AMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4 MB L3 Box
Special Price
£49.99
£59.99
Regular Price
£86.94
£104.33
5 In stock
SKU
YD3200C5FHBOX
Ryzen 3 3200G, 3.6GHz (4.0GHz), 4C/4T, 4MB L3, AM4, 12 nm, 65W, Radeon RX Vega 8 + Wraith Stealth
| Processor socket | Socket AM4 |
|---|---|
| Box | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | AMD Ryzen 3 |
| SKU | YD3200C5FHBOX |
| EAN | 0730143309851 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 3 |
Start Here For 1080p Gaming
Ryzenâ„¢ Desktop Processors with Radeonâ„¢ Graphics feature the fastest graphics in a desktop processor.1 Combining the powerful Ryzenâ„¢ processor with potent Radeonâ„¢ Vega graphics for high performance gaming in popular titles, all without the need for a separate graphics card.
Trusted Technologies, Powerful Performance
Get work done with effortless speed using 2nd Gen Ryzenâ„¢ Processors with Radeonâ„¢ Graphics. Office apps, photo editing, web surfing and watching top streamers are a breeze thanks to incredible multithreaded processing. Ryzenâ„¢ processors with Radeonâ„¢ Vega graphics are powered to deliver high performance fidelity you can see.
AMD Ryzenâ„¢ 3 Processors for your Technology Edge
Advanced, Unlocked2, True Quad-Core Processor.
AMD Ryzenâ„¢ 3 Processors for Esports and Gaming
Smooth, Responsive, and Ready for Anything.
AMD Ryzenâ„¢ 3 Processors for Productivity
Performance you’d expect from a much pricier PC.
AMD SenseMI Technology
With AMD SenseMI technology, Ryzenâ„¢ processors use true machine intelligence to accelerate performance.
AMD VR Ready Processors
AMD VR-Ready processors provide confidence with the processing power required to handle advanced VR workloads.
AMD Ryzenâ„¢ Master Utility
The Simple and Powerful Overclocking Utility for AMD Ryzenâ„¢ processors.
Ryzenâ„¢ Desktop Processors with Radeonâ„¢ Graphics feature the fastest graphics in a desktop processor.1 Combining the powerful Ryzenâ„¢ processor with potent Radeonâ„¢ Vega graphics for high performance gaming in popular titles, all without the need for a separate graphics card.
Trusted Technologies, Powerful Performance
Get work done with effortless speed using 2nd Gen Ryzenâ„¢ Processors with Radeonâ„¢ Graphics. Office apps, photo editing, web surfing and watching top streamers are a breeze thanks to incredible multithreaded processing. Ryzenâ„¢ processors with Radeonâ„¢ Vega graphics are powered to deliver high performance fidelity you can see.
AMD Ryzenâ„¢ 3 Processors for your Technology Edge
Advanced, Unlocked2, True Quad-Core Processor.
AMD Ryzenâ„¢ 3 Processors for Esports and Gaming
Smooth, Responsive, and Ready for Anything.
AMD Ryzenâ„¢ 3 Processors for Productivity
Performance you’d expect from a much pricier PC.
AMD SenseMI Technology
With AMD SenseMI technology, Ryzenâ„¢ processors use true machine intelligence to accelerate performance.
AMD VR Ready Processors
AMD VR-Ready processors provide confidence with the processing power required to handle advanced VR workloads.
AMD Ryzenâ„¢ Master Utility
The Simple and Powerful Overclocking Utility for AMD Ryzenâ„¢ processors.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 3000 Series |
| Processor base frequency | 3.6 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor model | 3200G |
| Processor threads | 4 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Component for | PC |
| Processor lithography | 12 nm |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ 3 |
| Processor cores | 4 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2933 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Vega 8 |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 1250 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Features | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Intel Core Ultra 5 225 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £154.17 £185.00 Regular Price £268.12 £321.74 -
Intel Pentium Gold G7400 processor 3.7 GHz 6 MB Smart Cache BoxSpecial Price £74.21 £89.05 Regular Price £129.06 £154.87 -
Intel Core Ultra 5 225F processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £138.84 £166.61 Regular Price £241.46 £289.75 -
Intel Core i5-12600K processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £175.28 £210.34 Regular Price £304.84 £365.81 -
Intel Core i3-14100 processor 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £116.15 £139.38 Regular Price £202.00 £242.40 -
Intel Core i3-12100 processor 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £112.02 £134.42 Regular Price £194.82 £233.78 -
BestsellerIntel Core i5-12400 processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £151.10 £181.32 Regular Price £262.78 £315.34 -
Intel Celeron G6900 processor 3.4 GHz 4 MB Smart Cache BoxSpecial Price £51.49 £61.79 Regular Price £89.54 £107.45 -
Intel Core i3-14100F processor 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £85.41 £102.49 Regular Price £148.54 £178.25 -
Intel Core i5-14400 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £170.68 £204.82 Regular Price £296.84 £356.21 -
Intel Core i3-12100F processor 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £67.51 £81.01 Regular Price £117.40 £140.88 -
RecommendedIntel Core i5-12400F processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £108.01 £129.61 Regular Price £187.84 £225.41 -
PopularIntel Core i5-12600KF processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £150.95 £181.14 Regular Price £262.52 £315.02 -
Intel Core i5-14400F processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £126.01 £151.21 Regular Price £219.14 £262.97 -
AMD Ryzen 5 3400G processor 3.7 GHz 4 MB L3 BoxSpecial Price £49.40 £59.28 Regular Price £85.92 £103.10 -
AMD Ryzen 5 5600T processor 3.5 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £117.05 £140.46 Regular Price £203.56 £244.27 -
AMD Ryzen 4300G processor 3.8 GHz 4 MB L3 BoxSpecial Price £84.04 £100.85 Regular Price £146.16 £175.39 -
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £141.89 £170.27 Regular Price £246.76 £296.11 -
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 MB L3 BoxSpecial Price £113.32 £135.98 Regular Price £197.08 £236.50 -
AMD Ryzen 5 5500GT processor 3.6 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £103.78 £124.54 Regular Price £180.48 £216.58 -
Hot ProductAMD Ryzen 5 5600GT processor 3.6 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £116.01 £139.21 Regular Price £201.76 £242.11 -
AMD Ryzen 5 5600XT processor 3.7 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £141.89 £170.27 Regular Price £246.76 £296.11 -
AMD Ryzen 3 4100 processor 3.8 GHz 4 MB L3 BoxSpecial Price £83.13 £99.76 Regular Price £144.58 £173.50
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4...
Special Price
£49.99
£59.99
Regular Price
£86.94
£104.33
|
AMD Ryzen 5 3400G processor 3.7 GHz 4...
Special Price
£49.40
£59.28
Regular Price
£85.92
£103.10
|
Popular
Intel Core i5-12600KF processor 20 MB...
Special Price
£150.95
£181.14
Regular Price
£262.52
£315.02
|
Intel Core i5-12600K processor 20 MB S...
Special Price
£175.28
£210.34
Regular Price
£304.84
£365.81
|
Recommended
Intel Core i3-12100F processor 12 MB S...
Special Price
£67.51
£81.01
Regular Price
£117.40
£140.88
|
Hot Product
Intel Core i3-12100 processor 12 MB Sm...
Special Price
£112.02
£134.42
Regular Price
£194.82
£233.78
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
YD3200C5FHBOX
|
YD3400C5FHBOX
|
BX8071512600KF
|
BX8071512600K
|
BX8071512100F
|
BX8071512100
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen 3
|
AMD Ryzen 5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i3
|
Intel Core i3
|
| Processor socket |
Socket AM4
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
4
|
4
|
10
|
10
|
4
|
4
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
N
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Package type |
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
