AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX processor 3.6 GHz 128 MB L3 Tray
Special Price
£2,710.11
£3,252.13
Regular Price
£4,713.24
£5,655.89
Out of stock
SKU
100-000000445
Socket sWRX8, 32 cores, 64 threads, 3.6 GHz base clock, 4.5 GHz boost clock, 128 MB L3 cache, 280 W TDP
| Box | No |
|---|---|
| Processor cores | 32 |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor lithography | 7 nm |
| SKU | 100-000000445 |
| EAN | 8592978389086 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | N |
| Product Family | Ryzen |
AMD "Zen 3" Core Architecture
The fastest cores in the world for PC gamers.
The fastest cores in the world for PC gamers.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen Threadripper PRO 5000 WX-Series |
| Processor base frequency | 3.6 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor model | 5975WX |
| Processor threads | 64 |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor cores | 32 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Octa-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Market segment | Desktop |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
AMD EPYC 7502 processor 2.5 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £382.31 £458.77 Regular Price £664.88 £797.86 -
AMD EPYC 7453 processor 2.75 GHz 64 MB L3Special Price £420.54 £504.65 Regular Price £731.38 £877.66 -
Intel Xeon Gold 6326 processor 2.9 GHz 24 MBSpecial Price £1,286.65 £1,543.98 Regular Price £2,237.66 £2,685.19 -
Hot ProductAMD EPYC 9124 processor 3 GHz 64 MB L3Special Price £629.69 £755.63 Regular Price £1,095.12 £1,314.14 -
AMD EPYC 9224 processor 2.5 GHz 64 MB L3Special Price £901.24 £1,081.49 Regular Price £1,567.38 £1,880.86 -
Intel Xeon w7-2475X processor 2.6 GHz 37.5 MB Smart CacheSpecial Price £1,509.87 £1,811.84 Regular Price £2,625.86 £3,151.03 -
Intel Xeon Gold 5520+ processor 2.2 GHz 52.5 MBSpecial Price £1,134.21 £1,361.05 Regular Price £1,972.54 £2,367.05 -
NewHPE Intel Xeon-Silver 4514Y 2.0GHz 16-core 150W Processor forSpecial Price £997.41 £1,196.89 Regular Price £1,734.62 £2,081.54 -
AMD EPYC 7402 processor 2.8 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £415.47 £498.56 Regular Price £722.56 £867.07 -
PopularIntel Xeon Gold 5315Y processor 3.2 GHz 12 MBSpecial Price £869.27 £1,043.12 Regular Price £1,511.78 £1,814.14 -
AMD Ryzen Threadripper 9970X processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,087.92 £2,505.50 Regular Price £3,631.16 £4,357.39 -
AMD Ryzen Threadripper 9970X processor 4 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,087.92 £2,505.50 Regular Price £3,631.16 £4,357.39 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX processor 3.6 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,710.11 £3,252.13 Regular Price £4,713.24 £5,655.89 -
RecommendedAMD Ryzen Threadripper 7970X processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,087.92 £2,505.50 Regular Price £3,631.16 £4,357.39 -
BestsellerAMD Ryzen Threadripper 7970X processor 4 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,087.92 £2,505.50 Regular Price £3,631.16 £4,357.39
You may also be interested in
| Product |
Recommended
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX proc...
Special Price
£2,710.11
£3,252.13
Regular Price
£4,713.24
£5,655.89
|
Hot Product
AMD EPYC 7502 processor 2.5 GHz 128 MB...
Special Price
£382.31
£458.77
Regular Price
£664.88
£797.86
|
AMD EPYC 7402 processor 2.8 GHz 128 MB...
Special Price
£415.47
£498.56
Regular Price
£722.56
£867.07
|
AMD EPYC 7453 processor 2.75 GHz 64 MB...
Special Price
£420.54
£504.65
Regular Price
£731.38
£877.66
|
Bestseller
Intel Xeon Gold 6326 processor 2.9 GHz...
Special Price
£1,286.65
£1,543.98
Regular Price
£2,237.66
£2,685.19
|
Popular
Intel Xeon Gold 5315Y processor 3.2 GH...
Special Price
£869.27
£1,043.12
Regular Price
£1,511.78
£1,814.14
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000445
|
100-000000054
|
100-000000046
|
100-000000319
|
CD8068904657502
|
CD8068904665802
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
| Processor family |
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
Intel Xeon Gold
|
Intel Xeon Gold
|
| Processor socket |
N/A
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
LGA 4189
|
LGA 4189
|
| Processor cores |
32
|
32
|
24
|
28
|
16
|
8
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
N
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Tray
|
N/A
|
Tray
|
Tray
|