AMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 104 MB L2 & L3 Box
Special Price
£399.10
£478.92
Regular Price
£694.08
£832.90
2382 In stock
SKU
100-100001084WOF
Ryzen 7 9800X3D Desktop Processor, AM5, 8 Cores, 16 Threads, Up to 5.2 GHz
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Box | Yes |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen 7 |
| SKU | 100-100001084WOF |
| EAN | 0730143315289 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
Harness the ultimate gaming edge with AMD Ryzenâ„¢ 7 9800X3D Processor. Enjoy faster gaming with 2nd gen AMD 3D V-Cacheâ„¢ technology for low latency.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 9000 Series |
| Processor base frequency | 4.7 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Processor cache | 104 MB |
| Processor model | 9800X3D |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 192 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5600 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Non-ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11 - 64-Bit , Windows 10 - 64-Bit , RHEL x86 64-Bit, Ubuntu x86 64-Bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 28 |
| Thermal Design Power (TDP) | 120 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11 - 64-Bit , Windows 10 - 64-Bit , RHEL x86 64-Bit, Ubuntu x86 64-Bit |
| Market segment | Desktop |
| I/O configuration | |
| USB version | 2.0/3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB ports quantity | 5 |
| Operational conditions | |
| Minimum operating temperature | 95 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
HPE Intel Xeon-Silver 4410Y 2.0GHz 12-core 150W Processor forSpecial Price £683.74 £820.49 Regular Price £1,189.12 £1,426.94 -
Intel Core Ultra 9 285 processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £481.34 £577.61 Regular Price £837.12 £1,004.54 -
AMD EPYC 7313P processor 3 GHz 128 MB L3Special Price £328.57 £394.28 Regular Price £571.42 £685.70 -
Intel Core Ultra 9 285K processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £479.09 £574.91 Regular Price £833.20 £999.84 -
Intel Xeon E-2336 processor 2.9 GHz 12 MB Smart CacheSpecial Price £270.40 £324.48 Regular Price £470.26 £564.31 -
NewHPE Intel Xeon-Silver 4510 2.4GHz 12-core 150W Processor forSpecial Price £1,388.33 £1,666.00 Regular Price £2,414.48 £2,897.38 -
HPE Intel Xeon-Silver 4509Y 2.6GHz 8-core 125W Processor forSpecial Price £1,388.33 £1,666.00 Regular Price £2,414.48 £2,897.38 -
AMD EPYC 7203P processor 2.8 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £206.44 £247.73 Regular Price £359.02 £430.82 -
AMD EPYC 8124P processor 2.45 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £528.87 £634.64 Regular Price £919.78 £1,103.74 -
AMD EPYC 7303P processor 2.4 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £206.53 £247.84 Regular Price £359.18 £431.02 -
Intel Core i5-12500 processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £189.08 £226.90 Regular Price £328.84 £394.61 -
Intel Core i9-14900KS processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £567.99 £681.59 Regular Price £987.80 £1,185.36 -
Intel Core i5-14400 processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £135.01 £162.01 Regular Price £234.80 £281.76 -
Intel Core Ultra 7 265KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £246.05 £295.26 Regular Price £427.92 £513.50 -
Intel Core i9-13900 processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £458.65 £550.38 Regular Price £797.66 £957.19 -
Intel Core i9-14900 processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £458.65 £550.38 Regular Price £797.66 £957.19 -
Intel Core i9-14900F processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £436.43 £523.72 Regular Price £759.00 £910.80 -
Intel Core i5-14600KF processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £175.50 £210.60 Regular Price £305.22 £366.26 -
Intel Xeon E-2356G processor 3.2 GHz 12 MB Smart CacheSpecial Price £296.71 £356.05 Regular Price £516.02 £619.22 -
Intel Xeon E-2414 processor 2.6 GHz 12 MBSpecial Price £180.56 £216.67 Regular Price £314.02 £376.82 -
AMD EPYC 7252 processor 3.1 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £205.72 £246.86 Regular Price £357.78 £429.34 -
Intel Core i5-14600KF processor 24 MB Smart CacheSpecial Price £166.50 £199.80 Regular Price £289.56 £347.47 -
Intel Core i9-14900F processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £467.88 £561.46 Regular Price £813.70 £976.44 -
AMD EPYC 7232P processor 3.1 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £205.72 £246.86 Regular Price £357.78 £429.34 -
Intel Core i7-14700KF processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £282.60 £339.12 Regular Price £491.48 £589.78 -
Intel Core i9-14900 processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £490.31 £588.37 Regular Price £852.72 £1,023.26 -
Intel Core Ultra 7 265K processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £259.53 £311.44 Regular Price £451.36 £541.63 -
Intel Core Ultra 9 285K processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £493.01 £591.61 Regular Price £857.40 £1,028.88 -
Intel Core i9-13900F processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £436.43 £523.72 Regular Price £759.00 £910.80 -
Intel Core i7-14700 processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £325.28 £390.34 Regular Price £565.70 £678.84 -
Intel Core i9-12900 processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £369.53 £443.44 Regular Price £642.66 £771.19 -
Intel Xeon E-2314 processor 2.8 GHz 8 MB Smart CacheSpecial Price £173.31 £207.97 Regular Price £301.40 £361.68 -
Intel Core i9-14900KF processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £403.97 £484.76 Regular Price £702.56 £843.07 -
Intel Core i9-14900K processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £401.59 £481.91 Regular Price £698.42 £838.10 -
Intel Core i5-12600K processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £174.11 £208.93 Regular Price £302.80 £363.36 -
Intel Core i9-14900KF processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £382.50 £459.00 Regular Price £665.22 £798.26 -
Intel Core i9-12900K processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £379.13 £454.96 Regular Price £659.36 £791.23 -
Intel Core i5-14400F processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £126.01 £151.21 Regular Price £219.14 £262.97 -
Intel Core i9-14900KS processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £582.81 £699.37 Regular Price £1,013.58 £1,216.30 -
Intel Core i5-14400F processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £117.01 £140.41 Regular Price £203.50 £244.20 -
Intel Core i9-12900KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £354.09 £424.91 Regular Price £615.80 £738.96 -
Intel Core i5-14400 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £170.00 £204.00 Regular Price £295.66 £354.79 -
PopularIntel Core i5-14600K processor 24 MB Smart CacheSpecial Price £175.50 £210.60 Regular Price £305.22 £366.26 -
Intel Core i5-12400F processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £108.01 £129.61 Regular Price £187.84 £225.41 -
AMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 TraySpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26 -
AMD Ryzen 9 7950X processor 4.5 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £583.98 £700.78 Regular Price £1,015.62 £1,218.74 -
AMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £458.65 £550.38 Regular Price £797.66 £957.19 -
AMD Ryzen 9 9950X3D processor 4.3 GHz 144 MB L2 & L3 TraySpecial Price £583.98 £700.78 Regular Price £1,015.62 £1,218.74 -
AMD Ryzen 9 9950X processor 4.3 GHz 80 MB L2 & L3 TraySpecial Price £532.43 £638.92 Regular Price £925.96 £1,111.15 -
AMD Ryzen 9 9900X3D processor 4.4 GHz 140 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £474.82 £569.78 Regular Price £825.78 £990.94 -
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £362.65 £435.18 Regular Price £630.70 £756.84 -
AMD Ryzen 9 9950X processor 4.3 GHz 80 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £532.43 £638.92 Regular Price £925.96 £1,111.15 -
AMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £189.32 £227.18 Regular Price £329.26 £395.11 -
RecommendedAMD Ryzen 9 9950X3D processor 4.3 GHz 144 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £590.00 £708.00 Regular Price £1,026.08 £1,231.30 -
AMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26 -
AMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £189.32 £227.18 Regular Price £329.26 £395.11 -
AMD Ryzen 7 9850X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 BoxSpecial Price £416.88 £500.26 Regular Price £725.00 £870.00 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £278.21 £333.85 Regular Price £483.84 £580.61 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £271.99 £326.39 Regular Price £473.02 £567.62 -
AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £333.33 £400.00 Regular Price £579.70 £695.64 -
AMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz 96 MB L3 TraySpecial Price £375.10 £450.12 Regular Price £652.34 £782.81 -
AMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 TraySpecial Price £399.10 £478.92 Regular Price £694.08 £832.90 -
AMD Ryzen 7 5700X processor 3.4 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £256.59 £307.91 Regular Price £446.24 £535.49 -
AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £333.33 £400.00 Regular Price £579.70 £695.64 -
BestsellerAMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz 96 MB L3 BoxSpecial Price £375.10 £450.12 Regular Price £652.34 £782.81 -
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £301.32 £361.58 Regular Price £524.04 £628.85 -
Hot ProductAMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26
You may also be interested in
| Product |
Recommended
AMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz...
Special Price
£399.10
£478.92
Regular Price
£694.08
£832.90
|
AMD EPYC 7252 processor 3.1 GHz 64 MB...
Special Price
£205.72
£246.86
Regular Price
£357.78
£429.34
|
Popular
AMD EPYC 7232P processor 3.1 GHz 32 MB...
Special Price
£205.72
£246.86
Regular Price
£357.78
£429.34
|
Bestseller
AMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32...
Special Price
£372.44
£446.93
Regular Price
£647.72
£777.26
|
AMD EPYC 7313P processor 3 GHz 128 MB L3
Special Price
£328.57
£394.28
Regular Price
£571.42
£685.70
|
Hot Product
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16...
Special Price
£301.32
£361.58
Regular Price
£524.04
£628.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100001084WOF
|
100-000000080
|
100-000000081
|
100-100000063WOF
|
100-000000339
|
100-100000263BOX
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
up to 22nm
|
| Processor family |
AMD Ryzen 7
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD Ryzen 7
|
AMD EPYC
|
AMD Ryzen 7
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket AM4
|
Socket SP3
|
Socket AM4
|
| Processor cores |
8
|
8
|
8
|
8
|
16
|
8
|
| On-board graphics card |
Y
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
Y
|
| Package type |
Box
|
Tray
|
Tray
|
Box
|
N/A
|
Box
|