AMD Ryzen 3 4100 processor 3.8 GHz 4 MB L3 Box
Special Price
£82.98
£99.58
Regular Price
£144.32
£173.18
10 In stock
SKU
100-100000510BOX
Socket AM4, 4 cores, 8 threads, 3.8 GHz base clock, 4.0 GHz boost clock, 4 MB L3 cache, 7 nm
| Processor socket | Socket AM4 |
|---|---|
| Box | Yes |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | AMD Ryzen 3 |
| SKU | 100-100000510BOX |
| EAN | 0730143314060 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 3 |
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzenâ„¢ processor.
AMD Ryzenâ„¢ VR-Ready Premium
For the best possible VR experiences, AMD offers select Ryzenâ„¢ VR-Ready Premium processors.
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzenâ„¢ processor.
AMD Ryzenâ„¢ VR-Ready Premium
For the best possible VR experiences, AMD offers select Ryzenâ„¢ VR-Ready Premium processors.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 4000 Series |
| Processor base frequency | 3.8 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor model | 4100 |
| Processor threads | 8 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 4 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ 3 |
| Processor cores | 4 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Intel Core Ultra 5 235 processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £240.72 £288.86 Regular Price £418.64 £502.37 -
Intel Pentium Gold G7400 processor 3.7 GHz 6 MB Smart Cache BoxSpecial Price £74.08 £88.90 Regular Price £128.84 £154.61 -
Intel 300 processor 6 MB Smart Cache BoxSpecial Price £86.39 £103.67 Regular Price £150.24 £180.29 -
Intel Core Ultra 5 225 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £154.17 £185.00 Regular Price £268.12 £321.74 -
Intel Core i3-14100F processor 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £85.59 £102.71 Regular Price £148.86 £178.63 -
Intel Core i5-14400 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £171.02 £205.22 Regular Price £297.42 £356.90 -
Intel Core Ultra 5 245K processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £180.21 £216.25 Regular Price £313.40 £376.08 -
Intel Core Ultra 5 245KF processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £166.60 £199.92 Regular Price £289.74 £347.69 -
Intel Core Ultra 7 265KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £246.61 £295.93 Regular Price £428.88 £514.66 -
Intel Core i5-14600KF processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £175.50 £210.60 Regular Price £305.22 £366.26 -
Intel Core i5-14400F processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £126.01 £151.21 Regular Price £219.14 £262.97 -
PopularIntel Core i5-10400F processor 2.9 GHz 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £90.79 £108.95 Regular Price £157.90 £189.48 -
Intel Celeron G6900 processor 3.4 GHz 4 MB Smart Cache BoxSpecial Price £51.39 £61.67 Regular Price £89.38 £107.26 -
Intel Core i5-12400F processor 18 MB Smart CacheSpecial Price £99.02 £118.82 Regular Price £172.20 £206.64 -
Intel Core i3-12100 processor 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £111.95 £134.34 Regular Price £194.70 £233.64 -
Intel Core i5-14400F processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £117.01 £140.41 Regular Price £203.50 £244.20 -
Intel Core i5-12400 processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £151.16 £181.39 Regular Price £262.88 £315.46 -
AMD Ryzen 7 8700F processor 4.1 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £222.19 £266.63 Regular Price £386.42 £463.70 -
AMD Ryzen 5 5600T processor 3.5 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £117.05 £140.46 Regular Price £203.56 £244.27 -
AMD Ryzen 5 PRO 5655G processor 3.9 GHz 16 MB L3Special Price £102.87 £123.44 Regular Price £178.90 £214.68 -
AMD Ryzen 5 7400 processor 3.3 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £115.12 £138.14 Regular Price £200.20 £240.24 -
AMD Ryzen 5 7600 processor 3.8 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £192.74 £231.29 Regular Price £335.20 £402.24 -
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 MB L3 BoxSpecial Price £113.11 £135.73 Regular Price £196.72 £236.06 -
Intel Core i3-12100F processor 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £67.51 £81.01 Regular Price £117.40 £140.88 -
AMD Ryzen 5 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £148.13 £177.76 Regular Price £257.62 £309.14 -
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £141.89 £170.27 Regular Price £246.76 £296.11 -
RecommendedIntel Core i5-12400F processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £108.01 £129.61 Regular Price £187.84 £225.41 -
AMD Ryzen 5 5600GT processor 3.6 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £114.94 £137.93 Regular Price £199.90 £239.88 -
AMD Ryzen 7 5800XT processor 3.8 GHz 36 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £207.92 £249.50 Regular Price £361.60 £433.92 -
AMD Ryzen 4300G processor 3.8 GHz 4 MB L3 BoxSpecial Price £83.88 £100.66 Regular Price £145.88 £175.06 -
AMD Ryzen 7 5700X processor 3.4 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £257.60 £309.12 Regular Price £448.00 £537.60 -
AMD Ryzen 5 5500GT processor 3.6 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £103.78 £124.54 Regular Price £180.48 £216.58 -
AMD Ryzen 5 3400G processor 3.7 GHz 4 MB L3 BoxSpecial Price £49.38 £59.26 Regular Price £85.88 £103.06 -
AMD Ryzen 5 5600XT processor 3.7 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £141.89 £170.27 Regular Price £246.76 £296.11 -
BestsellerAMD Ryzen 5 9600X processor 3.9 GHz 38 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £232.02 £278.42 Regular Price £403.52 £484.22 -
Hot ProductAMD Ryzen 5 5600GT processor 3.6 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £116.01 £139.21 Regular Price £201.76 £242.11 -
AMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4 MB L3 BoxSpecial Price £49.90 £59.88 Regular Price £86.78 £104.14
You may also be interested in
| Product |
AMD Ryzen 3 4100 processor 3.8 GHz 4 M...
Special Price
£82.98
£99.58
Regular Price
£144.32
£173.18
|
AMD Ryzen 5 3400G processor 3.7 GHz 4...
Special Price
£49.38
£59.26
Regular Price
£85.88
£103.06
|
Bestseller
AMD Ryzen 3 3200G processor 3.6 GHz 4...
Special Price
£49.90
£59.88
Regular Price
£86.78
£104.14
|
Recommended
Intel Core i3-12100F processor 12 MB S...
Special Price
£67.51
£81.01
Regular Price
£117.40
£140.88
|
Hot Product
Intel Core i3-12100 processor 12 MB Sm...
Special Price
£111.95
£134.34
Regular Price
£194.70
£233.64
|
Popular
Intel Core i5-12400F processor 18 MB S...
Special Price
£108.01
£129.61
Regular Price
£187.84
£225.41
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100000510BOX
|
YD3400C5FHBOX
|
YD3200C5FHBOX
|
BX8071512100F
|
BX8071512100
|
BX8071512400F
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen 3
|
AMD Ryzen 5
|
AMD Ryzen 3
|
Intel Core i3
|
Intel Core i3
|
Intel Core i5
|
| Processor socket |
Socket AM4
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
4
|
4
|
4
|
4
|
4
|
6
|
| On-board graphics card |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Package type |
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|