AMD Ryzen 7 5700X processor 3.4 GHz 32 MB L3 Tray
Special Price
£242.16
£290.59
Regular Price
£421.14
£505.37
Out of stock
SKU
100-000000926
Socket AM4, 8 cores, 16 threads, 3.4 GHz base clock, 4.6 GHz boost clock, 32 MB L3 cache
| Processor socket | Socket AM4 |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen 7 |
| SKU | 100-000000926 |
| EAN | 5054444474854 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | N |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
AMD StoreMI Technology
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzenâ„¢ processor.
AMD "Zen 3" Core Architecture
The fastest cores in the world for PC gamers.
AMD Ryzenâ„¢ VR-Ready Premium
For the best possible VR experiences, AMD offers select Ryzenâ„¢ VR-Ready Premium processors.
A fast and easy way to expand and accelerate the storage in a desktop PC with an AMD Ryzenâ„¢ processor.
AMD "Zen 3" Core Architecture
The fastest cores in the world for PC gamers.
AMD Ryzenâ„¢ VR-Ready Premium
For the best possible VR experiences, AMD offers select Ryzenâ„¢ VR-Ready Premium processors.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor base frequency | 3.4 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor model | 5700X |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 2667,2933,3200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Intel Core Ultra 7 265 processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £315.43 £378.52 Regular Price £548.58 £658.30 -
Intel Core Ultra 7 265F processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £301.14 £361.37 Regular Price £523.72 £628.46 -
Intel Core Ultra 5 235 processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £238.58 £286.30 Regular Price £414.92 £497.90 -
Intel Core i7-14700KF processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £282.60 £339.12 Regular Price £491.48 £589.78 -
Intel Core Ultra 7 265KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £245.44 £294.53 Regular Price £426.86 £512.23 -
RecommendedIntel Core Ultra 7 265K processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £258.89 £310.67 Regular Price £450.24 £540.29 -
Intel Core i7-14700F processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £261.95 £314.34 Regular Price £455.56 £546.67 -
Intel Core i9-12900 processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £366.55 £439.86 Regular Price £637.48 £764.98 -
Intel Core i7-12700F processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £256.84 £308.21 Regular Price £446.68 £536.02 -
Intel Core i9-12900K processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £375.94 £451.13 Regular Price £653.80 £784.56 -
Intel Core i9-12900KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £350.98 £421.18 Regular Price £610.40 £732.48 -
AMD Ryzen 9 5900XT processor 3.3 GHz 72 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £293.99 £352.79 Regular Price £511.28 £613.54 -
AMD Ryzen 5 7500X3D processor 4 GHz 96 MB L3 BoxSpecial Price £187.42 £224.90 Regular Price £325.94 £391.13 -
AMD Ryzen 5 9600X processor 3.9 GHz 38 MB L2 & L3 TraySpecial Price £232.32 £278.78 Regular Price £404.04 £484.85 -
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £364.57 £437.48 Regular Price £634.04 £760.85 -
AMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £374.41 £449.29 Regular Price £651.14 £781.37 -
BestsellerAMD Ryzen 5 9600X processor 3.9 GHz 38 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £232.32 £278.78 Regular Price £404.04 £484.85 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £273.44 £328.13 Regular Price £475.54 £570.65 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £279.68 £335.62 Regular Price £486.40 £583.68 -
AMD Ryzen 7 8700F processor 4.1 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £222.50 £267.00 Regular Price £386.96 £464.35 -
AMD Ryzen 7 5800XT processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £208.20 £249.84 Regular Price £362.08 £434.50 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £273.44 £328.13 Regular Price £475.54 £570.65 -
AMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 TraySpecial Price £299.36 £359.23 Regular Price £520.62 £624.74 -
AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £335.09 £402.11 Regular Price £582.76 £699.31 -
AMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £299.36 £359.23 Regular Price £520.62 £624.74 -
AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £335.09 £402.11 Regular Price £582.76 £699.31 -
Hot ProductAMD Ryzen 7 5700X processor 3.4 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £257.95 £309.54 Regular Price £448.60 £538.32 -
PopularAMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £302.92 £363.50 Regular Price £526.82 £632.18
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
AMD Ryzen 7 5700X processor 3.4 GHz 32...
Special Price
£242.16
£290.59
Regular Price
£421.14
£505.37
|
Bestseller
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16...
Special Price
£302.92
£363.50
Regular Price
£526.82
£632.18
|
Intel Core i9-12900K processor 30 MB S...
Special Price
£375.94
£451.13
Regular Price
£653.80
£784.56
|
Popular
Intel Core i9-12900KF processor 30 MB...
Special Price
£350.98
£421.18
Regular Price
£610.40
£732.48
|
Intel Core i9-12900 processor 30 MB Sm...
Special Price
£366.55
£439.86
Regular Price
£637.48
£764.98
|
Recommended
Intel Core i7-12700F processor 25 MB S...
Special Price
£256.84
£308.21
Regular Price
£446.68
£536.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000926
|
100-100000263BOX
|
BX8071512900K
|
BX8071512900KF
|
BX8071512900
|
BX8071512700F
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen 7
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Core i9
|
Intel Core i9
|
Intel Core i9
|
Intel Core i7
|
| Processor socket |
Socket AM4
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
8
|
8
|
16
|
16
|
16
|
12
|
| On-board graphics card |
N
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
Y
|
N
|
N/A
|
Y
|
Y
|
| Package type |
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
