AMD Ryzen 5 7600 processor 3.8 GHz 32 MB L2 & L3 Box
Special Price
£137.51
£165.01
Regular Price
£239.14
£286.97
61 In stock
SKU
100-100001015BOX
Ryzen 5 7600, 3.8GHz/5.1GHz, 6Cores, 32MB Cache, AMD Radeon Graphics
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Box | Yes |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| SKU | 100-100001015BOX |
| EAN | 0730143314572 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 5 |
Powerful Gaming Starts Here
This overclockable processor is built for intense gaming, and comes bundled with a low-profile AMD Wraith Stealth cooler.1
This overclockable processor is built for intense gaming, and comes bundled with a low-profile AMD Wraith Stealth cooler.1
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor base frequency | 3.8 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor model | 7600 |
| Processor threads | 12 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ 5 |
| Processor cores | 6 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card dynamic frequency (max) | 2200 MHz |
| On-board graphics card base frequency | 400 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11 - 64-Bit Edition Windows 10 - 64-Bit Edition RHEL x86 64-Bit Ubuntu x86 64-Bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11 - 64-Bit Edition Windows 10 - 64-Bit Edition RHEL x86 64-Bit Ubuntu x86 64-Bit |
| Market segment | Desktop |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Intel Core Ultra 5 235 processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £240.72 £288.86 Regular Price £418.64 £502.37 -
Intel Core i5-14400F processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £135.84 £163.01 Regular Price £236.24 £283.49 -
Intel Core Ultra 5 225 processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £129.39 £155.27 Regular Price £225.02 £270.02 -
Intel Core Ultra 5 225 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £154.17 £185.00 Regular Price £268.12 £321.74 -
Intel Core Ultra 5 225F processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £138.84 £166.61 Regular Price £241.46 £289.75 -
Intel Core Ultra 5 245KF processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £166.45 £199.74 Regular Price £289.48 £347.38 -
Intel Core i5-12600KF processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £138.45 £166.14 Regular Price £240.78 £288.94 -
Intel Core Ultra 5 245K processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £180.04 £216.05 Regular Price £313.12 £375.74 -
PopularIntel Core i5-12400 processor 18 MB Smart CacheSpecial Price £117.00 £140.40 Regular Price £203.48 £244.18 -
AMD Ryzen 7 8700F processor 4.1 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £222.19 £266.63 Regular Price £386.42 £463.70 -
AMD Ryzen 7 5800XT processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £207.92 £249.50 Regular Price £361.60 £433.92 -
AMD Ryzen 5 7500X3D processor 4 GHz 96 MB L3 BoxSpecial Price £192.40 £230.88 Regular Price £334.60 £401.52 -
AMD Ryzen 5 8400F processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £141.89 £170.27 Regular Price £246.76 £296.11 -
AMD Ryzen 5 9600 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £186.50 £223.80 Regular Price £324.34 £389.21 -
AMD Ryzen 5 7500F processor 3.7 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £150.80 £180.96 Regular Price £262.26 £314.71 -
AMD Ryzen 5 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £148.13 £177.76 Regular Price £257.62 £309.14 -
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 MB L3 BoxSpecial Price £113.32 £135.98 Regular Price £197.08 £236.50 -
AMD Ryzen 5 5600XT processor 3.7 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £141.89 £170.27 Regular Price £246.76 £296.11 -
RecommendedAMD Ryzen 5 7600X processor 4.7 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £149.59 £179.51 Regular Price £260.16 £312.19 -
BestsellerAMD Ryzen 5 9600X processor 3.9 GHz 38 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £232.02 £278.42 Regular Price £403.52 £484.22 -
AMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £190.07 £228.08 Regular Price £330.56 £396.67 -
Hot ProductAMD Ryzen 5 5600GT processor 3.6 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £116.01 £139.21 Regular Price £201.76 £242.11
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
AMD Ryzen 5 7600 processor 3.8 GHz 32...
Special Price
£137.51
£165.01
Regular Price
£239.14
£286.97
|
Intel Core i5-12600KF processor 20 MB...
Special Price
£138.45
£166.14
Regular Price
£240.78
£288.94
|
Popular
Intel Core i5-12400 processor 18 MB Sm...
Special Price
£117.00
£140.40
Regular Price
£203.48
£244.18
|
Bestseller
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 M...
Special Price
£113.32
£135.98
Regular Price
£197.08
£236.50
|
Recommended
Intel Core i5-14400F processor 20 MB S...
Special Price
£135.84
£163.01
Regular Price
£236.24
£283.49
|
AMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16...
Special Price
£190.07
£228.08
Regular Price
£330.56
£396.67
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100001015BOX
|
CM8071504555228
|
CM8071504650608
|
100-100000644BOX
|
CM8071504821113
|
100-100001237BOX
|
| Manufacturer |
AMD
|
Intel
|
Intel
|
AMD
|
Intel
|
AMD
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
up to 22nm
|
N/A
|
up to 22nm
|
| Processor family |
AMD Ryzen 5
|
Intel Core i5
|
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 5
|
Intel Core i5
|
AMD Ryzen 5
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
Socket AM5
|
| Processor cores |
6
|
10
|
6
|
6
|
10
|
6
|
| On-board graphics card |
Y
|
N
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
Y
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Package type |
Box
|
Tray
|
Tray
|
Box
|
Tray
|
Box
|
