AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16 MB L3 Tray
Special Price
£301.32
£361.58
Regular Price
£524.04
£628.85
Out of stock
SKU
100-000000263
AM4, 8 cores, 16 threads, 3.8 GHz base clock, 4.6 GHz boost clock, 16 MB cache, 65 W
| Processor socket | Socket AM4 |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen 7 |
| SKU | 100-000000263 |
| EAN | 8592978336745 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | N |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
AMD Ryzen 7 5700G tray
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 5000 Series |
| Processor base frequency | 3.8 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor model | 5700G |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 32-bit, 64-bit |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Component for | PC |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM4 |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2000 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Configurable TDP-down | 45 W |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Market segment | Desktop |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Processor special features | |
| Configurable TDP-up | 65 W |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Intel Core Ultra 7 265F processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £274.79 £329.75 Regular Price £477.90 £573.48 -
Intel Core i5-12500 processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £189.08 £226.90 Regular Price £328.84 £394.61 -
Intel Core Ultra 7 265 processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £288.26 £345.91 Regular Price £501.32 £601.58 -
Intel Core Ultra 7 265KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £246.05 £295.26 Regular Price £427.92 £513.50 -
Intel Core i9-14900KF processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £403.97 £484.76 Regular Price £702.56 £843.07 -
Intel Core i7-14700KF processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £282.60 £339.12 Regular Price £491.48 £589.78 -
Intel Xeon E-2314 processor 2.8 GHz 8 MB Smart CacheSpecial Price £173.31 £207.97 Regular Price £301.40 £361.68 -
Intel Core i9-12900 processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £369.53 £443.44 Regular Price £642.66 £771.19 -
Intel Core i9-14900K processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £401.59 £481.91 Regular Price £698.42 £838.10 -
Intel Core i9-12900K processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £379.13 £454.96 Regular Price £659.36 £791.23 -
Intel Core i7-14700K processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £296.10 £355.32 Regular Price £514.96 £617.95 -
Intel Core i9-12900KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £354.09 £424.91 Regular Price £615.80 £738.96 -
AMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 TraySpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26 -
AMD Ryzen 9 5900XT processor 3.3 GHz 72 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £292.43 £350.92 Regular Price £508.58 £610.30 -
AMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £189.32 £227.18 Regular Price £329.26 £395.11 -
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £362.65 £435.18 Regular Price £630.70 £756.84 -
AMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £271.99 £326.39 Regular Price £473.02 £567.62 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £278.21 £333.85 Regular Price £483.84 £580.61 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £271.99 £326.39 Regular Price £473.02 £567.62 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £271.99 £326.39 Regular Price £473.02 £567.62 -
AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £333.33 £400.00 Regular Price £579.70 £695.64 -
RecommendedAMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 104 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £399.10 £478.92 Regular Price £694.08 £832.90 -
AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £333.33 £400.00 Regular Price £579.70 £695.64 -
AMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £297.77 £357.32 Regular Price £517.86 £621.43 -
BestsellerAMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz 96 MB L3 BoxSpecial Price £375.10 £450.12 Regular Price £652.34 £782.81 -
PopularAMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £301.32 £361.58 Regular Price £524.04 £628.85 -
Hot ProductAMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26
You may also be interested in
| Product |
Popular
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16...
Special Price
£301.32
£361.58
Regular Price
£524.04
£628.85
|
Bestseller
AMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32...
Special Price
£372.44
£446.93
Regular Price
£647.72
£777.26
|
Hot Product
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16...
Special Price
£301.32
£361.58
Regular Price
£524.04
£628.85
|
Recommended
Intel Core i9-12900K processor 30 MB S...
Special Price
£379.13
£454.96
Regular Price
£659.36
£791.23
|
Intel Core i9-12900KF processor 30 MB...
Special Price
£354.09
£424.91
Regular Price
£615.80
£738.96
|
Intel Xeon E-2314 processor 2.8 GHz 8...
Special Price
£173.31
£207.97
Regular Price
£301.40
£361.68
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000263
|
100-100000063WOF
|
100-100000263BOX
|
BX8071512900K
|
BX8071512900KF
|
CM8070804496113
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
up to 22nm
|
| Processor family |
AMD Ryzen 7
|
AMD Ryzen 7
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Core i9
|
Intel Core i9
|
Intel Xeon E
|
| Processor socket |
Socket AM4
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1200 (Socket H5)
|
| Processor cores |
8
|
8
|
8
|
16
|
16
|
4
|
| On-board graphics card |
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N/A
|
N
|
| Package type |
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Tray
|
