Zebra 02300GS06407 Thermal-transfer ribbon 64mm x 74m Pack=12 for Zebra ZipShip 2300
Special Price
£15.88
£19.06
Regular Price
£27.62
£33.14
Out of stock
SKU
02300GS06407
Zebra Media 2300 Wax Ribbon / Black
| Colour | black |
|---|---|
| SKU | 02300GS06407 |
| EAN | 5711045288159 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | N |
Our Performance Wax thermal transfer ribbon is a custom wax ink formulation that produces high quality normal and rotated bar codes up to 203.2mm per second. This ribbon produces a crisp black image with excellent high speed performance and outstanding visible light and infrared scannability.
Compatible Printers: Zebra ZipShip 2300
| Technical details | |
|---|---|
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 6.4 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Features | |
|---|---|
| Material | Wax |
| Product colour | Black |
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 6.4 cm |
| Rolls per pack | 12 |
| Core diameter | 1.2 cm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
Zebra 2300 Wax thermal ribbon 74 m BlackSpecial Price £14.00 £16.80 Regular Price £24.34 £29.21 -
Zebra 3300 Wax/ Resin thermal ribbon 74 m BlackSpecial Price £21.06 £25.27 Regular Price £36.62 £43.94 -
Zebra 3200 Wax/Resin thermal ribbon 74 m BlackSpecial Price £17.50 £21.00 Regular Price £30.44 £36.53 -
Zebra 02300GS08407 Thermal-transfer ribbon 84mm x 74m Pack=12 for Zebra ZipShip 2300Special Price £20.18 £24.22 Regular Price £35.10 £42.12
You may also be interested in
| Product |
Zebra 02300GS06407 Thermal-transfer ri...
Special Price
£15.88
£19.06
Regular Price
£27.62
£33.14
|
Zebra 2300 Wax thermal ribbon 74 m Black
Special Price
£14.00
£16.80
Regular Price
£24.34
£29.21
|
Zebra 3200 Wax/Resin thermal ribbon 74...
Special Price
£17.50
£21.00
Regular Price
£30.44
£36.53
|
Zebra 02300GS08407 Thermal-transfer ri...
Special Price
£20.18
£24.22
Regular Price
£35.10
£42.12
|
Zebra 3300 Wax/ Resin thermal ribbon 7...
Special Price
£21.06
£25.27
Regular Price
£36.62
£43.94
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
02300GS06407
|
800132-001
|
800132-101
|
02300GS08407
|
03300GS06407
|
| Manufacturer |
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|
Zebra
|