Intellinet 19" 1U PDU 12-way UK, Vertical type, With switch and overload protection, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 1.8m power cord, output
Special Price
£30.92
£37.10
Regular Price
£53.78
£64.54
100 In stock
SKU
715614
19" 1U PDU 12-way UK, Vertical type, With switch and overload protection, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 1.8m power cord, output
- 12-way single-phase PDU for electrical equipment, ideal for networking, telecom, security and audio/video
- Overload protection with power cut at loading over 13 A
- Built-in 2 m power cord with BS1363A plug
- Illuminated two-pole on/off safety switch with protective cover to prevent accidental shutdown
- Sockets with increased touch protection through contact shutters
- Vertical rack-mount installation
- Right-angled outlet orientation
- Durable aluminum construction
- Grounding point to protect equipment from external electrical surges
- For indoor use only
| SKU | 715614 |
|---|---|
| EAN | 0766623715614 |
| Manufacturer | Intellinet |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Rack mount 12-way UK PDU power strip with overload protection - power up to 12 devices in your network
Plug your networking, telecom, surveillance, AV or other electronics into this 12-outlet PDU from Intellinet Network Solutions. It is compatible with standard electrical equipment and features 12 British BS1363A outlets in a durable black aluminum housing. This PDU mounts vertically in 19-inch racks. For greater safety, integrated overload protection automatically cuts power to all outlets to prevent equipment damage should an overload occur. The illuminated on/off switch provides one-touch control over all connected devices and has a protective hinged cover to prevent accidental shutdown.
Plug your networking, telecom, surveillance, AV or other electronics into this 12-outlet PDU from Intellinet Network Solutions. It is compatible with standard electrical equipment and features 12 British BS1363A outlets in a durable black aluminum housing. This PDU mounts vertically in 19-inch racks. For greater safety, integrated overload protection automatically cuts power to all outlets to prevent equipment damage should an overload occur. The illuminated on/off switch provides one-touch control over all connected devices and has a protective hinged cover to prevent accidental shutdown.
| Design | |
|---|---|
| On/off switch | Yes |
| Type | Single-phase |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black, White |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Aluminium |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 12 AC outlet(s) |
| AC outlet types | BS 1363 |
| Power plug | BS 1363 |
| Features | |
| Cable length | 2 m |
| LED indicators | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable length | 2 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 3250 W |
| Nominal input voltage | 220 - 250 V |
| Power protection features | Overload |
| Maximum current | 13 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | UKCA, CE, RoHS, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 1.14 kg |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Width | 768 mm |
| Depth | 62 mm |
| Height | 47 mm |
| Package width | 820 mm |
| Package depth | 97 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 1.27 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 820 mm |
| Package depth | 97 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 1.27 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | UKCA, CE, RoHS, REACH |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Lindy 1U 10 Way IEC Sockets, Horizontal PDU with UK Mains PlugSpecial Price £40.30 £48.36 Regular Price £70.08 £84.10 -
StarTech.com 8-Port Rack-Mount PDU with C13 Outlets - 16 A - 10 ft. Power Cord (BS 1363) - 1USpecial Price £34.10 £40.92 Regular Price £59.30 £71.16 -
PopularLindy 1U 12 Way IEC Sockets, Horizontal PDU with IEC Mains CableSpecial Price £42.86 £51.43 Regular Price £74.54 £89.45 -
Recommendedconnektgear 3m 8 Way Horizontal Rack Mount Power Extension Block UK Plug to 8 x C13 Sockets - BlackSpecial Price £29.07 £34.88 Regular Price £50.56 £60.67 -
BestsellerIntellinet 19" 1U PDU 6-way UK, With switch and Surge Protection, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 3m power cord, outputSpecial Price £29.20 £35.04 Regular Price £50.78 £60.94 -
Hot ProductIntellinet 19" 1U PDU 7-way UK, Surge Protection, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 3m power cord, outputSpecial Price £28.89 £34.67 Regular Price £50.24 £60.29 -
NewLindy 6 Way UK Mains Sockets, Vertical PDU with UK Mains PlugSpecial Price £43.68 £52.42 Regular Price £75.96 £91.15
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Intellinet 19" 1U PDU 12-way UK,...
Special Price
£30.92
£37.10
Regular Price
£53.78
£64.54
|
Hot Product
Lindy 6 Way UK Mains Sockets, Vertical...
Special Price
£43.68
£52.42
Regular Price
£75.96
£91.15
|
New
Lindy 1U 10 Way IEC Sockets, Horizonta...
Special Price
£40.30
£48.36
Regular Price
£70.08
£84.10
|
Popular
Lindy 1U 12 Way IEC Sockets, Horizonta...
Special Price
£42.86
£51.43
Regular Price
£74.54
£89.45
|
Recommended
connektgear 3m 8 Way Horizontal Rack M...
Special Price
£29.07
£34.88
Regular Price
£50.56
£60.67
|
StarTech.com 8-Port Rack-Mount PDU wit...
Special Price
£34.10
£40.92
Regular Price
£59.30
£71.16
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
715614
|
29980
|
29991
|
29995
|
27-8030/IEC/RM
|
PDU08C13GB
|
| Manufacturer |
Intellinet
|
Lindy
|
Lindy
|
Lindy
|
connektgear
|
StarTech.com
|
| AC outlets quantity |
12
|
6
|
10
|
12
|
8
|
8
|
