Intellinet 19" 1U PDU 7-way UK, Overload Protection, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 3m power cord, output
Special Price
£24.13
£28.96
Regular Price
£41.96
£50.35
100 In stock
SKU
715324
19" 1U PDU 7-way UK, Overload Protection, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 3m power cord, output
- 8-way single-phase PDU for electrical equipment, ideal for networking, telecom, security and audio/video
- Overload protection with power cut at loading over 13 A
- Built-in 3 m power cord with BS1363A plug
- Sockets with increased touch protection through contact shutters
- Vertical rack-mount installation
- Right-angled outlet orientation
- Durable aluminum construction
- Grounding point to protect equipment from external electrical surges
- For indoor use only
| SKU | 715324 |
|---|---|
| EAN | 0766623715324 |
| Manufacturer | Intellinet |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Rack mount 8-way UK 19 inch PDU power strip with overload protection - power up to eight devices in your network
Plug your networking, telecom, surveillance, AV or other electronics into this 8-outlet PDU from Intellinet Network Solutions. It is compatible with standard electrical equipment and features eight British BS1363A outlets in a durable black aluminum housing. This PDU mounts in 1U of space in 19-inch racks. For greater safety, integrated overload protection automatically cuts power to all outlets to prevent equipment damage should an overload occur.
Plug your networking, telecom, surveillance, AV or other electronics into this 8-outlet PDU from Intellinet Network Solutions. It is compatible with standard electrical equipment and features eight British BS1363A outlets in a durable black aluminum housing. This PDU mounts in 1U of space in 19-inch racks. For greater safety, integrated overload protection automatically cuts power to all outlets to prevent equipment damage should an overload occur.
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black, White |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Aluminium |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | BS 1363 |
| Power plug | BS 1363 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 3250 W |
| Nominal input voltage | 220 - 250 V |
| Power protection features | Overload |
| Maximum current | 13 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | UKCA, CE, RoHS, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 945 g |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Width | 482.6 mm |
| Depth | 44.5 mm |
| Height | 44.5 mm |
| Package width | 510 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 1.02 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 510 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 1.02 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | UKCA, CE, RoHS, REACH |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
RecommendedStarTech.com 8-Port Rack-Mount PDU with C13 Outlets - 16 A - 10 ft. Power Cord (BS 1363) - 1USpecial Price £34.10 £40.92 Regular Price £59.30 £71.16 -
Popularconnektgear 3m 8 Way Horizontal Rack Mount Power Extension Block UK Plug to 8 x C13 Sockets - BlackSpecial Price £29.07 £34.88 Regular Price £50.56 £60.67 -
Hot ProductIntellinet 19" 1U PDU 6-way UK, With switch and Surge Protection, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 3m power cord, outputSpecial Price £29.20 £35.04 Regular Price £50.78 £60.94 -
Intellinet 19" 1U PDU 7-way UK, Surge Protection, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 3m power cord, outputSpecial Price £28.89 £34.67 Regular Price £50.24 £60.29 -
Intellinet 19" 1U PDU 12-way UK, Vertical type, With switch and overload protection, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 1.8m power cord, outputSpecial Price £30.92 £37.10 Regular Price £53.78 £64.54 -
Bestsellerconnektgear 3m 6 Way Surge Protected Horizontal Rack Mount Power Extension Block UK Plug to 6 x UK Sockets - BlackSpecial Price £22.75 £27.30 Regular Price £39.56 £47.47
You may also be interested in
| Product |
Intellinet 19" 1U PDU 7-way UK, O...
Special Price
£24.13
£28.96
Regular Price
£41.96
£50.35
|
Bestseller
connektgear 3m 6 Way Surge Protected H...
Special Price
£22.75
£27.30
Regular Price
£39.56
£47.47
|
Popular
connektgear 3m 8 Way Horizontal Rack M...
Special Price
£29.07
£34.88
Regular Price
£50.56
£60.67
|
Recommended
StarTech.com 8-Port Rack-Mount PDU wit...
Special Price
£34.10
£40.92
Regular Price
£59.30
£71.16
|
Hot Product
Intellinet 19" 1U PDU 6-way UK, W...
Special Price
£29.20
£35.04
Regular Price
£50.78
£60.94
|
Intellinet 19" 1U PDU 7-way UK, S...
Special Price
£28.89
£34.67
Regular Price
£50.24
£60.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
715324
|
27-6030S/UK/RM
|
27-8030/IEC/RM
|
PDU08C13GB
|
715195
|
715300
|
| Manufacturer |
Intellinet
|
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
Intellinet
|
Intellinet
|
| AC outlets quantity |
8
|
6
|
8
|
8
|
6
|
7
|
