AMD Ryzen 5 7600 processor 3.8 GHz 32 MB L3 Tray
Special Price
£193.78
£232.54
Regular Price
£337.00
£404.40
Out of stock
SKU
100-000001015
Socket AM5, 6 cores, 12 threads, 3.8 GHz base clock, 5.1 GHz boost clock, 32 MB cache, 65 W
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 6 |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| SKU | 100-000001015 |
| EAN | 8592978425890 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | N |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 5 |
Powerful Gaming Starts Here
This overclockable processor is built for intense gaming, and comes bundled with a low-profile AMD Wraith Stealth cooler.
This overclockable processor is built for intense gaming, and comes bundled with a low-profile AMD Wraith Stealth cooler.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor base frequency | 3.8 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor model | 7600 |
| Processor threads | 12 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ 5 |
| Processor cores | 6 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Intel 300 processor 6 MB Smart Cache BoxSpecial Price £78.22 £93.86 Regular Price £136.04 £163.25 -
Intel Core Ultra 5 235 processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £218.21 £261.85 Regular Price £379.50 £455.40 -
NewHPE Aruba Networking AP-ANT-328 Cabled RP-SMA Tri-Band 2x2 High Gain Directional Panel AntennaSpecial Price £247.01 £296.41 Regular Price £457.42 £548.90 -
Intel Core Ultra 7 265 processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £288.26 £345.91 Regular Price £501.32 £601.58 -
Intel Core Ultra 7 265F processor 30 MB Smart CacheSpecial Price £263.11 £315.73 Regular Price £457.58 £549.10 -
Intel Core i7-12700F processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £216.00 £259.20 Regular Price £375.66 £450.79 -
Intel Core i5-12600 processor 18 MB Smart CacheSpecial Price £204.45 £245.34 Regular Price £355.56 £426.67 -
Intel Core i7-13700 processor 30 MB Smart CacheSpecial Price £289.67 £347.60 Regular Price £503.78 £604.54 -
Intel Core Ultra 7 265KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £246.05 £295.26 Regular Price £427.92 £513.50 -
Intel Core Ultra 5 225F processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £125.72 £150.86 Regular Price £218.64 £262.37 -
Intel Core Ultra 5 225 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £139.20 £167.04 Regular Price £242.08 £290.50 -
Intel Core Ultra 7 265F processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £274.79 £329.75 Regular Price £477.90 £573.48 -
Intel Core i3-14100 processor 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £115.69 £138.83 Regular Price £201.20 £241.44 -
Intel Core i7-14700KF processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £282.60 £339.12 Regular Price £491.48 £589.78 -
Intel Core i3-14100 processor 12 MB Smart CacheSpecial Price £90.00 £108.00 Regular Price £156.52 £187.82 -
Intel Core i5-14500 processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £215.88 £259.06 Regular Price £375.44 £450.53 -
Intel Core i5-14600KF processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £175.50 £210.60 Regular Price £305.22 £366.26 -
Intel Core Ultra 5 245K processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £178.70 £214.44 Regular Price £310.78 £372.94 -
Intel Core Ultra 5 245KF processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £165.23 £198.28 Regular Price £287.36 £344.83 -
Intel Core i7-13700F processor 30 MB Smart CacheSpecial Price £274.39 £329.27 Regular Price £477.20 £572.64 -
Intel Core Ultra 7 265K processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £259.53 £311.44 Regular Price £451.36 £541.63 -
Intel Core i5-12600K processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £174.11 £208.93 Regular Price £302.80 £363.36 -
Intel Core i5-14400 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £170.00 £204.00 Regular Price £295.66 £354.79 -
Intel Core i7-12700KF processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £217.95 £261.54 Regular Price £379.04 £454.85 -
Intel Core i9-12900K processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £379.13 £454.96 Regular Price £659.36 £791.23 -
Intel Core i7-14700 processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £325.28 £390.34 Regular Price £565.70 £678.84 -
Intel Core i7-12700 processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £282.00 £338.40 Regular Price £490.44 £588.53 -
Intel Core i7-14700KF processor 33 MB Smart CacheSpecial Price £273.60 £328.32 Regular Price £475.82 £570.98 -
Intel Core i7-14700F processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £309.40 £371.28 Regular Price £538.08 £645.70 -
Intel Core i9-12900KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £354.09 £424.91 Regular Price £615.80 £738.96 -
Intel Core i5-14600K processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £219.82 £263.78 Regular Price £382.30 £458.76 -
PopularIntel Core i7-12700K processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £268.97 £322.76 Regular Price £467.78 £561.34 -
Intel Core i3-12100 processor 12 MB Smart Cache BoxSpecial Price £111.35 £133.62 Regular Price £193.66 £232.39 -
RecommendedIntel Core i7-14700K processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £296.10 £355.32 Regular Price £514.96 £617.95 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £278.21 £333.85 Regular Price £483.84 £580.61 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £271.99 £326.39 Regular Price £473.02 £567.62 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £271.99 £326.39 Regular Price £473.02 £567.62 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £271.99 £326.39 Regular Price £473.02 £567.62 -
Intel Core i5-12400 processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £150.13 £180.16 Regular Price £261.10 £313.32 -
AMD Ryzen 7 8700F processor 4.1 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £221.33 £265.60 Regular Price £384.92 £461.90 -
AMD Ryzen 3 4100 processor 3.8 GHz 4 MB L3 BoxSpecial Price £82.67 £99.20 Regular Price £143.78 £172.54 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £278.21 £333.85 Regular Price £483.84 £580.61 -
AMD Ryzen 9 5900XT processor 3.3 GHz 72 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £292.43 £350.92 Regular Price £508.58 £610.30 -
AMD Ryzen 4300G processor 3.8 GHz 4 MB L3 BoxSpecial Price £83.55 £100.26 Regular Price £145.30 £174.36 -
AMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £458.65 £550.38 Regular Price £797.66 £957.19 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £278.21 £333.85 Regular Price £483.84 £580.61 -
AMD Ryzen 7 5700X processor 3.4 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £256.59 £307.91 Regular Price £446.24 £535.49 -
AMD Ryzen 7 5800XT processor 3.8 GHz 36 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £207.10 £248.52 Regular Price £360.18 £432.22 -
AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £333.33 £400.00 Regular Price £579.70 £695.64 -
AMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £189.32 £227.18 Regular Price £329.26 £395.11 -
AMD Ryzen 5 7500F processor 3.7 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £150.21 £180.25 Regular Price £261.24 £313.49 -
AMD Ryzen 5 7500X3D processor 4 GHz 96 MB L3 BoxSpecial Price £192.03 £230.44 Regular Price £333.96 £400.75 -
AMD Ryzen 5 4500 processor 3.6 GHz 8 MB L3 BoxSpecial Price £112.68 £135.22 Regular Price £195.96 £235.15 -
AMD Ryzen 5 8500G processor 3.5 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £147.56 £177.07 Regular Price £256.62 £307.94 -
AMD Ryzen 5 5600GT processor 3.6 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £115.55 £138.66 Regular Price £200.96 £241.15 -
AMD Ryzen 5 9600 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £185.77 £222.92 Regular Price £323.08 £387.70 -
Hot ProductAMD Ryzen 5 5600GT processor 3.6 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £115.55 £138.66 Regular Price £200.96 £241.15 -
BestsellerAMD Ryzen 5 9600X processor 3.9 GHz 38 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £231.10 £277.32 Regular Price £401.92 £482.30
You may also be interested in
| Product |
AMD Ryzen 5 7600 processor 3.8 GHz 32...
Special Price
£193.78
£232.54
Regular Price
£337.00
£404.40
|
Recommended
Intel Core i9-12900K processor 30 MB S...
Special Price
£379.13
£454.96
Regular Price
£659.36
£791.23
|
Intel Core i9-12900KF processor 30 MB...
Special Price
£354.09
£424.91
Regular Price
£615.80
£738.96
|
Hot Product
Intel Core i7-12700KF processor 25 MB...
Special Price
£217.95
£261.54
Regular Price
£379.04
£454.85
|
Popular
Intel Core i7-12700K processor 25 MB S...
Special Price
£268.97
£322.76
Regular Price
£467.78
£561.34
|
Bestseller
Intel Core i5-12600K processor 20 MB S...
Special Price
£174.11
£208.93
Regular Price
£302.80
£363.36
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000001015
|
BX8071512900K
|
BX8071512900KF
|
BX8071512700KF
|
BX8071512700K
|
BX8071512600K
|
| Manufacturer |
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen 5
|
Intel Core i9
|
Intel Core i9
|
Intel Core i7
|
Intel Core i7
|
Intel Core i5
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
6
|
16
|
16
|
12
|
12
|
10
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
| Package type |
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
