Intellinet 19" 1U PDU 7-way UK, Surge Protection, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 3m power cord, output
Special Price
£28.89
£34.67
Regular Price
£50.24
£60.29
100 In stock
SKU
715300
19" 1U PDU 7-way UK, Surge Protection, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 3m power cord, output
- 7-way single-phase PDU for electrical equipment, ideal for networking, telecom, security and audio/video
- 170 joule surge protection and 6,000 A surge current against dangerous power surges, line noise and spikes
- Built-in 3 m power cord with BS1363A plug
- Sockets with increased touch protection through contact shutters
- Horizontal 1U 19"" rack-mount installation
- Right-angled outlet orientation
- Durable aluminum construction
- Grounding point to protect equipment from external electrical surges
- Bracket installation style: frontal
- LED power indicator
- For indoor use only
| SKU | 715300 |
|---|---|
| EAN | 0766623715300 |
| Manufacturer | Intellinet |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Rack mount 7-way UK 19 inch PDU surge protector power strip - power up to seven devices in your network
Plug your networking, telecom, surveillance, AV or other electronics into this 7-outlet 19” PDU from Intellinet Network Solutions. It is compatible with standard electrical equipment and features seven British BS1363A outlets in a durable black aluminum housing. This PDU mounts in 1U of space in 19-inch racks. For greater safety, it features a surge suppression rating of 170 joules and a 6,000 A surge current.
Plug your networking, telecom, surveillance, AV or other electronics into this 7-outlet 19” PDU from Intellinet Network Solutions. It is compatible with standard electrical equipment and features seven British BS1363A outlets in a durable black aluminum housing. This PDU mounts in 1U of space in 19-inch racks. For greater safety, it features a surge suppression rating of 170 joules and a 6,000 A surge current.
| Design | |
|---|---|
| Type | Single-phase |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black, White |
| Rack capacity | 1U |
| Housing material | Aluminium |
| Ports & interfaces | |
| AC outlets quantity | 7 AC outlet(s) |
| AC outlet types | BS 1363 |
| Power plug | BS 1363 |
| Features | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Ergonomics | |
| Cable length | 3 m |
| LED indicators | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Maximum power | 3250 W |
| Nominal input voltage | 220 - 250 V |
| Maximum current | 13 A |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Certificates | |
| Compliance certificates | UKCA, CE, RoHS, REACH |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 955 g |
| Size (imperial) | 48.3 cm (19") |
| Width | 482.6 mm |
| Depth | 62 mm |
| Height | 45 mm |
| Package width | 515 mm |
| Package depth | 97 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 1.04 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 515 mm |
| Package depth | 97 mm |
| Package height | 60 mm |
| Package weight | 1.04 kg |
| Technical details | |
| Compliance certificates | UKCA, CE, RoHS, REACH |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
NewLindy 1U 10 Way IEC Sockets, Horizontal PDU with UK Mains PlugSpecial Price £40.30 £48.36 Regular Price £70.08 £84.10 -
StarTech.com 8-Port Rack-Mount PDU with C13 Outlets - 16 A - 10 ft. Power Cord (BS 1363) - 1USpecial Price £34.10 £40.92 Regular Price £59.30 £71.16 -
PopularLindy 1U 12 Way IEC Sockets, Horizontal PDU with IEC Mains CableSpecial Price £42.86 £51.43 Regular Price £74.54 £89.45 -
Recommendedconnektgear 3m 8 Way Horizontal Rack Mount Power Extension Block UK Plug to 8 x C13 Sockets - BlackSpecial Price £29.07 £34.88 Regular Price £50.56 £60.67 -
BestsellerIntellinet 19" 1U PDU 6-way UK, With switch and Surge Protection, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 3m power cord, outputSpecial Price £29.20 £35.04 Regular Price £50.78 £60.94 -
Hot ProductIntellinet 19" 1U PDU 12-way UK, Vertical type, With switch and overload protection, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 1.8m power cord, outputSpecial Price £30.92 £37.10 Regular Price £53.78 £64.54 -
Intellinet 19" 1U PDU 7-way UK, Overload Protection, Rackmount, Power Distribution Unit, UK 3-pin outlets, 3m power cord, outputSpecial Price £24.13 £28.96 Regular Price £41.96 £50.35
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Intellinet 19" 1U PDU 7-way UK, S...
Special Price
£28.89
£34.67
Regular Price
£50.24
£60.29
|
New
Lindy 1U 10 Way IEC Sockets, Horizonta...
Special Price
£40.30
£48.36
Regular Price
£70.08
£84.10
|
Popular
Lindy 1U 12 Way IEC Sockets, Horizonta...
Special Price
£42.86
£51.43
Regular Price
£74.54
£89.45
|
Recommended
connektgear 3m 8 Way Horizontal Rack M...
Special Price
£29.07
£34.88
Regular Price
£50.56
£60.67
|
StarTech.com 8-Port Rack-Mount PDU wit...
Special Price
£34.10
£40.92
Regular Price
£59.30
£71.16
|
Bestseller
Intellinet 19" 1U PDU 6-way UK, W...
Special Price
£29.20
£35.04
Regular Price
£50.78
£60.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
715300
|
29991
|
29995
|
27-8030/IEC/RM
|
PDU08C13GB
|
715195
|
| Manufacturer |
Intellinet
|
Lindy
|
Lindy
|
connektgear
|
StarTech.com
|
Intellinet
|
| AC outlets quantity |
7
|
10
|
12
|
8
|
8
|
6
|
