AMD Ryzen Threadripper PRO 9955WX processor 4.5 GHz 64 MB L3 Box
Special Price
£1,359.06
£1,630.87
Regular Price
£2,363.58
£2,836.30
2 In stock
SKU
100-100000725WOF
Ryzen Threadripper PRO 9955WX, 16C/32T, 5.4 GHz Max, 64 MB L3, TDP 350W, sTR5, Box
| SKU | 100-100000725WOF |
|---|---|
| EAN | 0730143317603 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | Threadripper PRO |
Designed to Deliver. Built for Breakthroughs. The World’s Fastest Workstation Processor.
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 4.5 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor threads | 32 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor family | AMD Ryzen Threadripper PRO |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | Socket sTR5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Octa-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 148 |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Operational conditions | |
| Minimum operating temperature | 95 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
NewHPE Intel Xeon-Silver 4514Y 2.0GHz 16-core 150W Processor forSpecial Price £997.41 £1,196.89 Regular Price £1,734.62 £2,081.54 -
RecommendedHPE Intel Xeon-Silver 4510 2.4GHz 12-core 150W Processor forSpecial Price £1,388.33 £1,666.00 Regular Price £2,414.48 £2,897.38 -
Intel Xeon Silver 4514Y processor 2 GHz 30 MBSpecial Price £691.81 £830.17 Regular Price £1,203.14 £1,443.77 -
AMD EPYC 7443P processor 2.85 GHz 128 MB L3Special Price £415.40 £498.48 Regular Price £722.44 £866.93 -
AMD EPYC 7313P processor 3 GHz 128 MB L3Special Price £330.49 £396.59 Regular Price £574.76 £689.71 -
HPE Intel Xeon-Silver 4410Y 2.0GHz 12-core 150W Processor forSpecial Price £683.74 £820.49 Regular Price £1,189.12 £1,426.94 -
AMD EPYC 9354 processor 3.25 GHz 256 MB L3Special Price £1,361.75 £1,634.10 Regular Price £2,368.26 £2,841.91 -
AMD EPYC 9454P processor 2.75 GHz 256 MB L3Special Price £1,630.65 £1,956.78 Regular Price £2,835.92 £3,403.10 -
AMD EPYC 7343 processor 3.2 GHz 128 MB L3Special Price £374.29 £449.15 Regular Price £650.94 £781.13 -
AMD EPYC 9124 processor 3 GHz 64 MB L3Special Price £633.36 £760.03 Regular Price £1,101.50 £1,321.80 -
AMD EPYC 7302P processor 3 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £279.20 £335.04 Regular Price £485.56 £582.67 -
AMD EPYC 8124P processor 2.45 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £531.96 £638.35 Regular Price £925.14 £1,110.17 -
Intel Core i9-14900KS processor 36 MB Smart CacheSpecial Price £570.78 £684.94 Regular Price £992.66 £1,191.19 -
Intel Xeon Gold 5315Y processor 3.2 GHz 12 MBSpecial Price £874.33 £1,049.20 Regular Price £1,520.58 £1,824.70 -
AMD EPYC 7313 processor 3 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £333.04 £399.65 Regular Price £579.20 £695.04 -
PopularIntel Xeon W-2245 processor 3.9 GHz 16.5 MB TraySpecial Price £625.19 £750.23 Regular Price £1,087.28 £1,304.74 -
AMD EPYC 7402 processor 2.8 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £417.89 £501.47 Regular Price £726.76 £872.11 -
BestsellerIntel Core i9-14900KS processor 36 MB Smart Cache BoxSpecial Price £582.81 £699.37 Regular Price £1,013.58 £1,216.30 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5965WX processor 3.8 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,966.01 £2,359.21 Regular Price £3,419.14 £4,102.97 -
Hot ProductAMD Ryzen Threadripper 7970X processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,087.92 £2,505.50 Regular Price £3,631.16 £4,357.39 -
AMD Ryzen Threadripper 9960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,250.76 £1,500.91 Regular Price £2,175.24 £2,610.29 -
AMD Ryzen Threadripper 7960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £1,243.51 £1,492.21 Regular Price £2,162.62 £2,595.14 -
AMD Ryzen Threadripper 9970X processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,087.92 £2,505.50 Regular Price £3,631.16 £4,357.39 -
AMD Ryzen Threadripper 9960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £1,243.51 £1,492.21 Regular Price £2,162.62 £2,595.14 -
AMD Ryzen Threadripper 7960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £1,250.76 £1,500.91 Regular Price £2,175.24 £2,610.29 -
AMD Ryzen Threadripper 7970X processor 4 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,100.11 £2,520.13 Regular Price £3,652.36 £4,382.83 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9955WX processor 4.5 GHz 64 MB L3 TraySpecial Price £1,366.99 £1,640.39 Regular Price £2,377.38 £2,852.86
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD Ryzen Threadripper PRO 9955WX proc...
Special Price
£1,359.06
£1,630.87
Regular Price
£2,363.58
£2,836.30
|
AMD EPYC 7402 processor 2.8 GHz 128 MB...
Special Price
£417.89
£501.47
Regular Price
£726.76
£872.11
|
AMD EPYC 7302P processor 3 GHz 128 MB...
Special Price
£279.20
£335.04
Regular Price
£485.56
£582.67
|
Popular
Intel Xeon W-2245 processor 3.9 GHz 16...
Special Price
£625.19
£750.23
Regular Price
£1,087.28
£1,304.74
|
Recommended
AMD EPYC 7343 processor 3.2 GHz 128 MB...
Special Price
£374.29
£449.15
Regular Price
£650.94
£781.13
|
Hot Product
AMD EPYC 7313 processor 3 GHz 128 MB L...
Special Price
£333.04
£399.65
Regular Price
£579.20
£695.04
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100000725WOF
|
100-000000046
|
100-000000049
|
CD8069504393801
|
100-000000338
|
100-000000329
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
Intel
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen Threadripper PRO
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
Intel Xeon W
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor socket |
Socket sTR5
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
LGA 2066 (Socket R4)
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
| Processor cores |
16
|
24
|
16
|
8
|
16
|
16
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N
|
| Package type |
Box
|
Tray
|
Tray
|
Tray
|
N/A
|
Tray
|
