Ubiquiti UniFi6 Enterprise 4800 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)
Special Price
£218.84
£262.61
Regular Price
£405.26
£486.31
Out of stock
SKU
U6-ENTERPRISE
5 - 7 GHz, 802.11a/b/g, Bluetooth, 48V, 0.5A, Ø220 x 48.1 mm, Plastic
- WiFi 6 support (2.4/5/6 GHz bands)
- 10.2 Gbps aggregate throughput rate
- (1) 2.5GbE RJ45 port (PoE In)
- Powered with PoE+
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
|---|---|
| 5 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 6 GHz | Yes |
| SKU | U6-ENTERPRISE |
| EAN | 0810010077547 |
| Manufacturer | Ubiquiti |
| Availability | N |
Powerful, ceiling-mounted WiFi 6E access point designed for seamless multi-band coverage in high-density networks.
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Performance | |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Reset button | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Management features | |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Features | |
| 6 GHz | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Wireless isolation | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Maximum data transfer rate | 4800 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| MIMO | Yes |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (6 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Security | |
| Security algorithms | WPA, WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2, WPA3 |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| AC input voltage | 44 - 57 V |
| Design | |
|---|---|
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Antenna | |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 6 dBi |
| Technical details | |
| Reset button | Yes |
| Compliance certificates | CE |
| Indication | |
| LED indicators | Yes |
| Software | |
| Dynamic Frequency Selection (DFS) | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 220 mm |
| Weight | 960 g |
| Height | 48.1 mm |
| Packaging data | |
| Mounting kit | Yes |
| Packaging content | |
| Mounting kit | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
HPE Aruba Networking Networking Instant On Access Point Bundle with PSU (WW) AP22Special Price £95.66 £114.79 Regular Price £177.14 £212.57 -
HPE Aruba Networking AP-505H (RW) Dual Radio 802.11ax 2x2 1+4 Ethernet PSE USB Hospitality APSpecial Price £296.27 £355.52 Regular Price £548.64 £658.37 -
RecommendedCisco Meraki MR36-HW wireless access point WhiteSpecial Price £413.50 £496.20 Regular Price £765.74 £918.89 -
Hot ProductHPE Aruba Networking AP-505 (RW) Dual Radio 2x2 802.11ax Internal Antennas Unified Campus APSpecial Price £296.27 £355.52 Regular Price £548.64 £658.37 -
TP-Link Omada AX3000 Indoor/Outdoor WiFi 6 Access PointSpecial Price £169.07 £202.88 Regular Price £313.10 £375.72 -
DrayTek VigorAP 918R 866 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £195.48 £234.58 Regular Price £362.00 £434.40 -
TP-Link Omada AX3000 Indoor/Outdoor WiFi 6 Access PointSpecial Price £169.07 £202.88 Regular Price £313.10 £375.72 -
Zyxel WBE630S 11530 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £314.85 £377.82 Regular Price £583.06 £699.67 -
NewZyxel WBE530-EU0101F wireless access point WhiteSpecial Price £252.70 £303.24 Regular Price £467.96 £561.55 -
D-Link AX3000 Wi-Fi 6 Dual-Band PoE Outdoor Access PointSpecial Price £161.31 £193.57 Regular Price £298.72 £358.46 -
NETGEAR WBE710 White Power over Ethernet (PoE)Special Price £271.07 £325.28 Regular Price £501.98 £602.38 -
HPE Networking Instant On Access Point Dual Radio Tri Band 2x2 Wi-Fi 6E (RW) AP32Special Price £164.86 £197.83 Regular Price £305.30 £366.36 -
NETGEAR WAX608Y 1200 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £217.38 £260.86 Regular Price £402.56 £483.07 -
NETGEAR AX5400 5400 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £228.43 £274.12 Regular Price £423.02 £507.62 -
Cisco MR36H-HW wireless access point White Power over Ethernet (PoE)Special Price £454.38 £545.26 Regular Price £841.44 £1,009.73 -
Cisco Catalyst 9105AXW-E Wireless Access Point, Wi-Fi 6, 2x2 MU-MIMO, Controller Managed, PoE, Wall Mount (Wall Plate included) (C9105AXW-E)Special Price £291.72 £350.06 Regular Price £540.22 £648.26 -
NETGEAR WAX630E 7800 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £311.35 £373.62 Regular Price £576.58 £691.90 -
Cisco Catalyst 9105AXI-E Wireless Access Point, Wi-Fi 6, 2x2 MU-MIMO, Controller Managed, PoE, Internal antenna, Ceiling or Desk Mount (C9105AXI-E)Special Price £265.20 £318.24 Regular Price £491.12 £589.34 -
NETGEAR Insight Cloud Managed WiFi 6 AX1800 Dual Band Outdoor Access Point (WAX610Y) 1800 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £175.31 £210.37 Regular Price £324.64 £389.57 -
D-Link AX3600 Wi-Fi 6 Dual-Band PoE Access PointSpecial Price £162.78 £195.34 Regular Price £301.44 £361.73 -
PopularNETGEAR Insight Cloud Managed WiFi 6 AX3600 Dual Band Access Point (WAX620) 3600 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £201.60 £241.92 Regular Price £373.34 £448.01 -
TP-Link Omada AX3600 Wireless Dual Band Multi-Gigabit Ceiling Mount Access PointSpecial Price £187.82 £225.38 Regular Price £347.82 £417.38 -
BestsellerUbiquiti U7 Pro Max 5700 Mbit/s White Power over Ethernet (PoE)Special Price £208.20 £249.84 Regular Price £385.56 £462.67
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Ubiquiti UniFi6 Enterprise 4800 Mbit/s...
Special Price
£218.84
£262.61
Regular Price
£405.26
£486.31
|
DrayTek VigorAP 918R 866 Mbit/s White...
Special Price
£195.48
£234.58
Regular Price
£362.00
£434.40
|
Hot Product
Cisco Meraki MR36-HW wireless access p...
Special Price
£413.50
£496.20
Regular Price
£765.74
£918.89
|
Popular
NETGEAR Insight Cloud Managed WiFi 6 A...
Special Price
£175.31
£210.37
Regular Price
£324.64
£389.57
|
Recommended
HPE Aruba Networking Networking Instan...
Special Price
£95.66
£114.79
Regular Price
£177.14
£212.57
|
New
Cisco Catalyst 9105AXW-E Wireless Acce...
Special Price
£291.72
£350.06
Regular Price
£540.22
£648.26
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
U6-ENTERPRISE
|
VAP918R-K
|
MR36-HW
|
WAX610Y-100EUS
|
R6M51A
|
C9105AXW-E
|
| Manufacturer |
Ubiquiti
|
Draytek
|
Cisco
|
Netgear
|
HPE
|
Cisco
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
2500 Mbit/s
|
1200 Mbit/s
|
N/A
|
| 2.4 GHz |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| 5 GHz |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
