AMD Ryzen Threadripper 7960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 Tray
Special Price
£1,243.51
£1,492.21
Regular Price
£2,162.62
£2,595.14
Out of stock
SKU
100-000001352
Socket sTR5, 24 cores, 48 threads, 4.2 GHz base clock, 5.3 GHz boost clock, 128 MB cache, 350 W TDP
| Processor socket | Socket sTR5 |
|---|---|
| Box | No |
| Processor cores | 24 |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper |
| SKU | 100-000001352 |
| EAN | 8592978480271 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | N |
| Product Family | Ryzen |
| Processor | |
|---|---|
| Processor generation | AMD Ryzen Threadripper 7000 Series |
| Processor base frequency | 4.2 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor model | 7960X |
| Processor threads | 48 |
| Processor boost frequency | 5.3 GHz |
| Processor lithography | 5 nm |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ Threadripperâ„¢ |
| Processor cores | 24 |
| Processor socket | Socket sTR5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Quad-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Technical details | |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Market segment | Desktop |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Compatible operating systems | Windows 11 x64, RHEL x86 64-bit, Ubuntu x86 64-bit |
| Market segment | Desktop |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
AMD EPYC 7282 processor 2.8 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £272.21 £326.65 Regular Price £473.40 £568.08 -
NewHPE Intel Xeon-Silver 4510 2.4GHz 12-core 150W Processor forSpecial Price £1,388.33 £1,666.00 Regular Price £2,414.48 £2,897.38 -
AMD EPYC 7303 processor 2.4 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £246.20 £295.44 Regular Price £428.18 £513.82 -
AMD EPYC 7313P processor 3 GHz 128 MB L3Special Price £328.57 £394.28 Regular Price £571.42 £685.70 -
AMD EPYC 8124P processor 2.45 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £528.87 £634.64 Regular Price £919.78 £1,103.74 -
HPE Intel Xeon-Silver 4410Y 2.0GHz 12-core 150W Processor forSpecial Price £683.74 £820.49 Regular Price £1,189.12 £1,426.94 -
AMD EPYC 9354 processor 3.25 GHz 256 MB L3Special Price £1,353.84 £1,624.61 Regular Price £2,354.50 £2,825.40 -
AMD EPYC 7302P processor 3 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £277.58 £333.10 Regular Price £482.74 £579.29 -
AMD EPYC 9454P processor 2.75 GHz 256 MB L3Special Price £1,621.18 £1,945.42 Regular Price £2,819.44 £3,383.33 -
AMD EPYC 7763 processor 2.45 GHz 256 MB L3Special Price £1,006.57 £1,207.88 Regular Price £1,750.56 £2,100.67 -
PopularIntel Xeon Gold 5315Y processor 3.2 GHz 12 MBSpecial Price £869.27 £1,043.12 Regular Price £1,511.78 £1,814.14 -
AMD EPYC 7313 processor 3 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £331.11 £397.33 Regular Price £575.84 £691.01 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9955WX processor 4.5 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £1,359.06 £1,630.87 Regular Price £2,363.58 £2,836.30 -
AMD Ryzen Threadripper 9960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,243.51 £1,492.21 Regular Price £2,162.62 £2,595.14 -
BestsellerIntel Core i9-12900KF processor 30 MB Smart Cache BoxSpecial Price £485.83 £583.00 Regular Price £844.92 £1,013.90 -
Hot ProductIntel Core i9-14900K processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £405.01 £486.01 Regular Price £704.36 £845.23 -
AMD Ryzen Threadripper 9960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £1,243.51 £1,492.21 Regular Price £2,162.62 £2,595.14 -
RecommendedAMD Ryzen Threadripper PRO 9955WX processor 4.5 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £1,359.06 £1,630.87 Regular Price £2,363.58 £2,836.30 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5955WX processor 4 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £1,065.73 £1,278.88 Regular Price £1,853.44 £2,224.13 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5965WX processor 3.8 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,954.59 £2,345.51 Regular Price £3,399.28 £4,079.14 -
AMD Ryzen Threadripper 7960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £1,243.51 £1,492.21 Regular Price £2,162.62 £2,595.14
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD Ryzen Threadripper 7960X processor...
Special Price
£1,243.51
£1,492.21
Regular Price
£2,162.62
£2,595.14
|
AMD EPYC 7282 processor 2.8 GHz 64 MB...
Special Price
£272.21
£326.65
Regular Price
£473.40
£568.08
|
AMD EPYC 7302P processor 3 GHz 128 MB...
Special Price
£277.58
£333.10
Regular Price
£482.74
£579.29
|
Popular
AMD EPYC 7313 processor 3 GHz 128 MB L...
Special Price
£331.11
£397.33
Regular Price
£575.84
£691.01
|
Recommended
AMD EPYC 7763 processor 2.45 GHz 256 M...
Special Price
£1,006.57
£1,207.88
Regular Price
£1,750.56
£2,100.67
|
Hot Product
AMD EPYC 7313P processor 3 GHz 128 MB L3
Special Price
£328.57
£394.28
Regular Price
£571.42
£685.70
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000001352
|
100-000000078
|
100-000000049
|
100-000000329
|
100-000000312
|
100-000000339
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen Threadripper
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor socket |
Socket sTR5
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
| Processor cores |
24
|
16
|
16
|
16
|
64
|
16
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
N/A
|
N/A
|