Intel Xeon E-2468 processor 2.6 GHz 24 MB
Special Price
£406.28
£487.54
Regular Price
£706.58
£847.90
Out of stock
SKU
CM8071505024706
Intel Xeon E-2468 Processor (24M Cache, 2.60 GHz) FC-LGA16A, Tray
| Processor socket | LGA 1700 |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Intel Xeon E |
| SKU | CM8071505024706 |
| EAN | 5054444568478 |
| Manufacturer | Intel |
| Availability | N |
| Product Family | Xeon |
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.6 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor codename | Raptor Lake |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor ARK ID | 236184 |
| Processor model | E-2468 |
| Processor threads | 16 |
| System bus rate | 16 GT/s |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Stepping | B0 |
| Processor family | Intel Xeon E |
| Processor cores | 8 |
| Box | No |
| Processor socket | LGA 1700 |
| Performance cores | 8 |
| Maximum number of DMI lanes | 8 |
| Memory | |
| Maximum internal memory supported by processor | 128 GB |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Dual-channel |
| ECC | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Technical details | |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| PCI Express configurations | 2x8+1x4, 1x16+1x4 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Scalability | 1S |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Status | Launched |
| Market segment | Server |
| Launch date | Q4'23 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Servicing status | Baseline Servicing |
| Features | |
|---|---|
| Maximum number of PCI Express lanes | 20 |
| Thermal Design Power (TDP) | 65 W |
| Processor ARK ID | 236184 |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Idle States | Yes |
| Execute Disable Bit | Yes |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| PCI Express configurations | 2x8+1x4, 1x16+1x4 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0, SSE4.1, SSE4.2 |
| Scalability | 1S |
| Embedded options available | No |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Market segment | Server |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Export Control Classification Number (ECCN) | 5A992C |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 740.17B1 |
| Use conditions | Server/Enterprise |
| Processor special features | |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel Turbo Boost Max Technology 3.0 | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology) | Yes |
| Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI) | Yes |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Intel® Optane™ DC Persistent Memory Supported | No |
| Mode-based Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel® Turbo Boost Technology 2.0 frequency | 5.2 GHz |
| Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 frequency | 5.2 GHz |
| Intel® Transactional Synchronization Extensions | No |
| Intel® Total Memory Encryption | Yes |
| Intel® Total Memory Encryption - Multi Key | Yes |
| Microprocessor PCIe Revision | Gen 5 |
| Intel® Virtualization Technology with Redirect Protection (VT-rp) | Yes |
| Operational conditions | |
| Tjunction | 100 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 8542310001 |
| Other features | |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| CPU configuration (max) | 1 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
AMD EPYC 7282 processor 2.8 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £273.27 £327.92 Regular Price £475.26 £570.31 -
NewHPE Intel Xeon-Silver 4510 2.4GHz 12-core 150W Processor forSpecial Price £1,388.33 £1,666.00 Regular Price £2,414.48 £2,897.38 -
AMD EPYC 7203 processor 2.8 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £245.95 £295.14 Regular Price £427.74 £513.29 -
AMD EPYC 7303 processor 2.4 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £247.17 £296.60 Regular Price £429.86 £515.83 -
AMD EPYC 8024P processor 2.4 GHz 32 MB L3 TraySpecial Price £329.28 £395.14 Regular Price £572.66 £687.19 -
AMD EPYC 8124P processor 2.45 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £530.94 £637.13 Regular Price £923.38 £1,108.06 -
AMD EPYC 7203P processor 2.8 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £207.24 £248.69 Regular Price £360.42 £432.50 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5955WX processor 4 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £1,071.95 £1,286.34 Regular Price £1,864.26 £2,237.11 -
Intel Core i9-12900F processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £342.29 £410.75 Regular Price £595.28 £714.34 -
AMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £461.32 £553.58 Regular Price £802.30 £962.76 -
AMD EPYC 7543P processor 2.8 GHz 256 MB L3Special Price £913.56 £1,096.27 Regular Price £1,588.80 £1,906.56 -
AMD EPYC 7272 processor 2.9 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £210.35 £252.42 Regular Price £365.82 £438.98 -
AMD EPYC 7262 processor 3.2 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £252.59 £303.11 Regular Price £439.28 £527.14 -
Intel Core i7-14700 processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £326.54 £391.85 Regular Price £567.90 £681.48 -
RecommendedIntel Core i7-14700K processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £296.10 £355.32 Regular Price £514.96 £617.95 -
Intel Core i9-14900KF processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £382.50 £459.00 Regular Price £665.22 £798.26 -
PopularIntel Core i9-14900K processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £405.01 £486.01 Regular Price £704.36 £845.23 -
Hot ProductIntel Core i7-12700KF processor 25 MB Smart Cache BoxSpecial Price £217.95 £261.54 Regular Price £379.04 £454.85 -
BestsellerIntel Core i7-14700F processor 33 MB Smart Cache BoxSpecial Price £310.62 £372.74 Regular Price £540.20 £648.24 -
Intel Core i9-12900KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £356.41 £427.69 Regular Price £619.84 £743.81 -
Intel Xeon E-2356G processor 3.2 GHz 12 MB Smart CacheSpecial Price £333.41 £400.09 Regular Price £579.84 £695.81
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Intel Xeon E-2468 processor 2.6 GHz 24...
Special Price
£406.28
£487.54
Regular Price
£706.58
£847.90
|
AMD EPYC 7262 processor 3.2 GHz 128 MB...
Special Price
£252.59
£303.11
Regular Price
£439.28
£527.14
|
AMD EPYC 7282 processor 2.8 GHz 64 MB...
Special Price
£273.27
£327.92
Regular Price
£475.26
£570.31
|
Popular
AMD EPYC 7272 processor 2.9 GHz 64 MB...
Special Price
£210.35
£252.42
Regular Price
£365.82
£438.98
|
Hot Product
AMD EPYC 7543P processor 2.8 GHz 256 M...
Special Price
£913.56
£1,096.27
Regular Price
£1,588.80
£1,906.56
|
Bestseller
Intel Core i9-12900KF processor 30 MB...
Special Price
£356.41
£427.69
Regular Price
£619.84
£743.81
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CM8071505024706
|
100-000000041
|
100-000000078
|
100-000000079
|
100-000000341
|
BX8071512900KF
|
| Manufacturer |
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
Intel Xeon E
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
Intel Core i9
|
| Processor socket |
LGA 1700
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
LGA 1700
|
| Processor cores |
8
|
8
|
16
|
12
|
32
|
16
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Cooler included |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
N/A
|
Box
|