Intellinet 10" 1U PDU 4-way UK, With Indicator, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 3m power cord, output
Special Price
£16.70
£20.04
Regular Price
£29.04
£34.85
100 In stock
SKU
715621
10" 1U PDU 4-way UK, With Indicator, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 3m power cord, output
- 4-way single-phase PDU for electrical equipment, ideal for networking, telecom, security and audio/video
- Built-in 2 m power cord with BS1363A plug
- Sockets with increased touch protection through contact shutters
- Horizontal 1U 10"" rack-mount installation
- Right-angled outlet orientation
- Durable aluminum construction
- Grounding point to protect equipment from external electrical surges
- Bracket installation style: rear
- LED power indicator
- For indoor use only
| SKU | 715621 |
|---|---|
| EAN | 0766623715621 |
| Manufacturer | Intellinet |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Rack mount 4-way UK 10 inch PDU power strip - power up to four devices in your network
Plug your networking, telecom, surveillance, AV or other electronics into this 4-outlet 10” PDU from Intellinet Network Solutions. It is compatible with standard electrical equipment and features four British BS1363A outlets in a durable black aluminum housing. This PDU mounts in 1U of space in 10-inch racks.
Plug your networking, telecom, surveillance, AV or other electronics into this 4-outlet 10” PDU from Intellinet Network Solutions. It is compatible with standard electrical equipment and features four British BS1363A outlets in a durable black aluminum housing. This PDU mounts in 1U of space in 10-inch racks.
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black, White |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Aluminium |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| AC outlet types | BS 1363 |
| Power plug | BS 1363 |
| Features | |
| Cable length | 2 m |
| LED indicators | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable length | 2 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 3250 W |
| Nominal input voltage | 220 - 250 V |
| Maximum current | 13 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | UKCA, CE, RoHS, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 575 g |
| Size (imperial) | 25.4 cm (10") |
| Width | 254 mm |
| Depth | 45 mm |
| Height | 45 mm |
| Package width | 310 mm |
| Package depth | 97 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 640 g |
| Packaging data | |
| Package width | 310 mm |
| Package depth | 97 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 640 g |
| Technical details | |
| Compliance certificates | UKCA, CE, RoHS, REACH |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
connektgear 3m 6 Way Surge Protected Horizontal Rack Mount Power Extension Block UK Plug to 6 x UK Sockets - BlackSpecial Price £22.75 £27.30 Regular Price £39.56 £47.47 -
Intellinet 19" 1U PDU 7-way UK, Overload Protection, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 3m power cord, outputSpecial Price £24.13 £28.96 Regular Price £41.96 £50.35
You may also be interested in
| Product |
Intellinet 10" 1U PDU 4-way UK, W...
Special Price
£16.70
£20.04
Regular Price
£29.04
£34.85
|
connektgear 3m 6 Way Surge Protected H...
Special Price
£22.75
£27.30
Regular Price
£39.56
£47.47
|
Intellinet 19" 1U PDU 7-way UK, O...
Special Price
£24.13
£28.96
Regular Price
£41.96
£50.35
|
|---|---|---|---|
| SKU |
715621
|
27-6030S/UK/RM
|
715324
|
| Manufacturer |
Intellinet
|
connektgear
|
Intellinet
|
| AC outlets quantity |
4
|
6
|
8
|
