AMD Ryzen Threadripper PRO 5955WX processor 4 GHz 64 MB L3 Box
Special Price
£1,065.73
£1,278.88
Regular Price
£1,853.44
£2,224.13
Out of stock
SKU
100-100000447WOF
Socket sWRX8, 16 cores, 32 threads, 4 GHz base clock, 4.5 GHz boost clock, 64 MB L3 cache, 280 W
| Processor socket | Socket sWRX8 |
|---|---|
| Box | Yes |
| Processor cores | 16 |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| SKU | 100-100000447WOF |
| EAN | 0730143314626 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | N |
| Product Family | Ryzen |
AMD "Zen 3" Core Architecture
The fastest cores in the world for PC gamers.
The fastest cores in the world for PC gamers.
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen Threadripper PRO 5000 WX-Series |
| Processor base frequency | 4 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor model | 5955WX |
| Processor threads | 32 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 4.5 GHz |
| Processor lithography | 7 nm |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | Socket sWRX8 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory channels | Octa-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64 |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11/10 x64 |
| Market segment | Desktop |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
AMD EPYC 7282 processor 2.8 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £273.80 £328.56 Regular Price £476.18 £571.42 -
NewHPE Intel Xeon-Silver 4510 2.4GHz 12-core 150W Processor forSpecial Price £1,388.33 £1,666.00 Regular Price £2,414.48 £2,897.38 -
Intel Xeon Silver 4514Y processor 2 GHz 30 MBSpecial Price £691.81 £830.17 Regular Price £1,203.14 £1,443.77 -
AMD EPYC 7203 processor 2.8 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £246.41 £295.69 Regular Price £428.54 £514.25 -
AMD EPYC 7763 processor 2.45 GHz 256 MB L3Special Price £1,012.45 £1,214.94 Regular Price £1,760.78 £2,112.94 -
AMD EPYC 7713 processor 2 GHz 256 MB L3Special Price £962.99 £1,155.59 Regular Price £1,674.76 £2,009.71 -
AMD EPYC 7303 processor 2.4 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £247.65 £297.18 Regular Price £430.70 £516.84 -
AMD EPYC 7313P processor 3 GHz 128 MB L3Special Price £330.49 £396.59 Regular Price £574.76 £689.71 -
HPE Intel Xeon-Silver 4410Y 2.0GHz 12-core 150W Processor forSpecial Price £683.74 £820.49 Regular Price £1,189.12 £1,426.94 -
Intel Core i9-12900F processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £339.40 £407.28 Regular Price £590.26 £708.31 -
AMD EPYC 9354 processor 3.25 GHz 256 MB L3Special Price £1,361.75 £1,634.10 Regular Price £2,368.26 £2,841.91 -
AMD EPYC 8124P processor 2.45 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £531.96 £638.35 Regular Price £925.14 £1,110.17 -
Intel Core i9-14900KS processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £570.78 £684.94 Regular Price £992.66 £1,191.19 -
AMD EPYC 7302P processor 3 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £279.20 £335.04 Regular Price £485.56 £582.67 -
AMD EPYC 7272 processor 2.9 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £210.75 £252.90 Regular Price £366.52 £439.82 -
AMD EPYC 7313 processor 3 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £333.04 £399.65 Regular Price £579.20 £695.04 -
Intel Xeon E-2478 processor 2.8 GHz 24 MBSpecial Price £531.17 £637.40 Regular Price £923.78 £1,108.54 -
Intel Xeon 4209T processor 2.2 GHz 11 MB TraySpecial Price £480.07 £576.08 Regular Price £834.90 £1,001.88 -
Intel Xeon W-2245 processor 3.9 GHz 16.5 MB TraySpecial Price £625.19 £750.23 Regular Price £1,087.28 £1,304.74 -
AMD EPYC 7543P processor 2.8 GHz 256 MB L3Special Price £915.29 £1,098.35 Regular Price £1,591.80 £1,910.16 -
Hot ProductIntel Core i9-14900KS processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £582.81 £699.37 Regular Price £1,013.58 £1,216.30 -
Intel Core i9-14900KF processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £382.50 £459.00 Regular Price £665.22 £798.26 -
AMD Ryzen Threadripper 9960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £1,243.51 £1,492.21 Regular Price £2,162.62 £2,595.14 -
PopularIntel Core i9-14900K processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £405.01 £486.01 Regular Price £704.36 £845.23 -
AMD Ryzen Threadripper 9960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,250.76 £1,500.91 Regular Price £2,175.24 £2,610.29 -
BestsellerIntel Core i9-12900KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £353.31 £423.97 Regular Price £614.46 £737.35 -
RecommendedAMD Ryzen 9 7900X processor 4.7 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £458.65 £550.38 Regular Price £797.66 £957.19 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9955WX processor 4.5 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £1,366.99 £1,640.39 Regular Price £2,377.38 £2,852.86 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9955WX processor 4.5 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £1,359.06 £1,630.87 Regular Price £2,363.58 £2,836.30 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5965WX processor 3.8 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,966.01 £2,359.21 Regular Price £3,419.14 £4,102.97 -
AMD Ryzen Threadripper 7960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £1,243.51 £1,492.21 Regular Price £2,162.62 £2,595.14 -
AMD Ryzen Threadripper 7960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,250.76 £1,500.91 Regular Price £2,175.24 £2,610.29
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD Ryzen Threadripper PRO 5955WX proc...
Special Price
£1,065.73
£1,278.88
Regular Price
£1,853.44
£2,224.13
|
Intel Xeon 4209T processor 2.2 GHz 11...
Special Price
£480.07
£576.08
Regular Price
£834.90
£1,001.88
|
AMD EPYC 7282 processor 2.8 GHz 64 MB...
Special Price
£273.80
£328.56
Regular Price
£476.18
£571.42
|
Recommended
AMD EPYC 7302P processor 3 GHz 128 MB...
Special Price
£279.20
£335.04
Regular Price
£485.56
£582.67
|
Popular
AMD EPYC 7272 processor 2.9 GHz 64 MB...
Special Price
£210.75
£252.90
Regular Price
£366.52
£439.82
|
Hot Product
Intel Xeon W-2245 processor 3.9 GHz 16...
Special Price
£625.19
£750.23
Regular Price
£1,087.28
£1,304.74
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100000447WOF
|
CD8069503956900
|
100-000000078
|
100-000000049
|
100-000000079
|
CD8069504393801
|
| Manufacturer |
AMD
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
| Processor family |
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
Intel Xeon Silver
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
Intel Xeon W
|
| Processor socket |
Socket sWRX8
|
LGA 3647 (Socket P)
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
LGA 2066 (Socket R4)
|
| Processor cores |
16
|
8
|
16
|
16
|
12
|
8
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Package type |
Box
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
