.5 GHz 256 MB L3Special Price £916.10 £1,099.32 Regular Price £1,593.22 £1,911.86 -
AMD EPYC 8324P processor 2.65 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,573.22 £1,887.86 Regular Price £2,736.04 £3,283.25 -
AMD EPYC 75F3 processor 2.95 GHz 256 MB L3Special Price £933.97 £1,120.76 Regular Price £1,624.30 £1,949.16 -
AMD EPYC 72F3 processor 3.7 GHz 256 MB L3Special Price £912.88 £1,095.46 Regular Price £1,587.62 £1,905.14 -
AMD EPYC 7763 processor 2.45 GHz 256 MB L3Special Price £1,010.54 £1,212.65 Regular Price £1,757.46 £2,108.95 -
AMD EPYC 9274F processor 4.05 GHz 256 MB L3Special Price £2,089.91 £2,507.89 Regular Price £3,634.62 £4,361.54 -
AMD EPYC 9354 processor 3.25 GHz 256 MB L3Special Price £1,359.19 £1,631.03 Regular Price £2,363.80 £2,836.56 -
AMD EPYC 9354P processor 3.25 GHz 256 MB L3Special Price £1,266.30 £1,519.56 Regular Price £2,202.26 £2,642.71 -
AMD EPYC 9254 processor 2.9 GHz 128 MB L3Special Price £1,550.91 £1,861.09 Regular Price £2,697.24 £3,236.69 -
AMD EPYC 9174F processor 4.1 GHz 256 MB L3Special Price £2,034.57 £2,441.48 Regular Price £3,538.38 £4,246.06 -
AMD EPYC 7642 processor 2.3 GHz 256 MB L3 TraySpecial Price £499.68 £599.62 Regular Price £869.00 £1,042.80 -
PopularAMD EPYC 7543P processor 2.8 GHz 256 MB L3Special Price £913.56 £1,096.27 Regular Price £1,588.80 £1,906.56
You may also be interested in
| Product |
Popular
AMD EPYC 7543 processor 2.8 GHz 256 MB...
Special Price
£698.57
£838.28
Regular Price
£1,214.90
£1,457.88
|
Recommended
AMD EPYC 7642 processor 2.3 GHz 256 MB...
Special Price
£499.68
£599.62
Regular Price
£869.00
£1,042.80
|
Hot Product
AMD EPYC 7763 processor 2.45 GHz 256 M...
Special Price
£1,010.54
£1,212.65
Regular Price
£1,757.46
£2,108.95
|
AMD EPYC 72F3 processor 3.7 GHz 256 MB...
Special Price
£912.88
£1,095.46
Regular Price
£1,587.62
£1,905.14
|
Bestseller
AMD EPYC 7543P processor 2.8 GHz 256 M...
Special Price
£913.56
£1,096.27
Regular Price
£1,588.80
£1,906.56
|
AMD EPYC 73F3 processor 3.5 GHz 256 MB...
Special Price
£916.10
£1,099.32
Regular Price
£1,593.22
£1,911.86
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000345
|
100-000000074
|
100-000000312
|
100-000000327
|
100-000000341
|
100-000000321
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor socket |
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
| Processor cores |
32
|
48
|
64
|
8
|
32
|
16
|
| On-board graphics card |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Package type |
N/A
|
Tray
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
