AMD Ryzen Threadripper 9970X processor 4 GHz 128 MB L3 Box
Special Price
£2,087.92
£2,505.50
Regular Price
£3,631.16
£4,357.39
1 In stock
SKU
100-100001594WOF
Ryzen Threadripper 9970X, 32C/64T, 5.4 GHz Max, 128 MB L3, 350W TDP, sTR5, Box
| SKU | 100-100001594WOF |
|---|---|
| EAN | 0730143317566 |
| Manufacturer | AMD |
| Availability | Y |
| Product Family | Ryzen |
| Product Series | Threadripper |
AMD Ryzenâ„¢ Threadripperâ„¢ 9970X
Designed to Deliver. Built for Breakthroughs. The World’s Fastest Workstation Processor.
Designed to Deliver. Built for Breakthroughs. The World’s Fastest Workstation Processor.
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 4 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Cooler included | No |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Processor cache | 128 MB |
| Processor threads | 64 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor family | AMD Ryzenâ„¢ Threadripperâ„¢ |
| Processor cores | 32 |
| Processor socket | Socket sTR5 |
| Processor cache type | L3 |
| Package type | Box |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR5-SDRAM |
| Memory channels | Quad-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Maximum number of PCI Express lanes | 92 |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Operational conditions | |
| Minimum operating temperature | 95 °C |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
Write Your Own Review
We found other products you might like!
-
AMD EPYC 7502 processor 2.5 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £382.31 £458.77 Regular Price £664.88 £797.86 -
AMD EPYC 7453 processor 2.75 GHz 64 MB L3Special Price £420.54 £504.65 Regular Price £731.38 £877.66 -
NewHPE Xeon Intel 6530P 2.3GHz 32-core 225W Processor forSpecial Price £3,053.87 £3,664.64 Regular Price £5,311.08 £6,373.30 -
RecommendedHPE Intel Xeon-Silver 4514Y 2.0GHz 16-core 150W Processor forSpecial Price £997.41 £1,196.89 Regular Price £1,734.62 £2,081.54 -
AMD EPYC 7443 processor 2.85 GHz 128 MB L3Special Price £507.24 £608.69 Regular Price £882.16 £1,058.59 -
AMD EPYC 7443P processor 2.85 GHz 128 MB L3Special Price £413.01 £495.61 Regular Price £718.28 £861.94 -
Intel Xeon Gold 5520+ processor 2.2 GHz 52.5 MBSpecial Price £1,134.21 £1,361.05 Regular Price £1,972.54 £2,367.05 -
Intel Xeon w7-2475X processor 2.6 GHz 37.5 MB Smart CacheSpecial Price £1,509.87 £1,811.84 Regular Price £2,625.86 £3,151.03 -
AMD EPYC 9124 processor 3 GHz 64 MB L3Special Price £629.69 £755.63 Regular Price £1,095.12 £1,314.14 -
AMD EPYC 9454P processor 2.75 GHz 256 MB L3Special Price £1,621.18 £1,945.42 Regular Price £2,819.44 £3,383.33 -
AMD EPYC 9354 processor 3.25 GHz 256 MB L3Special Price £1,353.84 £1,624.61 Regular Price £2,354.50 £2,825.40 -
AMD EPYC 7402 processor 2.8 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £415.47 £498.56 Regular Price £722.56 £867.07 -
AMD EPYC 9224 processor 2.5 GHz 64 MB L3Special Price £901.24 £1,081.49 Regular Price £1,567.38 £1,880.86 -
AMD EPYC 7343 processor 3.2 GHz 128 MB L3Special Price £372.13 £446.56 Regular Price £647.18 £776.62 -
Intel Xeon Gold 5315Y processor 3.2 GHz 12 MBSpecial Price £869.27 £1,043.12 Regular Price £1,511.78 £1,814.14 -
AMD EPYC 9554 processor 3.1 GHz 256 MB L3Special Price £4,249.62 £5,099.54 Regular Price £7,390.64 £8,868.77 -
Intel Xeon Gold 6326 processor 2.9 GHz 24 MBSpecial Price £1,286.65 £1,543.98 Regular Price £2,237.66 £2,685.19 -
PopularAMD EPYC 7413 processor 2.65 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £375.95 £451.14 Regular Price £653.82 £784.58 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX processor 3.6 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,710.11 £3,252.13 Regular Price £4,713.24 £5,655.89 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX processor 3.6 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,710.11 £3,252.13 Regular Price £4,713.24 £5,655.89 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 7965WX processor 4.2 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,221.25 £2,665.50 Regular Price £3,863.04 £4,635.65 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9965WX processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,399.02 £2,878.82 Regular Price £4,172.20 £5,006.64 -
AMD Ryzen Threadripper PRO 9965WX processor 4.2 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,399.02 £2,878.82 Regular Price £4,172.20 £5,006.64 -
Hot ProductAMD Ryzen Threadripper 7970X processor 4 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £2,087.92 £2,505.50 Regular Price £3,631.16 £4,357.39 -
AMD Ryzen Threadripper 7960X processor 4.2 GHz 128 MB L3 BoxSpecial Price £1,243.51 £1,492.21 Regular Price £2,162.62 £2,595.14 -
BestsellerAMD Ryzen Threadripper 7970X processor 4 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,087.92 £2,505.50 Regular Price £3,631.16 £4,357.39 -
AMD Ryzen Threadripper 9970X processor 4 GHz 128 MB L3 TraySpecial Price £2,087.92 £2,505.50 Regular Price £3,631.16 £4,357.39
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
AMD Ryzen Threadripper 9970X processor...
Special Price
£2,087.92
£2,505.50
Regular Price
£3,631.16
£4,357.39
|
Hot Product
AMD EPYC 7502 processor 2.5 GHz 128 MB...
Special Price
£382.31
£458.77
Regular Price
£664.88
£797.86
|
AMD EPYC 7402 processor 2.8 GHz 128 MB...
Special Price
£415.47
£498.56
Regular Price
£722.56
£867.07
|
AMD EPYC 7453 processor 2.75 GHz 64 MB...
Special Price
£420.54
£504.65
Regular Price
£731.38
£877.66
|
Recommended
AMD EPYC 7343 processor 3.2 GHz 128 MB...
Special Price
£372.13
£446.56
Regular Price
£647.18
£776.62
|
Popular
AMD EPYC 7413 processor 2.65 GHz 128 M...
Special Price
£375.95
£451.14
Regular Price
£653.82
£784.58
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
100-100001594WOF
|
100-000000054
|
100-000000046
|
100-000000319
|
100-000000338
|
100-000000323
|
| Manufacturer |
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
AMD
|
| Processor lithography |
N/A
|
up to 22nm
|
up to 22nm
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Processor family |
AMD Ryzen Threadripper
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
AMD EPYC
|
| Processor socket |
Socket sTR5
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
Socket SP3
|
| Processor cores |
32
|
32
|
24
|
28
|
16
|
24
|
| On-board graphics card |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Discrete graphics card |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Cooler included |
N
|
N
|
N
|
N/A
|
N/A
|
N
|
| Package type |
Box
|
Tray
|
Tray
|
N/A
|
N/A
|
Tray
|
