AMD Ryzen Threadripper PRO 9955WX processor 4.5 GHz 64 MB L3 Tray
Special Price
£1,364.42
£1,637.30
Regular Price
£2,372.90
£2,847.48
1 In stock
SKU
100-000000725
Ryzen Threadripper PRO 9955WX, 16C/32T, 5.4 GHz Max, 64 MB L3, TDP 350W, sTR5, Tray
| SKU | 100-000000725 |
|---|---|
| EAN | 8592978652784 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | Threadripper PRO |
Designed to Deliver. Built for Breakthroughs. The World’s Fastest Workstation Processor.
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 4.5 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor model | 9955WX |
| Processor threads | 32 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | Socket sTR5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Tray |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Octa-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 148 |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Operational conditions | |
| Minimum operating temperature | 95 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Tray |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
NewHPE Intel Xeon-Silver 4514Y 2.0GHz 16-core 150W Processor forSpecial Price £997.41 £1,196.89 Regular Price £1,734.62 £2,081.54 -
AMD EPYC 7443P processor 2.85 GHz 128 MB L3Special Price £414.63 £497.56 Regular Price £721.10 £865.32 -
AMD EPYC 7313P processor 3 GHz 128 MB L3Special Price £329.87 £395.84 Regular Price £573.68 £688.42 -
RecommendedHPE Intel Xeon-Silver 4510 2.4GHz 12-core 150W Processor forSpecial Price £1,388.33 £1,666.00 Regular Price £2,414.48 £2,897.38 -
Intel Xeon Silver 4514Y processor 2 GHz 30 MBSpecial Price £690.51 £828.61 Regular Price £1,200.88 £1,441.06 -
AMD EPYC 9354 processor 3.25 GHz 256 MB L3Special Price £1,359.19 £1,631.03 Regular Price £2,363.80 £2,836.56 -
AMD EPYC 9454P processor 2.75 GHz 256 MB L3Special Price £1,627.57 £1,953.08 Regular Price £2,830.56 £3,396.67 -
HPE Intel Xeon-Silver 4410Y 2.0GHz 12-core 150W Processor forSpecial Price £683.74 £820.49 Regular Price £1,189.12 £1,426.94 -
Hot ProductAMD EPYC 9124 processor 3 GHz 64 MB L3Special Price £632.17 £758.60 Regular Price £1,099.42 £1,319.30 -
AMD EPYC 7302P processor 3 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £278.67 £334.40 Regular Price £484.64 £581.57 -
AMD EPYC 8124P processor 2.45 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £530.94 £637.13 Regular Price £923.38 £1,108.06 -
PopularIntel Xeon W-2245 processor 3.9 GHz 16.5 MB TraySpecial Price £623.99 £748.79 Regular Price £1,085.20 £1,302.24 -
Intel Xeon Gold 5315Y processor 3.2 GHz 12 MBSpecial Price £872.68 £1,047.22 Regular Price £1,517.70 £1,821.24 -
AMD EPYC 7313 processor 3 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £332.41 £398.89 Regular Price £578.10 £693.72 -
AMD Ryzen Threadripper 9960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £1,248.41 £1,498.09 Regular Price £2,171.14 £2,605.37 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5965WX processor 3.8 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,962.29 £2,354.75 Regular Price £3,412.68 £4,095.22 -
AMD Ryzen Threadripper 9960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,248.41 £1,498.09 Regular Price £2,171.14 £2,605.37 -
BestsellerAMD Ryzen Threadripper 7960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £1,250.76 £1,500.91 Regular Price £2,175.24 £2,610.29 -
AMD Ryzen Threadripper 7960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,248.41 £1,498.09 Regular Price £2,171.14 £2,605.37 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9955WX processor 4.5 GHz 64 MB L3 BoxSpecial Price £1,364.42 £1,637.30 Regular Price £2,372.90 £2,847.48
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD Ryzen Threadripper PRO 9955WX proc...
Special Price
£1,364.42
£1,637.30
Regular Price
£2,372.90
£2,847.48
|
AMD EPYC 7302P processor 3 GHz 128 MB...
Special Price
£278.67
£334.40
Regular Price
£484.64
£581.57
|
Popular
Intel Xeon W-2245 processor 3.9 GHz 16...
Special Price
£623.99
£748.79
Regular Price
£1,085.20
£1,302.24
|
Recommended
AMD EPYC 7313 processor 3 GHz 128 MB L...
Special Price
£332.41
£398.89
Regular Price
£578.10
£693.72
|
AMD EPYC 7443P processor 2.85 GHz 128...
Special Price
£414.63
£497.56
Regular Price
£721.10
£865.32
|
Hot Product
AMD EPYC 7313P processor 3 GHz 128 MB L3
Special Price
£329.87
£395.84
Regular Price
£573.68
£688.42
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-000000725
|
100-000000049
|
CD8069504393801
|
100-000000329
|
100-000000342
|
100-000000339
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
AMD EPYC
|
Intel Xeon W
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor socket |
Socket sTR5
|
Socket SP3
|
LGA 2066 (Socket R4)
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
| Processor cores |
16
|
16
|
8
|
16
|
24
|
16
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
| Package type |
Tray
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
N/A
|
N/A
|
