AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 Tray
Special Price
£278.21
£333.85
Regular Price
£483.84
£580.61
Out of stock
SKU
100-000000592
Socket AM5, 8 cores, 16 threads, 3.8 GHz base clock, 5.3 GHz boost clock, 32 MB cache, 65 W
| Processor socket | Socket AM5 |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen 7 |
| SKU | 100-000000592 |
| EAN | 8592978426187 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | N |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | 7 |
The Exceptional Gaming Processor
Leading your team to victory shouldn’t cost a fortune. This processor brings exceptional value, overclocking, and includes the AMD Wraith Prism cooler with RBG LED lighting.
Leading your team to victory shouldn’t cost a fortune. This processor brings exceptional value, overclocking, and includes the AMD Wraith Prism cooler with RBG LED lighting.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor base frequency | 3.8 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 32 MB |
| Processor model | 7700 |
| Processor threads | 16 |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ 7 |
| Processor cores | 8 |
| Processor socket | Socket AM5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3600,5200 MHz |
| Memory channels | Dual-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card base frequency | 2200 MHz |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Intel Core i5-12500 processor 18 MB Smart Cache BoxSpecial Price £206.41 £247.69 Regular Price £358.98 £430.78 -
Intel Core Ultra 7 265 processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £288.26 £345.91 Regular Price £501.32 £601.58 -
Intel Core Ultra 7 265F processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £274.79 £329.75 Regular Price £477.90 £573.48 -
Intel Xeon E-2414 processor 2.6 GHz 12 MBSpecial Price £180.56 £216.67 Regular Price £314.02 £376.82 -
Intel Core i3-14100 processor 12 MB Smart CacheSpecial Price £90.00 £108.00 Regular Price £156.52 £187.82 -
Intel Core i5-14400 processor 20 MB Smart CacheSpecial Price £135.01 £162.01 Regular Price £234.80 £281.76 -
Intel Core Ultra 5 245KF processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £165.23 £198.28 Regular Price £287.36 £344.83 -
Intel Core Ultra 5 245K processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £178.70 £214.44 Regular Price £310.78 £372.94 -
Intel Core i5-14500 processor 24 MB Smart Cache BoxSpecial Price £215.88 £259.06 Regular Price £375.44 £450.53 -
Intel Core i9-14900KF processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £382.50 £459.00 Regular Price £665.22 £798.26 -
Intel Core i7-13700 processor 30 MB Smart CacheSpecial Price £320.87 £385.04 Regular Price £558.04 £669.65 -
Intel Core i7-14700KF processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £282.60 £339.12 Regular Price £491.48 £589.78 -
Intel Core i5-14400 processor 20 MB Smart Cache BoxSpecial Price £206.41 £247.69 Regular Price £358.98 £430.78 -
Intel Core i9-14900KF processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £403.97 £484.76 Regular Price £702.56 £843.07 -
Intel Core i7-14700K processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £296.10 £355.32 Regular Price £514.96 £617.95 -
Intel Core Ultra 7 265KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £246.05 £295.26 Regular Price £427.92 £513.50 -
Intel Core Ultra 7 265KF processor 30 MB Smart CacheSpecial Price £234.66 £281.59 Regular Price £408.10 £489.72 -
Intel Xeon E-2314 processor 2.8 GHz 8 MB Smart CacheSpecial Price £173.31 £207.97 Regular Price £301.40 £361.68 -
Intel Core i9-12900 processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £481.34 £577.61 Regular Price £837.12 £1,004.54 -
Intel Core i7-12700F processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £216.00 £259.20 Regular Price £375.66 £450.79 -
Intel Core i7-13700F processor 30 MB Smart CacheSpecial Price £298.66 £358.39 Regular Price £519.40 £623.28 -
Intel Core i7-14700 processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £351.28 £421.54 Regular Price £610.92 £733.10 -
Intel Core i9-14900K processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £401.59 £481.91 Regular Price £698.42 £838.10 -
Intel Core i7-14700F processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £327.60 £393.12 Regular Price £569.74 £683.69 -
Intel Core i9-12900K processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £508.28 £609.94 Regular Price £883.96 £1,060.75 -
Intel Core i7-12700 processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £341.80 £410.16 Regular Price £594.44 £713.33 -
Intel Core Ultra 7 265K processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £259.53 £311.44 Regular Price £451.36 £541.63 -
Intel Core i9-12900KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £485.83 £583.00 Regular Price £844.92 £1,013.90 -
PopularIntel Core i7-12700K processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £356.51 £427.81 Regular Price £620.02 £744.02 -
AMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 TraySpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26 -
AMD Ryzen 5 5600GT processor 3.6 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £115.55 £138.66 Regular Price £200.96 £241.15 -
AMD Ryzen 9 5900XT processor 3.3 GHz 72 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £292.43 £350.92 Regular Price £508.58 £610.30 -
AMD Ryzen 9 7900 processor 3.7 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £362.65 £435.18 Regular Price £630.70 £756.84 -
AMD Ryzen 5 5600GT processor 3.6 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £115.55 £138.66 Regular Price £200.96 £241.15 -
AMD Ryzen 5 8600G processor 4.3 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £189.32 £227.18 Regular Price £329.26 £395.11 -
AMD Ryzen 9 9900X processor 4.4 GHz 76 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26 -
BestsellerAMD Ryzen 5 9600X processor 3.9 GHz 38 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £231.10 £277.32 Regular Price £401.92 £482.30 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £278.21 £333.85 Regular Price £483.84 £580.61 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £271.99 £326.39 Regular Price £473.02 £567.62 -
AMD Ryzen 7 9850X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 BoxSpecial Price £416.88 £500.26 Regular Price £725.00 £870.00 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 TraySpecial Price £271.99 £326.39 Regular Price £473.02 £567.62 -
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £278.21 £333.85 Regular Price £483.84 £580.61 -
AMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 96 MB L3 TraySpecial Price £399.10 £478.92 Regular Price £694.08 £832.90 -
AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £333.33 £400.00 Regular Price £579.70 £695.64 -
AMD Ryzen 7 5700X processor 3.4 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £256.59 £307.91 Regular Price £446.24 £535.49 -
AMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz 96 MB L3 TraySpecial Price £375.10 £450.12 Regular Price £652.34 £782.81 -
AMD Ryzen 7 9700X processor 3.8 GHz 40 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £297.77 £357.32 Regular Price £517.86 £621.43 -
AMD Ryzen 7 8700G processor 4.2 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £271.99 £326.39 Regular Price £473.02 £567.62 -
AMD Ryzen 7 7700X processor 4.5 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £333.33 £400.00 Regular Price £579.70 £695.64 -
RecommendedAMD Ryzen 7 9800X3D processor 4.7 GHz 104 MB L2 & L3 BoxSpecial Price £399.10 £478.92 Regular Price £694.08 £832.90 -
AMD Ryzen 7 7800X3D processor 4.2 GHz 96 MB L3 BoxSpecial Price £375.10 £450.12 Regular Price £652.34 £782.81 -
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16 MB L3 BoxSpecial Price £301.32 £361.58 Regular Price £524.04 £628.85 -
Hot ProductAMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32 MB L3 BoxSpecial Price £372.44 £446.93 Regular Price £647.72 £777.26
You may also be interested in
| Product |
AMD Ryzen 7 7700 processor 3.8 GHz 32...
Special Price
£278.21
£333.85
Regular Price
£483.84
£580.61
|
Bestseller
AMD Ryzen 7 5800X processor 3.8 GHz 32...
Special Price
£372.44
£446.93
Regular Price
£647.72
£777.26
|
Hot Product
AMD Ryzen 7 5700G processor 3.8 GHz 16...
Special Price
£301.32
£361.58
Regular Price
£524.04
£628.85
|
Recommended
Intel Core i9-12900K processor 30 MB S...
Special Price
£508.28
£609.94
Regular Price
£883.96
£1,060.75
|
Intel Core i9-12900KF processor 30 MB...
Special Price
£485.83
£583.00
Regular Price
£844.92
£1,013.90
|
Popular
Intel Core i7-12700K processor 25 MB S...
Special Price
£356.51
£427.81
Regular Price
£620.02
£744.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000592
|
100-100000063WOF
|
100-100000263BOX
|
BX8071512900K
|
BX8071512900KF
|
BX8071512700K
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen 7
|
AMD Ryzen 7
|
AMD Ryzen 7
|
Intel Core i9
|
Intel Core i9
|
Intel Core i7
|
| Processor socket |
Socket AM5
|
Socket AM4
|
Socket AM4
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
8
|
8
|
8
|
16
|
16
|
12
|
| On-board graphics card |
Y
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
Y
|
N
|
N/A
|
N
|
| Package type |
Tray
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
Box
|
