Yealink AX83H IP phone Black TFT Wi-Fi
Special Price
£84.78
£101.74
Regular Price
£135.64
£162.77
689 In stock
SKU
1301013
A Well-Rounded Wi-Fi IP Phone for Clear Communications
| SKU | 1301013 |
|---|---|
| EAN | 6938818320048 |
| Manufacturer | Yealink |
| Availability | Y |
AX83H is an enterprise portable Wi-Fi IP color screen phone that meets wireless communication needs. The AX83H supports registering up to four SIP accounts and features a 2.4-inch color display. It integrates Yealink's Optima HD Audio and Smart Noise cancellation technology to deliver exceptional audio quality and clear voice communication. It is equipped with a built-in Bluetooth 5.0 module and a dual-band 2.4G/5G Wi-Fi 6 module, combined with advanced seamless roaming technology, allowing you to stay ahead in the ever-evolving wireless era. In addition, AX83H is equipped with a 2000mAh battery, with a talk time of 9 hours and a standby time of 200 hours. It is widely used in wireless scenarios such as SMEs, offices, warehouses, supermarkets, and hotels.
| Features | |
|---|---|
| Integrated voicemail | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Keypad number of keys | 8 |
| Headset connectivity | 3.5 mm |
| Handset | Yes |
| Product colour | Black |
| Backlight keypad | Yes |
| Technical details | |
| Integrated voicemail | Yes |
| Keypad number of keys | 8 |
| Headset connectivity | 3.5 mm |
| Handset | Yes |
| Backlight keypad | Yes |
| Design | |
| Product type | IP Phone |
| Wall mountable | Yes |
| Product colour | Black |
| Backlight keypad | Yes |
| Phone features | |
| Message-waiting indicator (MWI) | Yes |
| Call transfer | Yes |
| Vibrating alert | Yes |
| Speed dialling | Yes |
| Phonebook capacity | 1000 entries |
| Intercom | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Caller ID | Yes |
| Call waiting | Yes |
| Call pick up | Yes |
| Call park | Yes |
| Call hold | Yes |
| Call forwarding | Yes |
| Anonymous call rejection | Yes |
| Anonymous call | Yes |
| Call history | Yes |
| Emergency call | Yes |
| Management features | |
| Integrated voicemail | Yes |
| Keypad number of keys | 8 |
| Display | |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 240 x 320 pixels |
| Display diagonal | 6.1 cm (2.4") |
| Display | TFT |
| Audio | |
| Voice codecs | G.711a, G.722, G.723, G.726, G.729, G.729A, G.729B, G.729ab |
| Microphone mute | Yes |
| Network | |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Microphone | |
| Microphone mute | Yes |
| Ergonomics | |
| Wall mountable | Yes |
| Sensors | |
| Proximity sensor | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Headset connectivity | 3.5 mm |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Power | |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Handset dimensions (WxDxH) | 49.5 x 21 x 151 mm |
| Weight | 126 g |
| Packaging content | |
| Charger | Yes |
| Number of handles included | 1 pc(s) |
| Handset | Yes |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
NewYealink SIP-T53W IP phone Grey 8 lines LCD Wi-FiSpecial Price £93.81 £112.57 Regular Price £150.10 £180.12 -
Yealink W76P IP phone Grey 20 lines TFTSpecial Price £99.66 £119.59 Regular Price £159.46 £191.35 -
Yealink W57R IP phone Black 2 lines TFTSpecial Price £84.78 £101.74 Regular Price £135.64 £162.77 -
Yealink W71P IP phone Black LCDSpecial Price £73.31 £87.97 Regular Price £117.30 £140.76 -
Yealink W78P IP phone Black TFTSpecial Price £114.55 £137.46 Regular Price £183.28 £219.94 -
Yealink W74P IP phone Grey TFTSpecial Price £92.79 £111.35 Regular Price £148.46 £178.15 -
Yealink W77P IP phone Black TFTSpecial Price £120.29 £144.35 Regular Price £192.46 £230.95 -
Yealink Yealink-SIP-T74USpecial Price £105.39 £126.47 Regular Price £168.62 £202.34 -
Yealink Yealink-SIP-T74WSpecial Price £116.85 £140.22 Regular Price £186.96 £224.35 -
Yealink Yealink-SIP-T85WSpecial Price £121.43 £145.72 Regular Price £194.28 £233.14 -
Yealink Yealink-SIP-T73WSpecial Price £80.19 £96.23 Regular Price £128.30 £153.96 -
RecommendedYealink SIP-T44W IP phone Grey 8 lines LCD Wi-FiSpecial Price £73.28 £87.94 Regular Price £117.24 £140.69 -
Hot ProductYealink Yealink-SIP-T73USpecial Price £72.18 £86.62 Regular Price £115.48 £138.58 -
PopularYealink SIP-T53 IP phone Grey 8 lines LCDSpecial Price £76.21 £91.45 Regular Price £121.94 £146.33 -
BestsellerYealink W73P Dect Phone System (W70B and W73H)Special Price £84.78 £101.74 Regular Price £135.64 £162.77
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Yealink AX83H IP phone Black TFT Wi-Fi
Special Price
£84.78
£101.74
Regular Price
£135.64
£162.77
|
New
Yealink SIP-T53W IP phone Grey 8 lines...
Special Price
£93.81
£112.57
Regular Price
£150.10
£180.12
|
Recommended
Yealink W76P IP phone Grey 20 lines TFT
Special Price
£99.66
£119.59
Regular Price
£159.46
£191.35
|
Bestseller
Yealink W73P Dect Phone System (W70B a...
Special Price
£84.78
£101.74
Regular Price
£135.64
£162.77
|
Yealink W57R IP phone Black 2 lines TFT
Special Price
£84.78
£101.74
Regular Price
£135.64
£162.77
|
Popular
Yealink W77P IP phone Black TFT
Special Price
£120.29
£144.35
Regular Price
£192.46
£230.95
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
1301013
|
T53W
|
W76P
|
W73P
|
W57R
|
W77P
|
| Manufacturer |
Yealink
|
Yealink
|
Yealink
|
Yealink
|
Yealink
|
Yealink
|
| Product type |
IP phone
|
IP mobile phone
|
IP mobile phone
|
IP mobile phone
|
IP phone
|
IP phone
|
